wtorek, 5 lipca, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiAudi i Porsche dołączają do F1. Jest oficjalna decyzja!

Audi i Porsche dołączają do F1. Jest oficjalna decyzja!

W poniedziałek rano Herbert Dies, dyrektor generalny grupy Volkswagen poinformował, że marki Audi i Porsche zdecydowały się dołączyć do Formuły 1. Niemieckie firmy pojawią się w padoku dopiero w 2026 roku, ale na razie ważą się losy z jakimi zespołami wejdą w alians.

Spekulacje na temat wejścia koncernu Volkswagen do F1 trwały już od kilku miesięcy. W ostatnich tygodniach temat był analizowany przez najwyższe władze w koncernie, a równolegle szefowie F1 dyskutowali na temat zasad, które będą obowiązywać w zakresie silników od 2026. Rada nadzorcza koncernu VW dała zielone światło na inwestycje F1, a włodarze „królowej motorsportu” chcą uczynić rywalizację na torze bardziej ekologiczną.

Nowe jednostki w bolidach Formuły 1 mają zużywać mniej paliwa, a koncern VW zadba o to, aby ta obietnica została spełniona. Od 2026 roku w bolidach nie będzie już potrzebny generator mocy MGU-H, który jest drogi w projektowaniu i produkcji, a do tego potrafi być bardzo awaryjny. To ukłon w stronę niemieckiego koncernu, który zapewni alternatywne rozwiązanie.

Zobacz: Audi podnosi stawkę. Zapłacą jeszcze więcej za McLarena

Niemcy wprowadzają do stawki dwie marki: Audi i Porsche. Pierwsza z nich wejdzie we współpracę z Red Bull Racing i od 2026 roku będzie dostarczać silniki dla głównego i satelickiego zespołu. Więcej znaków zapytania pojawia się w temacie Audi, które najpierw było zainteresowane przejęciem McLarena, a teraz prowadzi rozmowy z kilkoma innymi zespołami. Według najnowszych doniesień na tapecie są następujące zespoły: Aston Martin, Alfa Romeo, Williams.

Red Bull Racing
Red Bull Racing

Porsche przejmie w najbliższym czasie spółkę Red Bull Powertrains, która zajmuje się produkcją jednostek napędowych na bazie konstrukcji Hondy, do których firma nabyła prawa. Niemiecka marka będzie rozwijać jednostkę napędową w zakładach, które powstały w okolicy fabryki w Milton Keynes.

Przeczytaj koniecznie: Audi coraz bliżej F1. Przejmie zespół Kubicy?

Grupa VW od lat aktywnie angażuje się w motorsport, ale ostatnie inwestycje w WRC zostały przerwane po ujawnieniu skandalu Dieselgate w USA. Firma ma na swoim koncie sukcesy w Rajdzie Dakar, a także starty w wyścigach WEC. W ostatnim czasie koncern poświęcał sporo uwagi Formule E.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Grudziądzki Mistrz Kierownicy 2022 runda 2 – 10.07.2022 – zapisy

Grudziądzki Mistrz Kierownicy 2022 runda 2
Grudziądzki Mistrz Kierownicy 2022 runda 2 odbędzie się 10 lipca 2022. To impreza w cyklu Grudziądzkiego Mistrza...

2. Super Sprint Ziemi Sanockiej – trwają zapisy

W niedzielę 10 lipca odbędzie się organizowany przez Koło Ziemi Sanockiej przy Automobilklubie Małopolskim Krosno, 2. Super...

Rajd Safari – tak było – czytała Krystyna Czubówna

Podsumowanie Sarafi Rally Kenya 2022 z tryumfem Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka ze specjalnym lektorem. zobacz także: Kajetan...

16-letni Hubert Laskowski wygrywa w Mistrzostwach Europy!

Hubert Laskowski, który coraz śmielej radzi sobie na odcinkach specjalnych całej Europy, ma za sobą najtrudniejszy start...

5 Runda SMT 2022 – Action by JVHD [wideo]

5 Runda SMT 2022 – Action by JVHD [wideo]
5 Runda SMT 2022 padła łupem Rafała Wlazłowskiego w Subaru Impreza. Zapraszamy na składankę video z tej...

NAJPOCZYTNIEJSZE