Audi RS 6 Avant GT inspirowane wyścigowym 90 quattro IMSA GTO

9
Fot. Audi

Audi po raz kolejny odwołuje się do swojej historii w sporcie motorowym. Tym razem niemiecka marka przygotowała limitowaną edycję modelu Audi RS 6 Avant GT, z oklejeniem nawiązującym do Audi 90 quattro IMSA GTO z 1989 roku.

W porównaniu do standardowego RS 6, najwyższa wersja Avant GT wyróżnia się spojlerem dachowym o otwartej formie, przeprojektowanym dyfuzorem i 22-calowymi obręczami. W środku znajdziemy kubełkowe fotele oraz indywidualną numerację na konsoli środkowej. Wiele elementów karoserii – jak maskę, błotniki czy obudowy lusterek – wykonano z włókna węglowego.

Wersja GT oczywiście musi mieć sportowe zadatki. Audi wyposażyło więc ją w regulowane gwintowane zawieszenie o lekkiej konstrukcji, zaprojektowane specjalnie dla tego modelu, a także zmodernizowany sportowy mechanizm różnicowy quattro. Sprężyny zostały utwardzone, stabilizatory usztywnione, a prześwit zmniejszono o 10 milimetrów. Pod maską znalazł się 4-litrowy 630-konny silnik V8 z dwiema turbosprężarkami, o maksymalnym momencie obrotowym 850 Nm, zespolony z 8-biegową skrzynią biegów Tiptronic. Hamulce ceramiczne wraz z odpowiednio dobranymi oponami mają skracać drogę hamowania ze 100 km/h o dwa metry.

Co ciekawe, Audi RS 6 Avant GT wywodzi się z projektu RS 6 GTO concept z 2020 roku, który został opracowany przez stażystów Audi, którzy poświęcili na niego sześć miesięcy przy wsparciu działu projektowego firmy. Inspiracją dla tamtego modelu był samochód wyścigowy Audi 90 quattro IMSA GTO z 1989, do którego RS 6 Avant GT oczywiście również nawiązuje.

Wszystkie 660 egzemplarzy zostanie sprzedanych ze specjalnym oklejeniem, nawiązującym do GTO. Zaoferowano je w dwóch konfiguracjach – wraz z białym lakierem otrzymamy tradycyjne barwy Audi Sport, natomiast przy wyborze szarego lub czarnego lakieru, naklejki będą również utrzymane w kolorach czerni i szarości.

Za Audi RS 6 Avant GT przyjdzie nam zapłacić przynajmniej 219 355 euro. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów w drugim kwartale tego roku.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.