niedziela, 23 stycznia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościAudi RS Q e-tron: Dakarowa hybryda wreszcie w akcji!

Audi RS Q e-tron: Dakarowa hybryda wreszcie w akcji!

Audi zakończyło pierwsze terenowe testy swojej dakarowej hybrydy RS Q e-tron. W Hiszpanii „dream team” Audi na Dakar 2022 miał okazję sprawdzić, jak ich nowa broń spisuje się na szutrowych szlakach. Przed nimi natomiast pierwszy sprawdzian na wydmach.

30 czerwca w Neuburgu hybrydowa dakarówka od Audi po raz pierwszy ujrzała światło dzienne, a w połowie lipca w Magdeburgu po raz pierwszy Audi RS Q e-tron wyjechało poza utwardzoną drogę. Jednak pierwsze prawdziwe, terenowe testy, z udziałem wszystkich trzech załóg, odbyły się w sierpniu w okolicach Saragossy w Hiszpanii. Trwały osiem dni, podczas których zespół miał nie tylko okazję sprawdzić, jak auto prowadzi się na offroadowych trasach, ale również przetestować układ chłodzenia w ponad 30-stopniowych upałach.

Jako pierwsi w nowym aucie zasiedli Stephane Peterhansel i Edouard Boulanger, po nich pojazd przejęli Mattias Ekstrom i Emil Bergkvist, a finalne testy przeprowadzili Carlos Sainz i Lucas Cruz.

– Już po pierwszym teście w odpowiednich dla tego samochodu warunkach jestem naprawdę zadowolony ze sposobu, w jaki auto się prowadzi. Od razu miałem bardzo dobrze odczucia. Oczywiście nadal trzeba wprowadzić pewne poprawki, ale punkt wyjścia jest dobry – mówił Carlos Sainz.

Audi RS Q e-tron w Hiszpanii pokonało w sumie ponad 1700 km w trudnych warunkach, co pozwoliło na wyszukanie słabych punktów. Z pewnością nie jest nim szybkość – auto na szutrowych hiszpańskich trasach rozwijało prędkość 180 km/h. Solidne testy przeszedł również skomplikowany układ chłodzenia, bo testom towarzyszyły temperatury sięgające 34 stopni w cieniu. We wrześniu e-trona czekają kolejne testy, które odbędą się na marokańskich wydmach. Z kolei pierwszy rajdowy sprawdzian zaplanowany jest również w Maroko, podczas kultowego Rallye du Maroc, rozgrywanego w październiku.

Fot. Facebook/ Mattias Ekstrom

Anna Michalska
Twórca portalu crosscountrypolska.pl, fanatyczka rajdów cross-country, licencjonowany sędzia sportu samochodowego i motocyklowego, kocha góry i podróże.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Dramat Ogiera, Loeb królem Monte-Carlo!

Co to był za początek sezonu! Gdy wydawało się, że Sebastien Ogier pewnie pędzi po pierwszy triumf...

DARVIT 9 Walimska Zimówka – wyniki on-line

Walimska Zimówka 2022
DARVIT 9 Walimska Zimówka przebiega w warunkach zimowych! Śledźcie wyniki on-line! Po 3 odcinkach nasza redakcyjna załoga...

SuperOES Tor Kielce – 1 runda – wyniki i on-board

1 SuperOES 2022
SuperOES na Torze Kielce wszedł w sezon 2022 zimowo, z 80 ostatecznie sklasyfikowanymi uczestnikami i jak to...

Polak wygrywa w Abu Zabi

Roman Ziemian był częścią pięcioosobowej załogi, która sięgnęła po zwycięstwo w 6-godzinnym wyścigu w Abu Zabi, za...

Filmowe podsumowanie 2021 roku załogi Rally and Race i… nasze plany, nie tylko rajdowe

Zapraszamy na filmowe podsumowanie rajdowego sezony 2021 w wykonaniu naszego redakcyjnego Subaru z naczelnym za kierownicą. Niestety,...

NAJPOCZYTNIEJSZE