Audi oficjalnie dołącza do F1. Robert Kubica zmieni barwy?

Audi i Sauber razem w F1
Audi i Sauber razem w F1

Audi pojawi się w F1 już w 2026 roku, a plotki na ten temat krążyły już od kilku miesięcy. W końcu przyszedł czas na oficjalne ogłoszenie. Koncern z Ingolstadt podał, że łączy siły z ekipą Sauber, aktualnie występującą w barwach Alfa Romeo.

Audi i Sauber to całkiem logiczne połączenie. Doświadczony zespół wyścigowy współpracował wcześniej w F1 z BMW, ale w ostatnich latach z marką Alfa Romeo. Całkiem niedawno włoska marka zapowiedziała rozbrat z „królową motorsportu”. Audi wykorzystało okazję i porozumiało się ze szwajcarskim zespołem.

Zobacz: Audi oficjalnie w Formule 1 od 2026 roku

Zgodnie z umową niemiecka marka planuje nabyć udziały w Grupie Sauber, a od 2026 roku w stawce pojawi się zespół fabryczny z Ingolstadt. Pod nadwozie bolidów trafią silniki zaprojektowane przez niemiecki koncern. Nie wiadomo jeszcze nic na temat udziału Roberta Kubicy w nowym układzie.

Silnikami zajmie się obiekt Motorsport Competence Center Audi w Neuburgu nad Dunajem. Nad projektem pracuje już ponad 120 pracowników. W siedzibie Saubera w szwajcarskim Hinwil będzie powstawać bolid. Ekipa będzie odpowiedzialna za planowanie i realizację operacji wyścigowych.

Przeczytaj koniecznie: Koniec Alfa Romeo w F1? Co dalej z zespołem Roberta Kubicy?

Okazuje się, że już wcześniej Audi i Sauber miały okazję współpracować. Jakiś czas temu Audi Sport regularnie wykorzystywało tunel aerodynamiczny grupy Sauber w Hinwil, gdy Niemcy startowali w wyścigach serii Le Mans i DTM.

Jakie zmiany czekają F1 od 2026 roku?

Już od 2026 roku F1 wkroczy w kolejną epokę. Zmienią się przepisy dotyczące układów napędowych. Silniki elektryczne będą generować taką samą moc (400 kw / 544 KM) jak jednostki zasilane benzyną.

Silniki spalinowe o pojemności 1,6-litra będą zasilane paliwem syntetycznym. Mocniejsze silniki elektryczne będą wymuszały zastosowanie większych i pojemniejszych akumulatorów.

Rewolucja silnikowa w F1 spowoduje prawdziwy reset w stawce. Wszystkie zespoły będą startować z tego samego poziomu. Dlatego Audi uznało, że jest to idealny moment, żeby dołączyć do rywalizacji w 2026 roku.