Audi poinformowało właśnie, że wycofuje się z Formuły E i buduje samochód na Rajd Dakar. Co więcej pojazd przygotowywany przez niemieckiego producenta będzie „elektrykiem”.

Co prawda terenowego Audi nie zobaczymy w najbliższym rajdzie, ale pojazd ma być gotowy już na imprezę w 2022 roku. Jak czytamy w komunikacie niemieckiego producenta Rajd Dakar zastąpi obecne, fabryczne zaangażowanie Audi w Formułę E, które po zakończeniu sezonu 2021 nie będzie już kontynuowane w postaci zespołu fabrycznego Audi.

Prototyp będzie miał elektryczny układ napędowy. Energia pochodzić ma z akumulatora wysokonapięciowego, który może być ładowany w razie potrzeby podczas jazdy, za pomocą konwertera energii – czyli silnika spalinowego.

Czy Audi wróci do WRC?

Jednocześnie szef oddziału Audi Motorsport zapowiada, że to dopiero początek zaangażowania marki w rajdach samochodowych, co można odczytywać, że głównym celem będą jednak Rajdowe Mistrzostwa Świata.

Dział Customer racing pozostaje drugim głównym filarem przyszłego programu sportów motorowych Audi AG. Audi Sport nadal będzie oferować swoim klientom szeroką gamę modeli oraz wsparcie w seriach wyścigowych na całym świecie. Ponadto program przewiduje wystawianie Audi R8 LMS w głównych wyścigach długodystansowych, takich jak 24h na Nürburgring oraz w międzynarodowych seriach wyścigowych, takich jak Intercontinental GT Challenge.

„Analizujemy też inne możliwe obszary naszego zaangażowania w międzynarodowe sporty motorowe” – mówi Julius Seebach, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH. „Mamy przy tym na uwadze zarówno życzenia naszych klientów, jak i przyszłą strategię firmy, która wyraźnie koncentruje się na elektryfikacji i mobilności neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Dlatego intensywnie przygotowujemy się do wejścia do nowej kategorii prototypów sportowych LMDh z jej najważniejszymi wyścigami, 24-godzinnym wyścigiem Daytona i 24-godzinnym wyścigiem Le Mans. Najważniejszym przesłaniem dla naszych fanów jest to, że sporty motorowe w Audi nadal będą odgrywały bardzo ważną rolę.”