Autodrom Jastrząb – strzał w dziesiątkę?

logo

Czy jest skuteczne lekarstwo na niedomagania polskiej reprezentacji piłki nożnej? Internet kipi od haseł typu „zamiast stadionów budujmy tory i każdy będzie zadowolony”. Cóż, może wtedy, gdy najpierw zmienimy premiera na fana sportów motorowych. Na razie musimy pamiętać, że jak sobie pościeliliśmy, to tak się teraz wysypiamy. Natomiast uważam, że nie wszystko jeszcze stracone. Co prawda torów mamy mało w porównaniu do zapotrzebowania, ale ostatnio sytuacja ta ulega poprawie. MotoPark Toruń zyskał homologację, pod Wrocławiem powstaje tor szutrowy, a w całkiem niedawno odbyła się inauguracja nowego toru. Mowa tu o Autodromie Jastrząb, który od trzech lat powstawał pod Radomiem. Właśnie na tym miejscu chciałabym skupić uwagę naszych czytelników, a być może także właściciela Toru.

Tytułem wstępu i dla tych, którzy pierwszy raz słyszą o tym torze, najpierw pozwolę sobie napisać kilka słów o Jastrzębiu. Jest to obiekt wielkości 20ha, który powstał niecałe pół godziny drogi od Radomia, we wsi Jastrząb. Nawierzchnia toru, całkowicie asfaltowa, jest praktycznie ukończona, podobnie jak parking na 300 aut. Pozostało zadbać o obecność tarek oraz o odpowiednio utwardzone bezpieczne pobocza. W obecnej chwili jest już po otwarciu, ale nadal prowadzone są w jego obszarze prace budowlane, między innymi nad hotelem oraz parkingami dla widzów i motoparkami. Do początku następnego sezonu właściciel obiecuje założenie oświetlenia oraz powstanie warsztatów, które mają usprawnić organizacje i przebieg różnorakich imprez. Niestety nie wiadomo jeszcze w jakim czasie powstanie w pobliżu toru droga umożliwiającą szybki dojazd do obiektu (S7). Na razie trzeba więc zadowolić się tym co jest, czyli drogą E77 do Szydłowca, a potem 727 do celu.

Tor Jastrząb plan
Wiemy już że to właśnie na nim w dniach 21 i 22 czerwca odbędzie się trzecia runda Drift Open. Organizator serii, Bartosz Kasprzyk, osobiście pojechał obejrzeć to miejsce podczas listopadowego treningu driftu. Udało się skłonić go do do opisania swoich wrażeń.
                      – To mega zróżnicowany tor, posiadający duże możliwości. Można zorganizować na nim trasę szybką albo całkowicie techniczną, a każda bez wyjątku będzie bezpieczna zarówno dla zawodników, jak i ich samochodów. W dodatku tor nadaje się dla wszystkich, nie ma obaw, że ktoś może go nie ogarniać. Dużym plusem jest fakt, że dla kibiców przygotowane zostaną trybuny i nikt nie będzie stał wzdłuż trasy przejazdu narażając siebie lub innych na niebezpieczeństwo. Minusem jest tylko park maszyn, którego powierzchnia jest za mała jak na nasze potrzeby i będziemy musieli zorganizować go w dwóch miejscach. Natomiast mały problem może stanowić brak oznakowań ułatwiających dojazd do obiektu. Ale poza tym to miejsce ma duży potencjał i to liczy się najbardziej!

Dzięki swojej wielkości tor szybko się nie znudzi, a organizatorzy zawodów mogą za każdym razem ustalać inną konfigurację trasy. Swego rodzaju wyzwaniem będzie na pewno wzniesienie, które jako trudniejsza część trasy nadaje się raczej dla zawodników zaawansowanych, przynajmniej jeśli chodzi o drift. W innych dyscyplinach motorsportu będzie wyzwalać dodatkowy dreszczyk emocji wśród widzów oraz kierowców. Stanowi też gratkę dla mediów, ale  uwaga – z racji wielkości obiektu media muszą się nastawić na to, że w poszukiwaniu dobrych kadrów będzie trzeba sporo biegać.

O tym,że właściciel toru dba o każdy aspekt może świadczyć także fakt, że hotel z zapleczem gastronomicznym będzie zawierał gratkę dla organizatorów zawodów – powstanie taras widokowy z którego sędziowanie będą zmagania zawodników. Oprócz tego można mieć pewność, że stan toru będzie pod stałą kontrolą i w razie potrzeby odpowiedni sprzęt zostanie skierowany na przykład do czyszczenia nawierzchni po agro drifcie. Miejmy więc nadzieję, że po ukończeniu wszystkich zaplanowanych działań obiekt będzie stanowił wizytówkę sportów motorowych w Polsce tak jak Tor Poznań, Tor Kielce czy inne mniejsze obiekty w Toruniu lub Koszalinie.

A jak było na listopadowym treningu możecie zobaczyć w poniższych linkach lub na poniższych zdjęciach.

http://www.youtube.com/watch?v=7oIP-pjz3KI

http://www.youtube.com/watch?v=nAaZhtuwu1I

IMG_2348

IMG_2068

IMG_2365

IMG_1889

IMG_2199

Za zdjęcia dziękujemy Erykowi Exec, którego pełna galeria znajduje się, w linku:

 https://picasaweb.google.com/114827483427289692656/TorJastrzabDriftTrening23112013?authkey=Gv1sRgCLKepOyC7NqTTw#