wtorek, 21 września, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyBarum - wypadek Huttunena, Cais liderem!

Barum – wypadek Huttunena, Cais liderem!

Za nami drugi dzień rywalizacji na Morawach. Gospodarze dominują w stawce, dzień w najlepszym humorze kończy Erik Cais, który stał się liderem klasyfikacji.

Sobota była prawdziwą fiestą dla czeskich kibiców. Jubileuszowa, 50. edycja Barum Czech Rally Zlin dostarcza emocji i… bratobójczych walk wśród gospodarzy. Prowadzenie często przechodziło z rąk do rąk, ostatecznie najszczęśliwszy na mecie okazał się Erik Cais. To dla niego szczególny moment. Cais urodził się w miejscowości Zlin, więc powiedzenie „domowy rajd” zyskuje w jego przypadku dodatkowego smaczku. Erik nie krył swojego wzruszenia.

Do rywalizacji powrócimy jutro o poranku. Fani rajdów nie będą mogli beztrosko wylegiwać się w łóżkach, zawodnicy ruszą na trasę chwilę po ósmej. Pierwszą niedzielną próbą będzie odcinek Halenkovice. Wyniki można śledzić na oficjalnej stronie internetowej rajdu Barum.

fot. Barum Czech Rally Zlin – oficjalny profil Facebook

Czeskie popołudnie na Morawach

Spodziewaliśmy się całkowitej dominacji gospodarzy na trudnych, asfaltowych drogach. Przy licznych pułapkach i kiepskim stanie nawierzchni doświadczenie czeskich zawodników odgrywa kluczową rolę. Idealnie odzwierciedlał to wczorajszy wieczór i dzisiejszy poranek. Po pierwszym sobotnim serwisie sytuacja nie uległa zmianie. Do grona faworytów dołączył Erik Cais, który wymieniał się najszybszym czasem na poszczególnych odcinkach ze swoim rodakiem, Vaclavem Pechem. Należy jednak przypomnieć, że Pech jest klasyfikowany wyłącznie w krajowym czempionacie i nie punktuje w turnieju mistrzostw Europy ERC.

Siódmy odcinek Hostalkova został przerwany po potężnym wypadku Jariego Huttunena. Fin na samym początku tej próby za mocno wypuścił swojego Hyundaia i wypadł z trasy, uderzając w pobliskie drzewo. Mistrz Polski z 2020 roku doszczętnie zniszczył zawieszenie i nie ukończy swojego występu dla zespołu MRF Tyres. W wyniku uderzenia, na trasę zawaliło się drzewo, co na dłuższą chwilę wstrzymało rywalizację. Kilku zawodników nie miało możliwości startu i zakończyło etap z czasem nadanym przez zespół sędziowski.

Liderem przed ostatnim, sobotnim serwisem był dziewięciokrotny triumfator Rajdu Barum, Jan Kopecky. Czech miał niecałą sekundę przewagi nad Erikiem Caisem i blisko siedem nad Norwegiem, Andreasem Mikkelsenem, który wciąż próbuje wbić klin w dominację gospodarzy. Kopecky wygrał też drugą próbę na OS Komarov, zwiększając zapas do blisko sześciu sekund. Ostatnim oesem był maraton Pindula, który zmienił układ sił w „Barumce”.

fot. rally-base.com

Sensacyjnym liderem po sobotnich odcinkach jest Erik Cais. Młody kierowca znakomicie poradził sobie z trudami ostatniego odcinka i wyprzedził Kopeckyego o przeszło dwie sekundy. Poziom trudności ostatniej, sobotniej próby był znacznie wyższy, kierowcy pokonywali ten odcinek już po zmroku. Dla Caisa jest to ogromny sukces. Na mecie nie ukrywał, że „czuje się jak w raju”, podziękował również swoim kibicom. Andreas Mikkelsen zamyka podium ze stratą blisko siedemnastu sekund do Czecha. Norweg nie składa broni.

fot. Miko Marczyk – oficjalny profil Facebook

Polacy w delegacji

Po wczorajszych problemach Igora Widłaka, sobotnim pechowcem stał się Michał Pryczek. Zawodnik Subaru Historic Rally Team rozbił swój samochód na czwartym odcinku Komarov, zawiodło wspomaganie kierownicy. Dla Pryczka jest to koniec walki na czeskich Morawach.

Miko Marczyk ukończył sobotni etap bez poważnych przygód. Przez długi czas kierowca Orlen Teamu zajmował piątą lokatę w klasyfikacji ERC, po każdej próbie jego strata do liderów znacznie rosła. Przed ostatnim serwisem popularny „Miko” tracił do Kopeckyego blisko czterdzieści pięć sekund. Po ostatnim, morderczym oesie rozgrywanym już po zmroku duet Marczyk/Gospodarczyk osunął się o dwie pozycje w tabeli. Polak nie ukrywał, że dzień nie należał do łatwych i najważniejszy jest dojazd do celu w jednym kawałku.

Dariusz Poloński jest na trzecim miejscu w klasie ERC2 z blisko minutową stratą do prowadzącego w tej grupie Węgra, Tibora Erdiego. Poloński znacznie powiększył też przewagę w klasyfikacji Abarth Rally. Martin Rada traci do niego już blisko siedem minut.

Łukasz Lewandowski spadł na dziewiątą lokatę w klasie ERC3. Jadący Oplem Corsa Rally4 kierowca prowadzony przez Adriana Sadowskiego ma około trzy i pół minuty straty.

Niedziela będzie dla nas!

Niczego nie jesteśmy oczywiście pewni, ale jak na razie czescy kibice mogą być spokojni o wynik swoich idoli. Wszystko rozegra się na ostatniej, niedzielnej pętli. Zawodnicy będą mieli do pokonania trzy powtarzane oesy, w tym najdłuższy w całej imprezie OS Majova. To oznacza, że kwestia zwycięstwa w jubileuszowej, 50 edycji „Barumki” może się rozegrać na ostatnich kilometrach rajdu. Trzymamy kciuki za polskie załogi i sukces biało-czerwonych.

Jeżeli charakterystyka Rajdu Barum nie jest Wam znana, koniecznie sprawdźcie naszą obszerną zapowiedź tej imprezy. Będziemy relacjonować dla Was ostatnie próby na Morawach, mamy nadzieję, że jutro po południu będziemy mieli powody do świętowania!

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka, ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby spełnić marzenia i przenieść umiejętności z symulatora do prawdziwego auta. Kontakt: jakub.socha@rallyandrace.pl

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Rajd Azorów – debiut rodem z marzeń

55 Rajd Azorów, impreza rozgrywana na wyspie São Miguel, pośrodku Oceanu Atlantyckiego to jeden z najbardziej...

Rotax Max Challenge Poland po raz szósty w Toruniu

W miniony weekend na torze Awix Racing w Toruniu zakończyła się szósta odsłona serii pucharowej Rotax Max...

Szombierki Rally Cup 2 runda – video

Szombierki Rally Cup 2021
2 runda Szombierki Rally Cup odbyła się 19.09.2021. Sprawdźcie video z tej imprezy, na którym ekipa JVHD...

Świetna obsada w klasach markowych i samotny SuperCar

5 runda Mistrzostw Polski Rallycross to powrót na Autodrom Słomczyn. Po Sosnovej i dwóch rundach na nowym...

5 Rajdowy Ustroń 2021 – Rajdowe Kryterium Ustronia

Rajdowe Kryterium Ustronia o Puchar Kajetana Kajetanowicza + prolog

NAJPOCZYTNIEJSZE