Belg Dries Van Langendonck Kartingowym Mistrzem Świata OKJ

Dries Van Langendonck
Dries Van Langendonck

Za nami finałowy weekend Kartingowych Mistrzostw Świata we włoskiej Franciacorcie. W rywalizacji OK Junior mistrzowski tytuł wywalczył Belg Dries Van Langendonck. Finał był niezwykle ciekawym i emocjonującym widowiskiem.

Niestety, wielki finał o mistrzostwo świata odbył się bez udziału Polaków, choć w samej imprezie w tej kategorii zobaczyliśmy ośmioro polskich zawodników. Żadnemu z nich nie udało się awansować do finału, a najbliżej był Borys Łyżeń, który po kwalifikacjach uplasował się na 58. pozycji.

Po czasówce liderem został Hiszpan Christian Costoya ścigający się w barwach Parolina. Po wyścigach kwalifikacyjnych utrzymał swoją pozycję gromadząc na swoim koncie największą liczbę punktów, ale w ścisłej czołówce od początku rywalizacji znajdowali się jadący w barwach Niemiec Taym Saleh, Włoch Filippo Sala i Belg Dries Van Langendonck. To oni również nadawali ton rywalizacji w super heatach i oni znaleźli się w dwóch pierwszych liniach startowych do wielkiego finału.

Wyścig finałowy był niezwykle emocjonujący. Od samego początku trwała rywalizacja kierowców Parolina i Forza Racing. Christian Costoya i Dries Van Langendonck walczyli o prowadzenie w tym wyścigu, a tuż za ich plecami, ich rywale tasowali się na pozycjach. O twardej walce na torze niech świadczy fakt, że sędziowie przyznali po wyścigu 12 kar za kolizje i zderzaki.

Dries Van Langendonck nie dał sobie wydrzeć prowadzenia w wyścigu i jako lider i zwycięzca wjechał na linię mety po 20 okrążeniach. To kolejny tytuł mistrzowski dla teamu Forza Racing, choć pierwszy w karierze młodziutkiego Belga.
Znakomitą postawę w całych zawodach prezentowali Hiszpan Christian Costoya i Szwed Scott Kin Lindblom, którzy ostatecznie znaleźli się na podium. Świetnie jechał Rumun David Cosma Cristofor oraz kierowcy australijskiego Shamick Europe, Fancuz Andy Consani i doskonale znany z występów w barwach Saubera Tiziano Monza, którzy byli autorami największej liczby wyprzedzeń w wyścigu, kolejno 18 i 21!

Polacy nie zdołali zakwalifikować się do wielkiego finału. Mimo iż wystartowało ich ośmioro, w tym aż dwie kobiety.

Fot. © KSP Reportages

Wyniki polskich kierowców:
Borys Łyżeń, czasówka P75, heaty P59, superheaty P58
Marcel Kasprzycki czasówka P94, heaty P73
Amelia Wyszomirska czasówka P85, heaty P107
Maksymilian Rafalik P93, heaty P123
Klara Kowalczyk czasówka P106, heaty P99
Kacper Bonder czasówka P113, heaty P118
Morgan Knudsen czasówka P117, heaty P109
Wojciech Woda czasówka P120, heaty P110

Wynik finału KMŚ OK Junior
1. Dries Van Landendonck BEL (Forza Racing) +P2
2. Christian Costoya ESP (Parolin) +2.150 -P2
3. Scott Kim Lindblom SWE (Tony Kart) +2.769 +P2
4. David Cosma Cristofor RUM (KR) +3.955 + P2
5. Stepan Antonov RUS (KR) +4.332, +P10