środa, 30 listopada, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiBernie Ecclestone znów przed sądem. Nie przyznaje się do winy

Bernie Ecclestone znów przed sądem. Nie przyznaje się do winy

Bernie Ecclestone pojawił się w poniedziałkowy poranek na wokandzie. Były szef F1 jest oskarżany o ukrywanie majątku i uciekanie przed fiskusem. 91-latek nie przyznaje się do winy, a na rozprawie towarzyszyła mu młodsza o kilkadziesiąt lat małżonka.

Bernie Ecclestone nie ma łatwego życia z brytyjskimi śledczymi. W ostatnim czasie jest niemal cały czas pod obstrzałem. Wieloletni szef F1 miał ukrywać przed urzędem skarbowym i celnym majątek w wysokości ponad 400 mln funtów.

Miał założyć w tym celu fundusz powierniczy w jednym z rajów podatkowych. Przelał na niego pokaźne środki z myślą o jednej ze swoich trzech córek. Z informacji przekazanych przez brytyjskie media wynika, że Ecclestone nie przyznał się do oszustw podatkowych i ukrywania majątku.

Zobacz: Ecclestone komentuje: broni Mazepina, krytykuje odwołanie GP

Zupełnie inne zdanie ma na ten temat prokurator. Uważa, że Brytyjczyk od lipca 2013 do października 2016 roku składał fałszywe zeznania majątkowe i ukrywał sporą część dochodów. Na sali sądowej pojawił się w eskorcie prawników i prywatnych ochroniarzy. Towarzyszyła mu również małżonka Fabiana. Sędzia zgodził się, żeby Ecclestone odpowiadał w procesie z wolnej stopy, po tym jak wpłacił kaucję. Kolejną rozprawę zaplanowano na 19 września 2022 roku.

Były szef FIA i jego problemy sądowe

To kolejne w problemy prawne Brytyjczyka w ostatnich latach. W 2014 roku w Monachium toczył się proces o wręczanie łapówki bankierowi, Gerhardowi Gribkowskiemu, który zajmował się sprzedażą praw do F1. Dzięki temu faworyzowano ofertę funduszu inwestycyjnego CVC Capital Partner, który po zainwestowaniu w F1 pozostawił Ecclestone`a na stanowisku szefa organizacji.

Przeczytaj koniecznie: Michael Masi ma nową pracę! Wraca do motorsportu

Proces zakończył się ugodą – Bernie Ecclestone wyciągnął z kieszeni 100 mln dolarów, ale nigdy nie przyznał się do wręczenia łapówki. W procesie zeznał, że był szantażowany przez bankiera skazanego w procesie na 8,5 roku odsiadki.

Bernie Ecclestone to człowiek, który przez cztery dekady zarządzał F1. Na początku współpracował z zawodnikami jako menedżer, żeby później stać się właścicielem jednego z zespołu, a z czasem przejąć całą organizację jako szef, a następnie właściciel. Z F1 pożegnał się dopiero w 2017 roku, po tym jak sprzedał biznes Amerykanom z Liberty Media.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Zmiana w harmonogramie Barbórki 2022 – wcześniej zaczynamy

Organizator poinformował o zmianie harmonogramu 60 Rajdu Barbórka 2022. Zaczynamy wcześniej niż pierwotnie planowano. Chodzi o uzyskanie...

Rajd Wikinga 2022 – SPINS & SIDEWAYS by GRBrally

Grupa Rajdowa Brodacz tradycyjnie uchwyciła kluczowe elementy wydarzenia. Zapraszamy na kompilację najciekawszych ujęć z 7 Rajdy Wikinga...

Kosmiczne barwy, ale start Kajetanowicza niepewny

W najbliższy piątek wystartuje jubileuszowy, 60. Rajd Barbórka – wydarzenie, które ma obowiązkowe miejsce w kalendarzu każdego...

Bracia Szeja z Katowicami w Rajdzie Barbórka

Rajd Barbórka zakończy sezon rajdowy w Polsce. Na trasie najbardziej medialnej imprezy motorsportowej w naszym kraju nie...

Mattia Binotto oficjalnie odchodzi z Ferrari. Co z następcą?

Mattia Binotto
Mattia Binotto – szef zespołu F1 Ferrari, opuszcza ekipę z Maranello wraz z końcem tego roku. Po...

NAJPOCZYTNIEJSZE