Bez starych WRC i S1600 od 2022

Czesi podjeli radykalną decyzję. Od sezonu 2022 samochody klasy WRC i S1600 nie będą mogły zdobywać punktów w Mistrzostwach naszych południowych sąsiadów.

Automobilklub Czeski POinformował właśnie, że samochody klasy WRC i S1600 nie będą mogły zdobywać punktów do klasyfikacji generalnej cyklu Rajdowych Mistrzostw Czech. Owszem tego typu samochody nadal  będą mogły startować w zawodach, ale ich wyniki nie wpłyną na losy w końcowej klasyfikacji. Bez wątpienia wpłynie to na frekwencje startujących tam aut WRC i S1600.

Koniec klasy WRC i S1600

To dość radykalna decyzja, bowiem właśnie za kierownicą Forda Focusa WRC i Renault Clio S1600 Vaclav Pech i Jan Dohnal zdobyli tytuły mistrzowskie w sezonie 2020. Tegoroczny rok będzie ostatnim kiedy to ,,wurce ” starszej generacji oraz kultowe ,,ośki ” będą miały szansę oficjalnie zapunktować w generalce. Oznacza to, że Czechy, które słynęły z takich konstrukcji regularnie tam startujących, zamykają im drogę. To może oznaczać, że załogi te przeniosą się na południe Europy – Włosi w przeciwieństwie do Czechów otwierają się na tego typu samochody. Jedną z nowości w Mistrzostwach Włoch od sezonu 2021 będzie właśnie możliwość udziału aut klasy WRC, a wyniki osiągane przez załogi korzystające z nich będą liczone do klasyfikacji generalnej oraz będą miały swoją osobną klasę.