Bezpieczni za kółkiem w czasie wakacyjnych podróży – kompendium wiedzy każdego kierowcy

280

Lato już za pasem, rok szkolny dobiega końca. To znak, że zaraz rozpocznie się okres wakacyjnych wyjazdów. Nieważne, czy wybieramy się w polskie góry, nad morze, czy w dłuższą trasę za granicę. Zasady bezpieczeństwa pozostają te same. O najważniejszych z nich przypomina trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy – Kajetan Kajetanowicz.

 fot. Kajto.pl (1)

Lato, słońce, szum morza, powiew górskiego wiatru to sama przyjemność. Już za chwilę rozpocznie się sezon wyjazdów wypoczynkowych. O czym powinniśmy pamiętać w tym czasie, aby zapewnić swojej rodzinie maksymalny poziom bezpieczeństwa? Kajetan Kajetanowicz podpowiada, na co szczególną uwagę powinni zwrócić kierowcy. Oto najważniejsze wskazówki:

Komfort kierującego i pasażerów. Zadbaj o prawidłowe ustawienie swojego fotela po to, aby nic ci nie przeszkadzało w trakcie podróży i niepotrzebnie cię dekoncentrowało. Przed wyruszeniem w trasę sprawdź, czy masz odpowiednio ustawione i czyste lusterka, niezabrudzoną szybę i lampy. Nie zapominaj o bezpieczeństwie najmłodszych pasażerów! Fotelik to element obowiązkowy dla dzieci, które nie przekroczyły 150 cm wzrostu.

Ogólny test sprawności. Przed długą trasą samochód musi być dokładnie sprawdzony. Przecież nie chcemy popsuć sobie wyjazdu nieplanowaną wizytą u mechanika. Przede wszystkim sprawdźmy stan układu hamulcowego. Jeśli tarcze są cienkie lub nierówno zużyte, a klocki są bardzo wytarte, należy wymienić te elementy. Warto pamiętać o tym, że w jednym momencie wymieniamy zarówno klocki, jak i tarcze na obu kołach tej samej osi. Ponadto przed długą trasą należy koniecznie sprawdzić stan różnych płynów eksploatacyjnych i wymienić je (jeśli są stare) lub też tylko uzupełnić ich poziom. Wielu kierowców zapomina o tej prostej czynności, a przecież nieodpowiedni poziom płynu hamulcowego, chłodniczego oraz oleju może spowodować uszkodzenie danego układu i stanowi zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Możemy udać się do stacji diagnostycznej, gdzie zostanie przeprowadzony kompleksowy przegląd naszego auta. Usługa ta nie jest droga i nie zajmuje wiele czasu, a skontrolowanie auta przez specjalistę może zaoszczędzić wielu problemów i dodatkowych wydatków w czasie wyjazdu – podkreśla Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy, zawodnik LOTOS Rally Team.

 fot. Kajto.pl (2)

Odpoczynek. Wielu kierowców udając się w długą podróż na wymarzony wypoczynek, chce jak najszybciej znaleźć się w miejscu docelowym. Nic bardziej mylnego! Robienie przerw w trakcie jazdy to podstawa. Bez względu na metrykę kierowcy, zaleca się odpoczywanie co dwie godziny. Brak przerw negatywnie wpływa na naszą koncentrację i szybkość reakcji. Nie wspominając o tym, że może to doprowadzić do zaśnięcia kierowcy i tragicznych skutków z tym związanych. Zwykle na pierwszą i drugą przerwę w podróży i zregenerowanie się wystarczy 15 minut. Kolejna powinna być już dłuższa – co najmniej 30-minutowa. Ten rzekomo „stracony czas” zapewni nam bezpieczną jazdę, ale także lepsze samopoczucie, a przecież jedziemy na urlop i to właśnie jest najważniejsze.

Klimatyzacja. To bardzo pożyteczne rozwiązanie, które w trakcie letnich upałów zdecydowanie ułatwi nam podróżowanie. Zanim udamy się jednak na urlop, należy wykonać kontrolę tej klimatyzacji po to, aby przede wszystkim do kabiny nie dostawały się bakterie, grzyby i inne alergeny, które często są powodem nieprzyjemnego zapachu w kabinie. Pamiętajmy jednak, żeby ustawiać klimatyzację w samochodzie nie niżej niż 7-9 stopni od tej panującej na zewnątrz.

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie! Pamiętajcie, że dzieci nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku. Takie zachowanie to przestępstwo. W upalne dni usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka w aucie zaparkowanym w cieniu. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. 27 stopni Celsjusza na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta. Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować.

inf.pras.