Bezterminowe prawa jazdy do wymiany? – Spokojnie, sami sprawdziliśmy

Od jakiegoś czasu kolejne serwisy i portale zasypują nas panicznymi komunikatami o obowiązkowej wymianie bezterminowych praw jazdy. Temat jest tak podsycany, że sami to sprawdziliśmy bo kilka osób w redakcji ma takie prawo jazdy. Okazało się, że to kolejny szum informacyjny, aby tylko klikać.

Krótka wizyta w urzędzie i sprawa stała się jasna. Bezterminowe prawa jazdy najwcześniej będą wymieniane od 2028 roku. A pracownik wydziału komunikacji powiedział, że to i tak nie jest pewna data. Więc osoby mające bezterminowe „prawka” mogą spać spokojnie. Sam proces wymiany też będzie przewidziany na kilka lat, a nie jednego miesiąca czy nawet roku.

Wszelkie wyliczenia podawane na różnych stronach o 20 latach od wydania itd, itd można na razie puścić w zapomnienie i nie nabijać sobie nimi głowy.

W innej sytuacji są osoby, które np. zmieniają adres zamieszkania lub z innych powodów aktualizują swoje prawo jazdy. Wtedy dokumenty będą już mieć termin ważności. Tak samo osoby, które dopiero zdają na prawo jazdy nie otrzymają już bezterminowego dokumentu choćby mieli sokoli wzrok i nadludzką siłę.