Rajd na torze legendarnym torze Formuły 1 zapowiada się naprawdę widowiskowo, tym bardziej, że obsada ostaniej rundy Mistrzostw Świata wygląda dość ciekawie. Na liście widnieje niecała setka załóg, a wśród same gwiazdy motorsportu. 

Oczywiście nie zabraknie teamów fabrycznych. Aktualni liderzy klasyfikacji producentów, czyli Hyundai Motorsport wystawi cztery załogi. Nie zabraknie Otta Tanaka i Thierriego Neuvila. W walce o obronę wyżej wspomnianego tytułu pomoże Dani Sordo. Natomiast do czwartego i20 WRC wsiądzie debiutant w samochodzie klasy WRC, Ole Christian Veiby.
Z kolei w barwach Toyota Gazo Racing również pojawią się cztery duety. O tytuł mistrzowski powalczy Elfyn Evans, który ma szansę zdobyć ten tytuł jako trzeci Brytyjczyk w historii Mistrzostw Świata. Zaledwie 14 pkt straty do Evansa ma Sebastian Ogier, który także pojawi się na Monzie i z pewnością nie odpuści szansy zdobycia siódmego tytułu Mistrza WRC. Do kolejnych dwóch Yarisów wsiądą Kalle Rovanpera oraz realizujący młodzieżowy program ToyotyTakamoto Katsuta.
Skład M – Sportu to trzy załogi, które mają zdecydowanie mniejsze szanse na podium na koniec sezonu. Mowa tu o Teemu Suninenie i Esapece Lappi. Trio w Fiestach WRC uzupełni Gus Greensmith. Najlepszym wynikiem Brytyjczyka w tym sezonie była piąta pozycja zdobyta w Rajdzie Turcji.

Rajd Monza – mocna konkurencja w klasie Kajetanowicza

W klasie WRC 3 mamy zgłoszoną załogę Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy ostatnie dni poświęcili na testy, które odbywały się w okolicach Wisły. Polski duet będzie miał 12 konkurentów na czele z Jarrim Huttunenem, liderem klasyfikacji WRC 3 Marco Bulacią i Oliverem Solbergiem. W Mistrzostwach Świata zadebiutuje Georgi Munster, który w ten weekend startuje w ostatniej rundzie ERC na Kanarach. Stawkę WRC 2 uzupełniają cztery załogi. Powrót na trasy WRC po ponad rocznej przerwie zaliczą Jan Kopecky i Stephan Lefebvre, który pojedzie Citroenem C3 R5 z Dmax Racing.
W klasie RGT wystartuję Pierre Ragues, który zasiądzie za kierownicą niedawno homologowanej Alpiny A110. Zwycięzca Rallye Régional de Saint-Germain-la-Campagne w swojej klasie będzie miał czterech rywali, dwie załogi pojadą Abarthami 124 Rally, a dwie Porsche GT3.
ACI Rally Monza rusza już za nieco ponad tydzień, a załogą przyjdzie się zmierzyć z 16 odcinkami, które będą poprowadzone nie tylko po głównej nitce toru, ale po trawiastych drogach pobocznych ! Szykuję się nam niemało widowisko oraz zacięta rywalizacja o tytuł Mistrza Świata. Relacja live z tej imprezy będzie dostępny na platformie WRC+.
Autor: Dominik Reda