BMW XM Label Red najszybszym hybrydowym SUV-em na Pikes Peak

BMW XM Label Red to najmocniejszy w historii samochód ze stajni BMW M, mający pod maską prawie 750 koni mechanicznych. Ten limitowany do 500 egzemplarzy model pobił rekord na trasie wyścigu górskiego Pikes Peak, choć nie podczas pierwszej próby.

SUV korzysta z 4,4-litrowego silnika V8 z dwiema turbosprężarkami, zespolonego z systemem hybrydowym, co pozwala mu rozpędzać się do 100 km/h w niecałe cztery sekundy pomimo wagi prawie trzech ton.

Aby udowodnić sportowe możliwości swojego nowego modelu, BMW wystawiło go w tegorocznym wyścigu górskim Pikes Peak. Pomimo dobrych czasów w kwalifikacjach, nie udało się osiągnąć celu, jakim było ustanowienie rekordu w kategorii produkcyjnych SUV-ów. Prowadzący auto Matt Mullins wypadł z trasy niedługo po przekroczeniu pierwszego punktu kontrolnego, uderzył w drzewo i dachował.

Auto spełniło swoje zadanie, którym było ochronienie kierowcy. BMW nie poddało się i powróciło na trasę Pikes Peak trzy miesiące później, by ustanowić czas 10 minut i 48,60 sekundy. Niemieckie auto nie pobiło jednak rekordu wśród SUV-ów, tracąc do Lamborghini Urus Performante 16 sekund.

Jak jednak wiadomo, każdy może zostać mistrzem, jeśli stworzy się dla niego osobną klasę. Marketingowcy z BMW znaleźli pozytyw w sytuacji i postanowili chwalić się rekordem najszybszego hybrydowego SUV-a.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.