Borys Łyżeń wyprzedził 28 rywali w Walencji

Borys Łyżeń

Niesamowitego wyczynu w pierwszej rundzie Euro Series Champions of the Future dokonał Borys Łyżeń. W finale potrzebował 18 okrążeń, by wyprzedzić 28 rywali. Za nami pierwsza runda europejskiego cyklu z 12 Polakami w zestawie startowym.

Borys Łyżeń reprezentujący francuskiego producenta Sodikart zajął 8. pozycję w finale kategorii OK Junior. Kierowca ze Skierniewic ruszył do wyścigu finałowego z ostatniej pozycji i gdyby rywalizacja trwała jeszcze kilka okrążeń, bez wątpienia zająłby czołową pozycję. Borys jechał w wyścigu finałowym znakomicie, a do pełni szczęścia zabrakło naprawdę niewiele. Skierniewiczanin rozpoczął rywalizację w Walencji od 56. pozycji w czasówce, po heatach kwalifikacyjnych plasował się na 28. miejscu w klasyfikacji, a po super-heatach zajął ostatnie miejsce kwalifikujące do wyścigu finałowego. W finale z 36. pozycji przesunął się w trakcie 18 okrążeń o 28 pozycji.

W wyścigu finałowym wystartowali również Bruno Gryc (Ward Racing) i Kacper Rajpold, który debiutował w fińskim zespole Koski Motorsport. Bruno wystartował w wyścigu finałowym z 33. pozycji, a finiszował na 21. miejscu. Kacper wszedł do finału z pozycji 25., ale finału nie ukończył, nie zaliczając nawet jednego okrążenia.

Borys Łyżeń

Inni polscy kierowcy nie zdołali zakwalifikować się od finału, kończąc rywalizację na super- heatach lub kwalifikacjach. Klara Kowalczyk (Ricky Flynn Motorsport) zajęła 53. miejsce, Remigiusz Samczyk (AKM) 92., Oskar Gałan (MG Racing) 99., Amelia Wyszomirska (AKM) 102., Ksawery Dudkowski (MG Racing) 111.

W OK Junior triumfował Holender Roco Coronel z francuskiego teamu Victorylane Karting, który finiszował przed Nicklasem Schauflerem z Austrii (DPK Racing) i Belgiem Driesem van Langendonckiem (Forza Racing).

W kategorii OK również mieliśmy swoich reprezentantów. Wśród seniorów pojechało czterech polskich kierowców. Niestety, żadnemu z nich nie udało się zakwalifikować do wyścigu finałowego. Maksymilian Rafalik (AKM Motorsport) zajął po super-heatach 54. miejsce, Iwo Beszterda (Parolin) 65., Wojciech Woda (Ricky Flynn Motorsport) 67., a Jakub Rajski (CRG) 76.

Rywalizację w OK wygrał Irlandczyk Fionn McLaughlin z VDK Racing, przed Oleksandrem Bondarevem (Preema) i Gabrielem Gomezem (CRG). Do rywalizacji po groźnej i pamiętnej kontuzji wrócił Brytyjczyk Joe Turney (KR), który awansował do finału, ale nie ukończył rywalizacji.

Kolejna runda Euro Series Champions of the Future odbędzie się w kwietniu we francuskim Val d’Argenton.

fot. Sodi Kart