niedziela, 14 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościBuggy dominuje w Zimowym

Buggy dominuje w Zimowym

3. Rajd Zimowych Bezdroży otwiera sezon Mistrzostw Polski Modeli RC w Rajdach Terenowych. Aż 36. offroadowych maszyn zameldowało się 3. marca na toruńskiej pustyni „Stawki”. Tradycyjnie zabrakło śniegu i tradycyjnie… rajd wygrał Jacek Jachowski.

Jeszcze przed niedzielnym zawodami lista zgłoszeń wróżyła sukces – blisko 40. terenowych maszyn w drodze po pierwszego w historii Mistrza Polski modeli RC w rajdach terenowych. Panująca grypa i niekorzystne prognozy pogody zatrzymały niestety kilku zawodników w domach i łóżkach. Ci, którzy przyjechali do Torunia nawet z dalekich miast nie żałowali – czekało na nich aż osiem szybkich prób sportowych, piękne „pustynne” krajobrazy i… gorąca pyszna kawa od Fonte.

Początek rajdowego sezonu tym razem nie zawitał na kultową polanę „Katarzynka”, a na leżącą po przeciwległej stronie Wisły, niezwykle urokliwą i wymagającą pustynię osiedla Stawki. W upalne lato to miejsce przeobraża się w iście afrykańską piaskownicę. Zimowa aura sprawia jednak, że trochę łatwiej znaleźć tutaj przyczepność, choć nadal panuje dakarowy klimat. Liczne górki i wzniesienia urozmaicają teren wnosząc do rywalizacji odrobinę sportu w postaci trudu wbiegania na piaskowe szczyty. Offroadowe rajdy doskonale łączą więc dobrą zabawę z … odpowiednio wypracowaną kondycją.

Z uwagi na wysoką frekwencję organizatorzy postanowili przyspieszyć starty kolejnych zawodników, rezygnując z minutowych odstępów i skracając je do 30 sekund. Pomysł sprawdził się doskonale, bo pomimo zwycięstwa deszczu nad zawodami, uczestnicy pokonali aż osiem odcinków specjalnych. Miejscami rajd zmieniał się w widowiskowe wyścigi, ciasno robiło się przy nawrotach koło pachołków czy… na skrzyżowaniach. Mocno odczuł to choćby Szymon Pietrasiński, który po zderzeniu z Arturem Dąbrowskim musiał odbudowywać przednią część swojego Slasha, a oes kończył znosząc model w rękach.

Ale wróćmy do początku rajdu. Od oesowego zwycięstwa (a zawody zakończył z siedmioma takimi wygranymi) rywalizację w 3. Rajdzie Zimowych Bezdroży rozpoczął Jacek Jachowski z Gdyni, tegoroczny kandydat na Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej. Kierowca z Pomorza już w ubiegłym sezonie pokazał się z bardzo dobrej strony wygrywając niemal wszystkie zawody na których się tylko pojawił. Jeśli teraz w jego kalendarzu zapisane są daty wszystkich dziesięciu rajdów, to konkurencja nie może spać spokojnie. Niektórzy już się wzmocnili przesiadając się do nowoczesnych modeli 4WD Buggy. To właśnie te konstrukcje wydają się być najlepsze na toruńskie bezdroża, co wielokrotnie udowadniał Jacek Jachowski czy nieobecny w niedzielę Tomasz Czepiel. W tym sezonie z modeli Buggy korzystają też choćby Kamil Lepczyński, Artur Dąbrowski czy Darek Kalinowski, od razu notując czasy w pierwszej piątce tabeli. Coraz odważniej na szczyty zagląda też Wiesław Żerkowski – zbierane doświadczenie z rajdów płaski i odpowiednie wykorzystywanie w terenie potężnego Traxxasa E-Revo przynosi dzisiaj dobre rezultaty. Kierowca spod Torunia dopiero na trzecim oesie stracił prowadzenie w generalce, ostatecznie zajmując „pechowe” 4. miejsce na koniec dnia. Do obrony mistrzowskiego tytułu szykował się doświadczony Jakub Matuszewski z Poznania. Kierowca czerwonego pickupa niestety tym razem musiał uznać wyższość kolegów ostatecznie wykręcając siódmy czas dnia, ale za to najlepszy w najliczniejszej nadal klasie 4WD Short Course.

Na drugim biegunie pustynia „Stawki” postawiła kierowców modeli napędzanych na jedną oś. Stawce próbował dotrzymać kroku Rafal Malach (Traxxas Stampede 2WD), ale długie podjazdy i piaszczyste proste koleiny nie pozwalały nabrać odpowiedniego tempa. Podobne problemy z trakcją mieli pozostali kierowcy 2WD, lecz mimo to nie poddawali się i zawsze o własnych siłach dojeżdżali do mety. Pierwsze kroki w rajdowym świecie stawiali na „Zimowym” kierowcy nowopowstałej grupy zapaleńców modeli – RC Freaks Toruń. Najlepiej z szóstki debiutantów poradził sobie Daniel Barczykowski, który od razu wystartował dwoma modelami (Traxxas Slash 4×4 i E-Revo V2). W ich szaleńczy styl jazdy nagle wdarła się pokora i spokój – próżno było szukać ekstremalnych pościgów, jazdy na dwóch kołach czy dalekich lotów. Szkoda tylko, że sympatyczny duet Antosia i Michała Kochańskich wykluczyła z rywalizacji awaria silnika w ich najbardziej kolorowym Traxxasie Slashu. Liczymy wkrótce na udany rewanż.

Na liście ciekawych niespodzianek zapisać możemy ukończenie rajdu przez Krystiana Czarnowskiego z Gdańska. Jako jedyny w całym gronie wystartował modelem „osobowym” – Fordem Fiestą RX Kena Blocka, zbudowaną na podwoziu HPI WR8. Choć model wpadł w oku fotoreporterowi, to wydawał się nieodpowiedni do jazdy po tak ciężkim terenie. Rozpędzony pokonywał piaszczyste garby i wzniesienia, lecz gdy tylko kierowca zmniejszył nacisk na gaz, auto potrafiło skutecznie zatrzymać się na środku drogi. Takich sytuacji na szczęście nie było zbyt wiele, a rozważna jazda i unikanie kłopotów na trasie pozwoliło kierowcy z Pomorza dojechać cało do mety. Brawo!

Pierwszy rajd w sezonie 2019 za nami. Każdy na mecie nie krył szczęścia i zadowolenia, mimo poniesionych strat, awarii czy odległych miejsc w końcowej tabeli. Ale nie tylko puchary były najważniejsze – każdy zawodnik miał swój cel do osiągnięcia i swoją własną „rywalizację”. Off-roadowe imprezy nie należą bowiem do łatwych i przewidywalnych – ważne, by się nie poddawać i już myśleć o kolejnej imprezie. A na kolejny rajd długo czekać nie trzeba – 4. Rajd Katarzynki już 31. marca, będzie to jednocześnie druga runda Mistrzostw Polski Modeli RC w Rajdach Terenowych.

Rajdy wspierają: Toyota Bednarscy, ŚwiatReklamy, Modelmania.pl, Driving Experience, Rally and Race, Rajdy24.pl, Miasto Toruń.

Wyniki 3. Rajdu Zimowych Bezdroży

1. Jacek Jachowski, 4WD Buggy Jachowscy Team
2. Artur Dąbrowski, 4WD Buggy Klub RC Błyskawica
3. Kamil Lepczyński, 4WD Buggy Klub RC Błyskawica
4. Wiesław Żerkowski, 4WD MonsterTruck
5. Wojciech Jachowski, 4WD Buggy Jachowscy Team
6. Wojciech Jachowski2, 4WD MonsterTruck Jachowscy Team
7. Jakub Matuszewski, 4WD ShortCourse
8. Krzysztof Góra, 4WD MonsterTruck
9. Robert Sobolewski, 4WD Buggy
10. Dariusz Kalinowski2, 4WD MonsterTruck Winnica RC
11. Dariusz Kalinowski, 4WD Buggy Winnica RC
12. Iwo Kaznowski2, 4WD Buggy Klub RC Błyskawica
13. Rafał Malach, 2WD Rc ArTrax
14. Daniel Barczykowski, 4WD ShortCourse RC Drunk Team
15. Marcin Godzina, 4WD ShortCourse RC Drunk Team
16. Iwo Kaznowski, 4WD MonsterTruck Klub RC Błyskawica
17. Daniel Barczykowski2, 4WD MonsterTruck RC Drunk Team
18. Krzysztof Góra2, 4WD Buggy
19. Marek Kaczorowski, 2WD
20. Sławomir Wojciechowski, 4WD ShortCourse RTV EURO AGD – RACING
21. Przemysław Lubański, 4WD MonsterTruck RC Freaks Toruń
22. Szymon Pietrasiński, 4WD ShortCourse RTV EURO AGD – RACING
24. Bartek Rutkowski, 4WD ShortCourse
24. Arkadiusz Ciesielski, 2WD Ciesielscy Team
25. Remigiusz Ciesielski, 2WD Ciesielscy Team
26. Natalia Matuszewska, 4WD ShortCourse
27. Maciej Boncławek, 4WD Buggy
28. Tomasz Czarnecki, 4WD ShortCourse
29. Krystian Czarnowski, 4WD ShortCourse
30. Oskar Żerkowski, 4WD MonsterTruck
31. Mateusz Zemełko, 4WD ShortCourse RC Freaks Toruń
32. Kacper Pietrasiński, 2WD RTV EURO AGD – RACING
33. Maksymilian Dąbrowski, 2WD Klub RC Błyskawica
34. Antoni Kochański, 4WD ShortCourse Companeros (awaria)
35. Wiesław Żerkowski2, 4WD ShortCourse (awaria)
36. Michał Kochański,  4WD Short Course (awaria)

Więcej informacji na www.rc-motorsport.pl

Zdjęcia: Michał Jasiński

inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Istny karambol na E-Prix Seulu w Formule E!

W ten weekend rozstrzygają się mistrzowskie losy elektrycznego odpowiednika Formuły 1, Formuły E. Podczas sobotniego wyścigu w...

Karol Krupa wygrywa 11. rundę GSMP w Trójmieście!

Deklasacja! Karol Krupa był bezkonkurencyjny nie tylko na porannych treningach, kierowca Skody Fabii CT wygrał również oba,...

Krupa wygrywa trening przed Grand Prix Sopot-Gdynia w GSMP

Karol Krupa okazał się najszybszy na podjazdach treningowych przed Grand Prix Sopot-Gdynia w GSMP. Czas 1:25:348 pozwolił...

Spece od gleby zabierają się za rajdowego klasyka – Gadanie kontrolne

Audi Quattro Stance works - gadanie kontrolne
Kojarzycie StanceWorks? Ekipa, która naprawdę wie co to znaczy dobrze zglebić auto rusza z nowym projektem! Jeśli...

Vlog Mikołaja Marczyka z Rajdu Finlandii WRC

Mikołaj Marczyk udostępnił w sieci swój kolejny vlog, tym razem aktualny mistrz Polski RSMP zabiera nas w...

NAJPOCZYTNIEJSZE