wtorek, 5 lipca, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIERekordowe ceny paliw! Kierowcy zapłacą ponad 8 zł za litr benzyny 95

Rekordowe ceny paliw! Kierowcy zapłacą ponad 8 zł za litr benzyny 95

Nadchodzi czarny czerwiec na polskich stacjach benzynowych. Ceny paliw cały czas rosną, a tymczasem padła kolejna psychologiczna bariera. Po kilkutygodniowych podwyżkach cena hurtowa benzyny 95 jest tak wysoka, że po doliczeniu podatków przekracza 8 zł za litr.

Początek czerwca stoi pod znakiem kolejnych podwyżek. Ceny paliw w hurcie cały czas rosną – aktualnie benzyna 95 kosztuje już 7519 zł za metr sześcienny. Po podzieleniu tej kwoty przez tysiąc, a następnie doliczeniu 8 procentowego podatku VAT wychodzi 8,12 zł za litr. Tyle zapłacą stacje benzynowe za litr najtańszego paliwa. Do tego muszą jeszcze doliczyć swoją marżę.

Przypominamy, że od jakiegoś czasu obowiązuje „antyinflacyjna” stawka podatku VAT na paliwa. Rządzący podjęli decyzję o obniżeniu VAT z 23 do 8 proc. W momencie, gdyby stare stawki miały wrócić za kilka dni, cena litra benzyny 95 w przeliczeniu wyniosłaby około 9,24 zł za litr. Do tego trzeba jeszcze doliczyć marżę stacji.

Zobacz: Podwyżki cen paliw. UOKiK przeprowadzi ostre kontrole

W międzyczasie właściciele diesli również mogą mieć powody do niepokoju. Olej napędowy w ostatnich tygodniach wyhamował tendencję wzrostową i kosztuje mniej niż benzyna. Jednak od wczoraj jego cena w hurcie podrożała o blisko 30 groszy. Teraz wynosi 7172 zł za metr sześcienny. Po doliczeniu 8 proc. podatku VAT wychodzi 7,74 zł za litr plus marża stacji.

Korekta cen na stacjach benzynowych pojawi się z lekkim opóźnieniem dopiero za kilka dni. Wynika to z kwestii, że zużycie benzyny bezołowiowej w stosunku do oleju napędowego jest kilkukrotnie niższe.

 

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Grudziądzki Mistrz Kierownicy 2022 runda 2 – 10.07.2022 – zapisy

Grudziądzki Mistrz Kierownicy 2022 runda 2
Grudziądzki Mistrz Kierownicy 2022 runda 2 odbędzie się 10 lipca 2022. To impreza w cyklu Grudziądzkiego Mistrza...

2. Super Sprint Ziemi Sanockiej – trwają zapisy

W niedzielę 10 lipca odbędzie się organizowany przez Koło Ziemi Sanockiej przy Automobilklubie Małopolskim Krosno, 2. Super...

Rajd Safari – tak było – czytała Krystyna Czubówna

Podsumowanie Sarafi Rally Kenya 2022 z tryumfem Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka ze specjalnym lektorem. zobacz także: Kajetan...

16-letni Hubert Laskowski wygrywa w Mistrzostwach Europy!

Hubert Laskowski, który coraz śmielej radzi sobie na odcinkach specjalnych całej Europy, ma za sobą najtrudniejszy start...

5 Runda SMT 2022 – Action by JVHD [wideo]

5 Runda SMT 2022 – Action by JVHD [wideo]
5 Runda SMT 2022 padła łupem Rafała Wlazłowskiego w Subaru Impreza. Zapraszamy na składankę video z tej...

NAJPOCZYTNIEJSZE