czwartek, 30 czerwca, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościDaniel Obajtek obiecuje. Ceny paliw spadną przed wakacjami

Daniel Obajtek obiecuje. Ceny paliw spadną przed wakacjami

Ceny paliw na stacjach Orlen spadną jeszcze przed wakacjami. Tak obiecuje prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zgodnie z zapowiedziami kierowcy odczują to już za kilka dni. Jest tylko jeden problem – promocja będzie dotyczyć tylko stacji należących do koncernu.

Podczas ostatniej konferencji prasowej prezes Orlenu Daniel Obajtek wytłumaczył, skąd biorą się wysokie ceny paliw. Jego zdaniem są związane wyłącznie z sytuacją na rynku. Na wysoki poziom cen wpływa słabnący kurs złotówki, a aktualna cena baryłek ropy jest najwyższa w historii.

Oprócz tego niebagatelny wpływ na ceny ma ciągły niepokój na rynku związany z wojną w Ukrainie, a także zwiększone zapotrzebowanie na paliwo związane z nadchodzącymi wakacjami.

Zobacz: Rząd przedłużył niższy VAT na paliwo. Będzie tańsze jeszcze przez kilka miesięcy

Szef koncernu paliwowego zapowiada jednak, że ceny paliwa jeszcze przed wakacjami będą niższe.

„Myślimy o kwestiach pewnych promocji w zakresie cen paliw. Będziemy o tym informować za kilka dni. Nie można jednak liczyć na znaczące obniżki. Być może paliwo mogłoby być tańsze, gdybyśmy kupowali rosyjską ropę. Ale czy jest zgoda społeczna na rosyjską ropę, na to, żebyśmy finansowali kolejną wojnę?”

Prezes Orlenu zapewniał, że marża rafineryjna i hurtowa wynosi dosłownie kilka groszy. Podczas rozmowy zadeklarował, że „będzie taniej”. Zdaniem szefa polskiego koncernu paliwowego dyferencjał na baryłce rosyjskiej ropy sięga 35 dolarów i jest to celowe działanie Rosji, aby wymusić na europejskich krajach zakup tej ropy.

„Nie można jednocześnie protestować przeciwko rosyjskiej ropie, a z drugiej strony protestować, że jest drogo na stacjach”

– dodał Daniel Obajtek. Prezes PKN Orlen zajął stanowisko przeciwko regulacji cen paliw na polskim rynku. Koncerny Lotos i Orlen mają w tej chwili ok. 30 proc. udziału w segmencie detalicznym. Obajtek tłumaczył, że wprowadzenie regulowanych cen spowodowałoby, że 6,5 tys. stacji benzynowych poza Orlenem i Lotosem zbankrutowałoby.

Przeczytaj koniecznie: Orlen montuje nowe pylony na stacjach, gotowe na 10 zł za litr

Według najnowszych analiz serwisu e-petrol.pl, średnia cena benzyny 95-oktanowej wynosi w Polsce 7,94 zł za litr, benzyny 98-oktanowej 8,54 zł za litr, a oleju napędowego 7,73 zł za litr.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Polski zespół Subaru Historic Rally Team na trasach WRC

Już po raz siódmy zespół Subaru Historic Rally Team stanie na starcie Rajdu Mittelrhein (w randze WRC...

Szutrowych zmagań ciąg dalszy – trzecia runda Motul Gravel Cup 2022

W nadchodzący weekend (01-02.07) na terenie obiektu Atlas Ward Speed Academy w Kamieniu Śląskim odbędzie się trzecia...

Zobacz i usłysz P25 + wnętrze [wideo]

Najnowsze dziecko ze stajni prodrive czyli Subaru Impreza P25. W materiale nagranie z przejazdów oraz szczegółowa prezentacja...

Kaprzyk powalczy o podium w świątyni prędkości

Mateusz Kaprzyk gotowy na kolejny wyścig European Le Mans Series w sezonie 2022. Zawodnik ORLEN Team zapowiada...

Przełożona pierwsza runda World RX1e

W nadchodzący weekend miało odbyć się wielkie otwarcie nowego sezonu FIA World Rallycross Championship 2022 na powracającym...

NAJPOCZYTNIEJSZE