czwartek, 2 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościCeny paliw w Polsce są rekordowe. Kierowcy płacą najdrożej w Europie

Ceny paliw w Polsce są rekordowe. Kierowcy płacą najdrożej w Europie

Ceny paliw w Polsce biją rekordy, mimo że sytuacja na giełdach jest zupełnie inna. Kierowcy w Polsce płacą najwięcej (bez podatków) za benzynę, a olej napędowy jest droższy tylko w Szwecji.

Ceny paliw bez podatków są w Polsce zatrważająco wysokie. Jak podaje portal Business Insider, litr benzyny 95-oktanowej kosztuje 4,47 zł za litr. To najwyższa cena w Unii Europejskiej. Litr oleju napędowego przed opodatkowaniem kosztuje 5,65 zł za litr. Drożej jest tylko w Szwecji – o 49 groszy na litrze. W pozostałych krajach Europy paliwo jest znacznie tańsze.

Zobacz: VAT na paliwo w 2023 r. [AKTUALIZACJA]

Jak wynika z ostatniego raportu „Weekly Oil Monitor” publikowanego prze Komisję Europejską, benzyna w Niemczech jest tańsza na litrze aż o 71 groszy w porównaniu z Polską. Natomiast olej napędowy jest tam tańszy o 68 groszy na litrze.

Ceny paliwa. Gdzie najtańsze paliwo w Europie?

Najtańsze paliwo w Europie jest na Malcie. Cena litra oleju napędowego bez podatku wynosi aż o 3,06 zł mniej niż w Polsce. Benzyna 95-oktanowa jest tańsza aż o 1,72 zł na każdym litrze.

W odpowiedzi na zarzuty Business Insidera, PKN Orlen poinformował o zasadzie ustalania cen, z której wynika, że poziom ma być niższy w porównaniu z alternatywnym źródłem. Od jakiegoś czasu źródłem napływu paliw dostarczanych do Polski jest w coraz mniejszym stopniu Rosja. To oznacza, że konkurencja mocno się skurczyła.

Przeczytaj koniecznie: VAT na paliwo będzie wyższy od 2023 r. Ile będzie kosztować…

W normalnej sytuacji, gdy nie ma dużej przewagi na rynku, wysoką marżę jednej firmy wykorzystuje druga poprzez obniżanie cen. Przykładem są ceny na stacjach benzynowych przy granicy ze Słowacją i Niemcami. W tych miejscach jest łatwiej skorzystać z paliwa dostarczanego przez inne firmy niż Orlen.

Zdaniem przedstawicieli PKN Orlen ceny paliw bez podatków służą tylko do celów analitycznych i nie maja przełożenia na ceny paliw na stacjach. Przedstawiciele polskiego koncernu nadal uważają, że należą one do najniższych w całej Unii Europejskiej.

Ceny paliwa z podatkami. Polska nadal nie jest najtańsza

Licząc ceny paliwa wraz z podatkami, benzyna na polskich stacjach jest piątą najtańszą w UE (średnia cena 6,53 zł/l), a olej napędowy siódmym najtańszym (średnia cena 7,66 zł/l). Najtańsze kraje to Malta i Bułgaria. Niskie ceny w Polsce to zasługa niższego opodatkowania paliw samochodowych w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej. Od stycznia VAT na paliwa pójdzie w górę.

Orlen przekonuje, że koncern nie wykorzystuje trudnej sytuacji do zarabiania na kierowcach. W trzecim kwartale br. zaledwie 4 proc. zysku operacyjnego wynikało ze sprzedaży paliwa na polskich stacjach. Do tego wyniku włączają się nawet hot-dogi i kawa.

Vat na paliwo 2023. Ceny paliw w Polsce po 1 stycznia

Według ekspertów od rynku paliw, nie należy spodziewać się skokowego wzrostu cen paliw po zmianie stawki VAT z 8 do 23 proc. W ostatnich tygodniach obniżki na stacjach były minimalne, dzięki czemu utworzył się bufor.

Na przełomie roku spadną ceny hurtowe u producentów paliw. Przy okazji dojdzie do jednoczesnej redukcji marż detalicznych, które są obecnie na poziomie dużo wyższym niż przeciętne. W związku z tym podwyżka cen nie powinna być specjalnie widoczna na przy dystrybutorach.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Załoga Postawka/Postawka w czołówce Monte-Carlo Historique

Postawka
Jubileuszowy, 25. Rallye Monte-Carlo Historique już za nami. Tegoroczna edycja okazała się wielki sukcesem dla biało-czerwonych. Na...

Prema ogłasza skład LMP2. Rosjanin zamiast Kubicy

Prema ogłasza skład w LMP2
Prema startuje kolejny sezon w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA. W barwach włoskiego sezonu, w którym w ubiegłym...

McRae wystartuje w ERC. Trzecie pokolenie rajdowego klanu

McRae
McRae to nazwisko, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać w świecie rajdów. W tym sezonie w Rajdowych Mistrzostwach...

Kalendarz Tarmac Masters 2023

Tarmac
Przed nami ósmy sezon sportowej rywalizacji w ramach cyklu Tarmac Masters. Tegoroczna batalia zyska jednak nowy, istotny...

Partnerstwo z marką Stake gwoździem do trumny Alfa Romeo?

Stake
F1 to ogromny biznes, zaś kwestie sponsoringu czy partnerstwa medialnego to motor napędowy tego sportu. Nic więc...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here