Ceny paliw w Polsce są rekordowe. Kierowcy płacą najdrożej w Europie

Ceny paliwa w Polsce
Ceny paliwa w Polsce

Ceny paliw w Polsce biją rekordy, mimo że sytuacja na giełdach jest zupełnie inna. Kierowcy w Polsce płacą najwięcej (bez podatków) za benzynę, a olej napędowy jest droższy tylko w Szwecji.

Ceny paliw bez podatków są w Polsce zatrważająco wysokie. Jak podaje portal Business Insider, litr benzyny 95-oktanowej kosztuje 4,47 zł za litr. To najwyższa cena w Unii Europejskiej. Litr oleju napędowego przed opodatkowaniem kosztuje 5,65 zł za litr. Drożej jest tylko w Szwecji – o 49 groszy na litrze. W pozostałych krajach Europy paliwo jest znacznie tańsze.

Zobacz: VAT na paliwo w 2023 r. [AKTUALIZACJA]

Jak wynika z ostatniego raportu „Weekly Oil Monitor” publikowanego prze Komisję Europejską, benzyna w Niemczech jest tańsza na litrze aż o 71 groszy w porównaniu z Polską. Natomiast olej napędowy jest tam tańszy o 68 groszy na litrze.

Ceny paliwa. Gdzie najtańsze paliwo w Europie?

Najtańsze paliwo w Europie jest na Malcie. Cena litra oleju napędowego bez podatku wynosi aż o 3,06 zł mniej niż w Polsce. Benzyna 95-oktanowa jest tańsza aż o 1,72 zł na każdym litrze.

W odpowiedzi na zarzuty Business Insidera, PKN Orlen poinformował o zasadzie ustalania cen, z której wynika, że poziom ma być niższy w porównaniu z alternatywnym źródłem. Od jakiegoś czasu źródłem napływu paliw dostarczanych do Polski jest w coraz mniejszym stopniu Rosja. To oznacza, że konkurencja mocno się skurczyła.

Przeczytaj koniecznie: VAT na paliwo będzie wyższy od 2023 r. Ile będzie kosztować…

W normalnej sytuacji, gdy nie ma dużej przewagi na rynku, wysoką marżę jednej firmy wykorzystuje druga poprzez obniżanie cen. Przykładem są ceny na stacjach benzynowych przy granicy ze Słowacją i Niemcami. W tych miejscach jest łatwiej skorzystać z paliwa dostarczanego przez inne firmy niż Orlen.

Zdaniem przedstawicieli PKN Orlen ceny paliw bez podatków służą tylko do celów analitycznych i nie maja przełożenia na ceny paliw na stacjach. Przedstawiciele polskiego koncernu nadal uważają, że należą one do najniższych w całej Unii Europejskiej.

Ceny paliwa z podatkami. Polska nadal nie jest najtańsza

Licząc ceny paliwa wraz z podatkami, benzyna na polskich stacjach jest piątą najtańszą w UE (średnia cena 6,53 zł/l), a olej napędowy siódmym najtańszym (średnia cena 7,66 zł/l). Najtańsze kraje to Malta i Bułgaria. Niskie ceny w Polsce to zasługa niższego opodatkowania paliw samochodowych w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej. Od stycznia VAT na paliwa pójdzie w górę.

Orlen przekonuje, że koncern nie wykorzystuje trudnej sytuacji do zarabiania na kierowcach. W trzecim kwartale br. zaledwie 4 proc. zysku operacyjnego wynikało ze sprzedaży paliwa na polskich stacjach. Do tego wyniku włączają się nawet hot-dogi i kawa.

Vat na paliwo 2023. Ceny paliw w Polsce po 1 stycznia

Według ekspertów od rynku paliw, nie należy spodziewać się skokowego wzrostu cen paliw po zmianie stawki VAT z 8 do 23 proc. W ostatnich tygodniach obniżki na stacjach były minimalne, dzięki czemu utworzył się bufor.

Na przełomie roku spadną ceny hurtowe u producentów paliw. Przy okazji dojdzie do jednoczesnej redukcji marż detalicznych, które są obecnie na poziomie dużo wyższym niż przeciętne. W związku z tym podwyżka cen nie powinna być specjalnie widoczna na przy dystrybutorach.