niedziela, 5 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyCIAO, ITALIA! – Kamena Rally Team wraca z Italian Baja z wygraną

CIAO, ITALIA! – Kamena Rally Team wraca z Italian Baja z wygraną

Załoga Kamena Rally Team wystartowała w Italian Baja z jasno sprecyzowanym celem – wygrać. Pomimo tego, że włoski rajd okazał się trudny, a do tego pojawiły się kłopoty techniczne, Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz wracają z Włoch ze zwycięstwem wśród UTV i wysoką pozycją w klasyfikacji generalnej rajdu. Aż żal powiedzieć: „Ciao, Italia!”

Rozegrana w dniach 21-23 czerwca w okolicach Pordenone Italian Baja była kolejnym zagranicznym rajdem z udziałem zawodników Kamena Rally Team. Dla nich był to nowy rajd, więc niecierpliwie czekali na tę włoską przygodę, Cel jednak mieli ten sam, co na każdym rajdzie – zwycięstwo. Tu stawką był przede wszystkim komplet punktów w klasyfikacji Mistrzostw Strefy Europy Centralnej FIA-CEZ. Przed rajdem Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz byli liderami tej klasyfikacji. W Italian Baja nie dali szans swoim rywalom, pewnie zwyciężając w grupie TM (SSV). Mało zabrakło do tego, by wygrali także w generalce Mistrzostw Włoch. Na piątkowym prologu w całym rajdzie, łącznie z z zawodnikami startującymi w Pucharze Świata, jedynie polski czempion, Kuba Przygoński, zanotował lepszy czas niż duet Białkowski / Baśkiewicz. Po trzech sobotnich oesach załoga Kamena Rally Team nie pozostawiała włoskim mistrzom złudzeń co do tego, kto w tym rajdzie jest najszybszy – to właśnie Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz byli liderami klasyfikacji generalnej Mistrzostw Włoch. Dopiero problemy mechaniczne na ostatnim oesie rajdu odebrały polskiemu duetowi szansę na wygraną w generalce. Najważniejszy cel, czyli wygrana w grupie TM, został jednak zrealizowany.

– Dzisiejszy dzień miał być tylko odpoczynkiem i zwykłym przejazdem, a okazało się, że na 30 km nasz pojazd odmówił posłuszeństwa – skrzynia biegów niestety się skończyła i resztę oesu dojechaliśmy z prędkością 30 km/h. Jednak udało się ukończyć, mamy pierwsze miejsce w naszej grupie, 6 w generalce. Niestety spadliśmy z pierwszego, ale to jest taki sport – mówił na mecie rajdu Tomasz Białkowski.

Rajd ogólnie okazał się w tym roku bardzo trudny – wiele załóg nie dotarło do mety. Przysłużyły się temu między innymi obfite deszcze padające we Włoszech przed rajdem, które skutkowały powodziami. Organizatorzy obawiali się nawet konieczności odwołania imprezy lub skrócenia odcinków, ale udało się przeprowadzić rajd na pełnej zaplanowanej trasie. Trasa po deszczach, które nie oszczędziły także zawodników w dwóch pierwszych dniach rajdu miejscami była śliska, a rzeki, które wielokrotnie przekraczali, dość głębokie. Wielu zawodników, także tych z czołówki Pucharu Świata, borykało się tu z problemami. Załodze Kamena Rally Team przez większą część rajdu udało się tych problemów unikać, dopiero ostatni oes przyniósł wspomnianą awarię skrzyni biegów. Mimo to Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz wracają z Włoch z pucharem za wygraną w grupie TM i kompletem punktów FIA-CEZ, a także ze świetnymi humorami i jeszcze lepszymi wspomnieniami.

– Italian Baja zapamiętamy przede wszystkim jako świetny rajd z fantastycznymi plenerami. Trasa rajdu jest naprawdę piękna, choć także wymagająca, pomimo tego, że w sumie składa się z jednego oesu pokonywanego kilkukrotnie w obu kierunkach. Może to i dobrze, bo można się nacieszyć tymi krajobrazami. Jeszcze lepsza była atmosfera wśród polskich załóg – ten klimat udało się stworzyć połączonymi siłami ekip Japa Team i Walterteam oraz naszej, byliśmy tu naprawdę trochę jak „polska mafia”. Bardzo dziękujemy też naszemu polsko-włoskiemu przyjacielowi Marko Monte, który świetnie się wpisał w tę atmosferę i służył nam wszelką pomocą. To wszystko się złożyło na naprawdę fantastyczny klimat tego rajdu. Aż żal mówić „Ciao, Italia!” – mówi Dariusz Baśkiewicz.

Czas jednak wrócić do domu, wbić kolejną pinezkę na rajdowej mapie i postawić zdobyte we Włoszech puchary na półce. Przed Tomaszem Białkowskim i Dariuszem Baśkiewiczem bowiem następna południowoeuropejska przygoda – rajd Baja Aragon, który rozegrany będzie w dniach 25-27 lipca w Hiszpanii. Zatem „Ciao, Italia!” – „Hola, España!”

inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Trzy kartingowe imprezy w Lonato. Dwa podia Polaków!

WSK Super Master Series
Polscy kierowcy rozpoczęli sezon kartingowy we Włoszech. Na torze South Garda Karting w Lonato odbyły się trzy...

Podium na dla Hołka i Kurzeji

W sobotę po południu zakończyła się pierwsza runda Pucharu Świata Cross Country. Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją...

Kalendarz FIA ERC 2023 – jeden debiut, jeden powrót

Tak jak w ubiegłym sezonie, kalendarz FIA ERC 2023 składa się z ośmiu rajdów. Doszło jednak do...

125Q czyli Fiat 125p nałożony na Audi A3 1.8T Quattro

Fiat 125P quattro Audi A3 125Q
Fiat 125p nałożony na Audi A3 1.8T Quattro. Brzmi jak ciekawa i realna wizja sleepera, albo jak...

Mazda RX-7 – silnik Wankla na wolnych obrotach! „brap brap brap” [wideo z napisami]

Mazda RX-7 silnik wankla
Mazda RX-7 kojarzy się wszystkim z silnikiem Wankla. Nawet jeśli w Twoim sercu nie ma miłości do...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here