Światowa czołówka kierowców i najszybsze terenowe auta – to nas czeka na początku września w Szczecinie, Drawsku Pomorskim i Dobrej. Rajdowe trasy Columa Medica Baja Poland będą areną zmagań o tytuły Pucharu Świata i Pucharu Europy FIA. Emocji i gwiazd światowego motorsportu na pewno nie zabraknie!

Trzy dni walki, pięć odcinków specjalnych, 500 kilometrów rajdowych zmagań na najdłuższych i najtrudniejszych rajdowych trasach w Polsce – znamy pierwsze szczegóły tegorocznej edycji Columna Medica Baja Poland.

Na niezwykle wymagających trasach jak co roku zobaczymy najszybsze rajdowe samochody, ciężarówki i pojazdy SSV.

Baja Poland czeka na kibiców

W porównaniu z poprzednim dwoma latami rajd przeszedł poważne zmiany. Można śmiało powiedzieć, że po okresie ograniczeń impreza nie tylko powraca z ofertą dla kibiców, ale jeszcze bardziej się na nich otwiera.

Rajd odbędzie się w sprawdzonej czterodniowej formule. 1 września będzie dniem administracyjnym przeznaczonym dla zawodników w celu dopełnienia przez nich wszystkich formalności związanych z udziałem w zawodach sportowych. Jednak już od piątkowego poranka 2 września na kibiców będzie czekał przedsmak rywalizacji na odcinkach specjalnych. W miejscowości Wołczkowo w Gminie Dobra Szczecińska zostanie rozegrany Odcinek Testowy.

Tego samego dnia przy najbardziej rajdowej ulicy w Szczecinie – ul. Szafera – odbędzie się start honorowy i Odcinek Kwalifikacyjny. W tym miejscu zlokalizowane będzie Miasteczko Rajdowe – to największa zmiana i duże ułatwienie dla kibiców. W położonej tuż obok Netto Arenie Szczecin znajdować się będzie siedziba rajdu.

Z kolei w sobotę 3 września strefa serwisowa zostanie przeniesiona bezpośrednio na teren kultowego dla rajdów terenowych – Poligonu Drawskiego. Tuż obok niego zlokalizowana będzie strefa dla kibiców na słynnym Pasie Ćwiczeń Taktycznych Bucierz, razem ze startem oraz metą najdłuższego i najtrudniejszego odcinka specjalnego w rajdzie.

Niedzielne odcinki specjalne w Gminie Dobra tradycyjnie zakończą trzydniową rywalizację w rajdzie. Te bardzo przyjazne kibicom tereny będą miejscem walki o ostatnie cenne sekundy w imprezie i często potrafią zaskoczyć nieprzewidywalnymi warunkami.

Kompaktowa formuła rajdu pozwoli kibicom zobaczyć zdecydowanie więcej interesujących miejsc, zawodników i ich pojazdów w akcji.

Światowa ranga i walka na mistrzowskim poziomie

Columna Medica Baja Poland od lat przyciąga zawodników z różnych części świata, ścigających się różnorodnymi pojazdami. Rajdowe trasy w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim będą areną zmagań o tytuły Pucharu Świata FIA i rozstrzygającym starciem w walce o Puchar Europy FIA.

Rajd będzie także eliminacją Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych oraz czempionatów i pucharów z Polski i Czech w sporcie samochodowym. Zawody stanowić będą także rundę Baja Poland Series – cyklu, który dedykowany jest uczestnikom bez licencji i tym samym otwiera przed nimi drogę zarówno do startów w pucharze i mistrzostwach Polski, jak i wielu międzynarodowych europejskich i światowych rajdach.

Wszystko to sprawia, że kibice będą mieli gwarancję międzynarodowego towarzystwa, różnorodnych pojazdów oraz dużej dawki szybkiej i widowiskowej jazdy na odcinkach specjalnych.

Kogo możemy się spodziewać na trasach w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim? Liderzy klasyfikacji zapowiadają walkę o kolejne punkty, a fabryczne zespoły Toyoty i Mini z Rajdu Dakar i Pucharu Świata FIA szykują się do startu.

Pojawią się na pewno czołowi kierowcy pojazdów SSV. Te lekkie i mocne konstrukcje często zadziwiają swoją szybkością i zwinnością na rajdowych trasach. W ostatnich latach zdobyły coraz większą popularność, a grono rywalizujących nimi zawodników stale się powiększa.

Co roku gratką podczas Baja Poland są ciężarówki, które swoim tempem i sprawnością pokonywania trudnych odcinków specjalnych wywołują duże emocje wśród kibiców.

Zawodników startujących w międzynarodowych klasyfikacjach podczas Columna Medica Baja Poland poznamy 26 sierpnia. Trzy dni później zostaną opublikowane listy zgłoszeń do klasyfikacji narodowych rajdu.

Program Columna Medica Baja Poland 2022

2 września – piątek
08.00-20.00 – Miasteczko Rajdowe Szczecin – Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera
8.00-13.00 – Odcinek Testowy – Wołczkowo, Gmina Dobra
Od 17.00 – Start Honorowy – Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 17.15 – Odcinek Kwalifikacyjny (QS) “Szczecin” – Miasteczko Rajdowe Szczecin
19.30 – Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców QS – Netto Arena Szczecin

3 września – sobota
08.00-20.00 – Strefa Serwisowa Drawsko Pomorskie – Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz, Poligon Drawski
Od 8.30 – Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie 1” – Poligon Drawski
Od 14.20 – Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie 2” – Poligon Drawski

4 września – niedziela
08.00-16.00 – Miasteczko Rajdowe Szczecin – Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera
Od 9.35 – Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin 1” – Gmina Dobra / Miasteczko Rajdowe Szczecin
12.05 – Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin 2” – Gmina Dobra / Miasteczko Rajdowe Szczecin
14.30 – Ceremonia Mety – Netto Arena Szczecin

Informacja o rajdzie
Rajd Columna Medica Baja Poland odbywa się w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim w dniach 1-4 września 2022, dzięki wsparciu Miasta Szczecin, Gminy Dobra Szczecińska, Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie oraz Sił Zbrojnych RP i Lasów Państwowych.

Zawody stanowią: 5. rundę Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja, 5. rundę Pucharu Europy FIA w Rajdach Terenowych Baja, 6. rundę Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych, 5. rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, 5. rundę Mistrzostw Republiki Czeskiej w Rajdach Terenowych, 5. rundę Dacia Duster Motrio Cup, 5. rundę Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych i 4. rundę Baja Poland Series.