Czy można myć samochód na podwórku? Nie uwierzysz, ale grozi ci mandat

Czy można myć samochód na podwórku?

Czy można myć samochód na podwórku? Warto zadać sobie to pytanie, szczególnie jeśli masz „życzliwych” sąsiadów. Otóż nie można! Grozi za to kara, a co najlepsze jej wysokość nie jest jednoznacznie określona.

Czy można myć samochód na swoim własnym podwórku – pytanie wydaje się banalne. Biorąc pod uwagę to, że dzisiejsze kosmetyki samochodowe są często nieszkodliwe dla środowiska, ponieważ nie zawierają niebezpiecznych substancji, zakaz wydaje się nielogiczny. A jednak!

Mandat za mycie auta na własnej posesji!

Wysokość kary ustalana jest indywidualnie przez gminę i może sięgać ona nawet 500 zł. Mimo, że mandat nie jest jednakowy dla wszystkich gmin, to zakaz obowiązuje w całej Polsce, bez wyjątków. Pewna furtka do tego, aby umyć swój własny samochód, na swojej własnej posesji jest, ale o tym w dalszej części tekstu.

Jaka jest podstawa prawna zakazu?

Sprawa prosta – wsiąkanie w ziemię zanieczyszczonej wody jest w Polsce niezgodne z prawem i to wyczerpuje temat. Podstawą prawną jest ustawa z 13 września 1996 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 roku nr 236, poz 2008 ze zm.).

Szczegółów możecie więc szukać w regulaminie gminy na terenie, której mieszkacie, ale ustaliliśmy, że każda gmina regulamin taki posiadać musi.

Zobacz również: Jaki mandat za głośny wydech?

Jaka jest furtka?

Przepisy określają, że mycie auta jest dozwolone poza przeznaczonymi do tego myjniami, w wypadku, gdy miejsce, w którym mycie przeprowadzamy jest odpowiednio przygotowane. Przygotowanie polega na tym, że ścieki odprowadzane mają być do kanalizacji lub zbiornika bezodpływowego, do którego przechodzą przez osadnik.

A co, gdy auto jest brudne i pada deszcz?

Wtedy można powiedzieć, że mamy do czynienia z myciem. Prawda? Tak i to jest legalne, podobnie jak opłukanie swojego samochodu jedynie wodą. Nielegalne mycie zaczyna się w sytuacji, gdy używamy szamponu.

Zobacz również: Mandaty za nieodśnieżony samochód?

Czy można samochód odkurzyć?

Odkurzanie, czyszczenie środka, czy woskowanie jest dozwolone i legalne. W tej sytuacji musimy pamiętać tylko o komforcie sąsiadów i zastosować się do podstawowych zasad życia w społeczności, szanując na przykład cieszę nocną.

Fot. Obraz autorstwa senivpetro na Freepik