poniedziałek, 5 czerwca, 2023
Strona głównaAktualnościDAKAR 2022: Pech Domżały i Martona na 4. etapie

DAKAR 2022: Pech Domżały i Martona na 4. etapie

O dużym pechu mogą mówić Aron Domżała i Maciej Marton, którzy na 4. etapie Rajdu Dakar 2022 ledwo uniknęli tragedii. Jechali bardzo dobrze, aż do momentu, kiedy na ich trasie pojawiła się inna załoga, odkopująca swoje auto za jedną z wydm, bez ostrzegania innych załóg. Nie chcąc dopuścić do najechania na nich, Domżała i Marton niestety rozbili swoje auto. Spędzili 10 godzin na pustyni, czekając na ciężarówkę serwisową, ale szczęśliwie dotarli w nocy na biwak.

Dzień dla Arona Domżały i Macieja Martona zapowiadał się doskonale. Specyfika i długość odcinka specjalnego wydawały się uszyte na miarę właśnie dla nich. Trudno więc dziwić się, że duet prowadził przez ponad połowę dystansu. Wszystko układało się dobrze do momentu feralnego zdarzenia, które mogło zakończyć się tragedią.

Tuż za wydmą zakopał się samochód, a jego załoga, zupełnie niewidoczna dla innych nadjeżdżających pojazdów próbowała go odkopać. W takich sytuacjach należy przede wszystkim ostrzec innych uczestników, by nie doszło do nieszczęścia. A w tym przypadku było o włos. W zasadzie wpadliśmy na kopiących, a próbując ratować ich i siebie, rozbiliśmy pół przodu naszego samochodu – relacjonował Aron Domżała.

Zupełnie nieodpowiedzialne zachowanie mogło mieć poważne konsekwencje. Na szczęście ucierpiał „tylko” wynik w rajdzie. Polski duet z fabrycznego Can-Am Factory South Racing nie był w stanie sam naprawić auta, więc musiał czekać na ciężarówkę serwisową swojego zespołu.

Trwało to bardzo długo. Rozpaliliśmy nawet z Maćkiem ognisko na pustyni. Kiedy w końcu dojechał serwis i mogliśmy ruszyć w kierunku mety, mieliśmy wciąż do pokonania 80km wydm, co nocą nie jest ani łatwe, ani przyjemne – przyznał kierowca.

Ostatecznie Domżała i Marton zameldowali się na biwaku przed północą. Wykończeni, ale szczęśliwi, że dotarli do celu. Samochód trafił w ręce mechaników, a załoga mogła wreszcie choć trochę zregenerować siły. – Mam nadzieję, że jutro uda się wystartować. Na domiar złego przyplątały się problemy z okiem, które mocno łzawi, co sprawia mi sporo kłopotów przy prowadzeniu. Wierzę jednak, że obsługa medyczna rajdu znajdzie na to lekarstwo – zakończył Domżała.

Czwarty etap, po nałożeniu kar za przekroczenie prędkości, ponownie padł łupem polskiej załogi. Najszybsi okazali się Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk, którzy awansowali tym samym na trzecią pozycję w „generalce”. Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec dojechali na czwartej pozycji i awansowali w klasyfikacji na szóstą lokatę.

Wyniki IV etapu:
1. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) 4:44.54
2. Rodrigo Luppi de Oliveira/Maykel Justo (BRA) +4.11
3. Austin Jones/Gustavo Gugelmin (USA/BRA) +5.21
4. Marek Goczał/Łukasz Łaskawiec (POL) +5.54

45. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +5:47.05

Klasyfikacja T4:
1. Austin Jones/Gustavo Gugelmin (USA/BRA) 16:44.08
2. Rodrigo Luppi de Oliveira/Maykel Justo (BRA) +4.13
3. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) +10.33

6. Marek Goczał/Łukasz Łaskawiec (POL) +1:05.49
33. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +6:21.03

Mat. pras. Aron Domżała Team

Anna Michalska
Twórca portalu crosscountrypolska.pl, fanatyczka rajdów cross-country, licencjonowany sędzia sportu samochodowego i motocyklowego, kocha góry i podróże.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Kajetanowicz i Szczepaniak stają na podium WRC2 w Rajdzie Sardynii

Świetny debiut w nowym samochodzie rajdowym zaliczyli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy rywalizowali w ostatnich dniach...

Damian Litwinowicz wygrywa 2 rundę ERX w Portugalii

Damian Litwinowicz zapisuje na swoje konto kolejną rundę Mistrzostw Europy Rallycross. Polak tryumfuje na Portugalskim torze Montalegre....

42 Rajd Podlaski 2023 | ACTION by MotoRecords.pl

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda wygrywają 42. Rajd Podlaski
42. Rajd Podlaski wygrała załoga Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Zobaczcie jak rywalizacja podczas 3 rundy RSMP...

WRC Rajd Sardynii 2023! – „Jumps & max attack!!”

Rajd Sardynii 2023
Opada kurz po szutrach Rajdu Sardynii! Na włoskich odcinkach specjalnych najszybsi byli Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe....

Wielki szlem Verstappena w Grand Prix Hiszpanii

Verstappen_Grand Prix Hiszpanii
Max Verstappen odniósł bezapelacyjne zwycięstwo w Grand Prix Hiszpanii na torze Barcelona-Catalunya. Holender po starcie z pole...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here