sobota, 13 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyCross CountryDakar: Domżała i Marton wrócili do czołówki mimo problemów

Dakar: Domżała i Marton wrócili do czołówki mimo problemów

Siódmy etap Rajdu Dakar miał być szóstym wygranym przez polską załogę w klasie T4. Długo po przyjeździe na metę na pierwszym miejscu plasowali się Michał Goczał z Szymonem Gospodarczykiem. Potem na czele pojawili się Aron Domżała i Maciej Marton, ale po przyznaniu kar, oesowe zwycięstwo padło łupem Hiszpana Gerarda Farresa Guella.  

Po dniu odpoczynku w Rajdzie Dakar przyszedł czas na długi i bardzo zróżnicowany odcinek specjalny. W rozkładzie dnia na początek było 100 km wydm, a następnie kolejne 300km bardzo zróżnicowanego i wymagającego terenu. Początkowo na pierwszym miejscu sklasyfikowano Arona Domżałę i Macieja Martona, którzy podczas wieczornego briefingu odebrali medale za etapowe zwycięstwo.

– Wygraliśmy odcinek, choć szczerze powiem nic tego nie zapowiadało. Na mecie byłem bardzo zdziwiony, że uzyskaliśmy najlepszy czas – przyznał Domżała.

Polska załoga już na dojazdówce miała problemy ze skrzynią biegów, które na szczęście udało się rozwiązać jeszcze przed startem odcinka specjalnego. Odległa pozycja startowa oznaczała jednak, że jazda nie będzie łatwa, bo pełna niebezpiecznych manewrów wyprzedzania.

– Od pierwszego kilometra jechaliśmy z rozbitą szybą, na którą już przy pierwszym wyprzedzaniu posypały się kamienie. Potem całe 400km jechaliśmy w kurzu. Nie mieliśmy choćby jednego wyprzedzania z dobrą widocznością trasy. Był to więc bardzo trudny odcinek – również nawigacyjnie i mocno nas zmęczył – przyznał wykończony, ale szczęśliwy Aron Domżała.

Zwycięstwo w oesie było sporą satysfakcją po tym, jak polski duet z Can-Am Factory South Racing stracił szansę na zwycięstwo w Dakarze. Tę satysfakcję odebrały im jednak kary, które nałożyli sędziowie późnym wieczorem. Dwie minuty za zbyt szybką jazdę w strefie ograniczonej prędkości oznaczały spadek na drugie miejsce i zwycięstwo Hiszpana Gerarda Farresa Guella.

Dużo większą stratę ponieśli Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk, którzy otrzymali 15 minut kary. Zachowali trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, ale bez tego dodatkowego kwadransa przesunęli by się na drugie miejsce w zestawieniu… Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec domknęli etapowe podium i odrobili kilka, cennych minut do piątej załogi w stawce.

Wyniki VII etapu:
1. Gerard Farres Guell/Diego Ortega Gil (ESP) 4:01.38
2. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +1.18
3. Marek Goczał/Łukasz Łaskawiec (POL) +2.57

8. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) +14.40

Klasyfikacja T4:
1. Austin Jones/Gustavo Gugelmin (USA/BRA) 29:28.14
2. Gerard Farres Guell/Diego Ortega Gil (ESP) +6.33
3. Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (POL) +20.11

6. Marek Goczał/Łukasz Łaskawiec (POL) +41.27
18. Aron Domżała/Maciej Marton (POL) +6:31.35

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Spece od gleby zabierają się za rajdowego klasyka – Gadanie kontrolne

Audi Quattro Stance works - gadanie kontrolne
Kojarzycie StanceWorks? Ekipa, która naprawdę wie co to znaczy dobrze zglebić auto rusza z nowym projektem! Jeśli...

Vlog Mikołaja Marczyka z Rajdu Finlandii WRC

Mikołaj Marczyk udostępnił w sieci swój kolejny vlog, tym razem aktualny mistrz Polski RSMP zabiera nas w...

Toyota GR86 staje w płomieniach… tuż po odebraniu z serwisu

Możesz pozwolić sobie na zakup małego, sportowego samochodu. Wybierasz więc uroczą i naprawdę mocną Toyotę GR86. Chcesz...

24. Grand Prix Sopot Gdynia GSMP 2021 – Action by MaxxSport [archiwum]

GSMP Sopot video
24. Grand Prix Sopot Gdynia GSMP 2021 - Action by MaxxSport to podsumowanie zeszłorocznej rywalizacji na trójmiejskiej...

Neuville cieszy się z powrotu na rodzime oesy

Sezon 2022 nie układa się po myśli kierowcy Hyundaia... Thierry Neuville cieszy się więc z powrotu na...

NAJPOCZYTNIEJSZE