sobota, 23 stycznia, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona główna Aktualności Dakar wyłoni Mistrzów Polski

Dakar wyłoni Mistrzów Polski

Pierwsze w historii Mistrzostwa Polski Modeli RC w Rajdach Terenowych dobiegają końca. W najbliższą niedzielę wszystkich zawodników czeka bodaj najtrudniejsza impreza w kalendarzu – Rajd Mały Dakar. Kto wytrzyma napięcie?

Rozgrywane po raz pierwszy w historii Mistrzostwa Polski Modeli RC w Rajdach Terenowych przyciągnęły na toruńskie bezdroża (i raz na przasnyskie) ponad 50-ciu kierowców elektrycznych modeli zdalnie sterowanych z całego kraju. Podzieleni na klasy walczyli w słońcu, deszczu, w kurzu i przy zimowym wietrze. Nie oszczędzali swoich maszyn i sił w nogach, by jak najszybciej po starcie przekroczyć linię mety. Przez osiem rund zbierali punkty celując w jak najwyższe miejsca w tabeli. Mały Dakar, który jest ostatnią rundą polskiego czempionatu, może jednak wiele namieszać. Będzie najtrudniejszy i nieprzewidywalny – organizatorzy planują kilka ciekawych zmian.

Zawody zaplanowano na najbliższą niedzielę, 3. listopada, a miejscem zmagań kierowców RC będzie ponownie toruńska pustynia „Stawki”. To na tych malowniczych piaskach modelarze spotkali się w tym roku po raz pierwszy, na Rajdzie Zimowych Bezdroży. Teraz będą kończyć tegoroczny rajdowy sezon.

– Nazwa zobowiązuje, więc również i w małej skali Dakar będzie najtrudniejszym rajdem terenowym w naszym kalendarzu – zdradza Rafał Malach, dyrektor zawodów. – Po pierwsze kierowcy będą punktować podwójnie, co może sporo namieszać w końcowych tabelach. Po drugie areną zmagań będzie pustynia „Stawki” – a teren ten jest naprawdę wymagający i zdradliwy. W stosunku do prawdziwego Dakaru u nas zabraknie jedynie… afrykańskiego słońca.

Mały Dakar przyniesie też nowy układ tras. Organizatorzy planują wprowadzić po raz pierwszy skrzyżowania łączące różne, odrębne obszary pustyni „Stawki”. Zmienne konfiguracje odcinków specjalnych nie pozwolą więc zawodnikom jeździć „na pamięć” – trzeba zachować czujność, by prawidłowo odnaleźć się na trasie wyznaczonej przez kolorowe bramki.

– To może być ciekawe doświadczenie i na pewno utrudnienie. Do tej pory każdy rajd składał się tak naprawdę z jednej próby przejeżdżanej kilkukrotnie. W połowie zawodów kierowcy zaczynali jeździć już prawie na pamięć. Teraz tak łatwo nie będzie, co z pewnością podniesie poziom napięcia na rajdzie – dodaje Rafał Malach.

Patrząc na aktualne tabele, tak naprawdę nikt z czołówki nie może czuć się jeszcze bezpieczny. W najpopularniejszej klasie 4WD Short Course nawet pięciu kierowców pretenduje do tytułu Mistrza Polski. Podobne napięcie panuje w pozostałych grupach. W „generalce” zajmujący aktualnie 6. miejsce Marcin Godzina, z matematycznego punktu widzenia także ma szanse na awans na fotel lidera. Ciasno jest w samej czołówce – aż czterech zawodników przekroczyło granicę 400 punktów. Opcji jest więc wiele, co z pewnością zagwarantuje wysoki poziom sportowy na Małym Dakarze.

Mimo, iż niedzielny rajd to już ostatnie spotkanie off-roadowych kierowców w tym roku, organizatorzy przygotowali specjalną nagrodę dla debiutantów. Najszybszy z nich otrzyma od sponsora, firmy Modelmania.pl, wyjątkową książkę – „Piekło Dakaru”, z autografem Krzysztofa Hołowczyca.

Pierwszego zawodnika zobaczymy na trasie Małego Dakaru ok. godziny 10:00. Metę i wręczenie pucharów zaplanowano na godzinę 16:00. Wstęp dla kibiców jest oczywiście darmowy – wystarczy dojechać od strony ulicy Stara Droga na teren pustyni „Stawki”.

Więcej informacji o zawodach można znaleźć na stronie organizatora – www.rc-motorsport.pl. Zapisy na rajd trwają do 1. listopada.

Zdjęcia: Michał Jasiński

inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Monte Carlo 1995 – zwycięstwo Sainza

Carloz Sainz w 1995 roku wygrywa Rajd Monte Carlo za kierownicą Subaru Imprezy 555. Było to 26...

Rajd Monte Carlo 2021 – dzień drugi: Evans na czele, Ogier goni, a Loubet wpada na skarpę

Drugi dzień rywalizacji podczas Rajdu Monte Carlo 2021 przyniósł sporo przetasowań i zwrotów akcji. Tanak spadł na...

Kalendarz Pucharu Toru Słomczyn 2021

Znamy już również kalendarz na sezon 2021 dla uczestników Pucharu Toru Słomczyn. Impreza niezmiennie kierowana jest do...

Kalendarz SuperOESów Toru Kielce na 2021

Znamy już kalendarz Kieleckich SuperOESów organizowanych przez Automobilklub Kielecki. W tym roku na zawodników czeka 10 rund...

Rajd Monte Carlo 2021 – pierwszy dzień: Hyundai górą, „rolka” Suninena [wideo]

Dziś w Rajdzie Monte Carlo kierowcy przejechali tylko dwa odcinki specjalne, ale i tak nie brakowało wrażeń,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Rajd Monte Carlo 2021: Szykana i tablica w miejscu wypadku Tanaka

Podczas tegorocznej edycji Rajdu Monte Carlo organizatorzy przewidzieli kilka ważnych zmian. Jedną z nich są specjalne środki ostrożności w miejscu ubiegłorocznej kraksy Tanaka. W tym...

Jakub Brzeziński wraca do ścigania i wsiada do Rally4!

„Colin”, czyli Jakub Brzeziński, po roku przerwy od regularnych startów wraca w wielkim stylu. Mistrz Polski w klasie 4WD opowiedział nam o swoich szczegółowych...

Fabia R5 vs Gaz 51, czyli estońska przygoda Zapały

Mariusz Zapała w niecodzienny sposób zakończył udział w Samsonas Rally Rokiskis. Mimo jednego zdarzenia to właśnie druga sytuacja sprawiła o zapadnięciu decyzji o wycofaniu...

Stajnia Retrotechnology poszerza flotę o dwa Fiaty

Rybnicka stajnia od pewnego czasu buduje dział retro, w którym znalazły się już takie auta jak: Autobianchi A112 Abarth, Fiat 500 czy 126 p....