„Dakarowe” Audi Q8 e-tron wkrótce w sprzedaży

119
Fot. Audi

Po całkowitym unicestwieniu swojego wyścigowego programu i rzuceniu wszystkich sił na Formułę 1, gdzie Audi zadebiutuje dopiero za dwa lata, niemiecka marka ma tylko jeden zespół fabryczny w sporcie motorowym. Rywalizuje on w Rajdzie Dakar, co Audi oczywiście chce wykorzystać marketingowo.

Tuż przed startem tegorocznej edycji największego rajdu terenowego na świecie, marka czterech pierścieni zaprezentowała specjalną wersję modelu Audi Q8 e-tron edition Dakar. Sprzedaż ruszy w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

Audi startuje w rajdach terenowych «elektrycznym» modelem RS Q e-tron, stąd też producent mógł wykorzystać do «edition Dakar» tylko samochód z podobnym napędem. Wybór padł na Q8 advanced 55 e-tron quattro, który w przeciwieństwie do rajdowej terenówki nie posiada dodatkowego silnika spalinowego służącego do ładowania akumulatorów.

Pod maską znajdziemy natomiast dwa silniki elektryczne napędzające wszystkie cztery koła, które łącznie mogą wyprodukować do 300 kilowatów, czyli 408 KM, oraz zapewnić moment obrotowy 664 Nm. Na standardowych oponach na zwykłej drodze auto ma przejechać 487 kilometrów dzięki akumulatorowi o pojemności netto 106 kWh.

Fot. Audi

Nazwa «edition Dakar» zobowiązuje jednak to tego, aby samochód dobrze radził sobie w terenie. Audi dorzuca w standardzie komplet opon terenowych General Grabber AT3, które zwiększa prześwit o 31 milimetrów. Dostrojono także zawieszenie, aby poprawić prowadzenie na luźnych nawierzchniach. Kąt natarcia wynosi 20°, kąt zejścia 26°, a kąt rampowy 19°. Auto bez problemu przejedzie też przez wodę o głębokości do 30 centymetrów. Co ciekawe, samochód obniża się wraz ze wzrostem prędkości aż do 45 mm, aby zapewnić większą stabilność oraz zasięg na drodze.

Nie zabrakło oczywiście elementów stylistycznych. Auto dostępne jest w trzech kolorach: beżowym, czarnym oraz szarym, na co możemy położyć opcjonalne naklejki nawiązujące do wyczynowego RS Q e-tron, które pełnią jednocześnie rolę folii ochronnej. Znakiem rozpoznawczym dakarowej edycji są poszerzone listwy nadkoli oraz bagażnik dachowy.

Zamówienia na Audi Q8 e-tron edition Dakar ruszą w pierwszym kwartale 2024 roku. Choć sprzedawane będzie w całej Europie, producent podał na razie tylko niemiecki cennik, w którym za najtańszą wersję zapłacimy 120 000 euro.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.