czwartek, 23 września, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyDebiutant w natarciu – Michał Rokita wygrywa 50. Rajd Festiwalowy

Debiutant w natarciu – Michał Rokita wygrywa 50. Rajd Festiwalowy

  • Życiowy wynik Michała Rokity i Wojtka Habudy – załoga w Renault Clio wygrywa w swoim drugim wspólnym starcie w mistrzostwach Śląska.
  • Dzięki zwycięstwu w 50. Rajdzie Festiwalowym Rokita i Habuda obejmują pewne prowadzenie w klasyfikacji mistrzostw Śląska.
  • W klasie gość 4WD triumf odniósł Wojtek Chuchała w Fordzie Fiesta Proto, którego pilotował Michał Wiśniewski.
  • Jadący Audi Quattro Grzegorz Olchawski i Szymon Marciniak najszybsi w klasyfikacji GO+cars Historycznego Pucharu Południa.

Jubileuszowa, 50. Edycja Rajdu Festiwalowego stanowiła nie lada wyzwanie dla kierowców i pilotów. Bardzo szybka trasa i potworny skwar przerywany gwałtownymi opadami deszczu wymagał zachowania pełnej koncentracji, wysokiego tempa i bezbłędnej jazdy. Z tym zadaniem najlepiej poradzili sobie Michał Rokita i Wojciech Habuda w Renault Clio. 23-letni kierowca ten życiowy wynik osiągnął w swoim zaledwie drugim starcie w mistrzostwach Śląska.

Rokita narzucił bardzo dobre tempo już podczas miejskiego prologu rozgrywanego jeszcze w sobotę. Kierowca Clio na opolskich ulicach wyprzedził Mateusza Bojanowskiego i Macieja Watrasa. Obaj jednak z powodu problemów nie byli w stanie przeszkodzić Rokicie – po kolizji na dojazdówce (spowodowanej przez innego kierowcę) Bojanowski nie zdołał dotrzeć na start drugiego etapu, natomiast Watras z powodu awarii musiał się wycofać przed ostatnim odcinkiem specjalnym i oddał drugie miejsce.

Lokatę premiowaną „srebrnym medalem” przejął więc Łukasz Godula. Kierowca Hondy Civic, pilotowany przez Daniela Nowaka, spokojnie rozpoczął rajd, jednak z każdym odcinkiem specjalnym podkręcał tempo. Dodatkowo urzędujący mistrz PPC zdecydował się zaryzykować i założyć deszczowe opony na ostatnią pętlę, co pozwoliło mu na wygranie Power Stage, za który przyznawane są dodatkowe punkty. Najniższy stopień podium wpadł natomiast w ręce Macieja Matysiaka i Andrzeja Filipka (Renault Clio), którzy w drodze po puchar zostawili za sobą drugą załogę Rajdu Ziemi Głubczyckiej, czyli Maćka Sordyla i Krystiana Korzeniowskiego (Honda Civic) oraz wicemistrza klasy RO1 – Adama Wrocławskiego pilotowanego przez Kamila Hellera.

Szóste miejsce w generalce przypadło najszybszej załodze Pucharu Peugeota i Citroena. Jako pierwsi linię mety minęli Maciej Hawro i Patryk Kielar (Peugeot 106). Po drugie miejsce sięgnęli Piotr Kamiński z Arkadiuszem Skorupą (Citroen Saxo), a trzecie wywalczyli Krzysztof Grzywacz i Michał Trela (Citroen Saxo).

Oprócz zaciętej walki w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska oczy kibiców na pewno cieszyła także widowiskowa jazda Wojtka Chuchały. Rajdowy mistrz Polski oraz Europy (w klasyfikacji ERC 2) utworzył załogę z Michałem Wiśniewskim w Fordzie Fiesta Proto. Ten duet był najszybszy w klasie Gość 4WD. Podium uzupełnili Arkadiusz Lechoszest i Krzysztof Pietruszka w Skodzie Fabii S2000, a także Grzegorz Olchawski i Szymon Marciniak w Audi Quattro A2. Olchawski i Marciniak zwyciężyli także w klasyfikacji HPP-4 prowadzonej w ramach GO+cars Historycznego Pucharu Południa.

W Gość 2WD najszybszym okazali się Tomasz Sztwiertnia i Marcin Drewniak w Fordzie Fiesta R2. Natomiast w klasie RO Open 4WD triumfowali Marcin Kowal i Sebastian Lenkowski w Mitsubishi Lancerze.

Wypowiedzi po 50. Rajdzie Festiwalowym:

Michał Rokita (Renault Clio, 1. miejsce w klasyfikacji generalnej):– Jestem niesamowicie zadowolony i kompletnie nie spodziewałem się zwycięstwa. Trudno opisać takie emocje i jeszcze to do mnie nie dotarło. Dziś pogoda mocno się zmieniała, jednak takie są rajdy, więc nie narzekaliśmy, tylko robiliśmy swoje. Ostatni odcinek był jednak zaskoczeniem, gdyż deszczu było sporo, a my byliśmy na oponach bez bieżnika, więc pojechaliśmy ostrożnie, aby nie popełnić żadnego głupiego błędu. Zawsze mierzyłem wysoko, ale wygranej się nie spodziewałem, bo konkurencja była niesamowicie mocna, więc bardzo się cieszę.

Łukasz Godula (Honda Civic, 2. miejsce w klasyfikacji generalnej):– Czekałem na błędy rywali i samemu nie ryzykowałem. Nie miało to sensu, gdyż specyfika odcinków sprawiała, że nie było, gdzie odrobić strat. Dlatego też jechaliśmy równo i unikaliśmy błędów. Pod koniec taktycznie założyliśmy deszczowe opony, bo wiedziałem, że nawet jeśli stracimy czas na przedostatnim odcinku, to jednak będziemy szybcy na Power Stage, który udało nam się wygrać. Dlatego też jesteśmy bardzo zadowoleni z rajdu.

Maciej Matysiak (Renault Clio, 3. miejsce w klasyfikacji generalnej):– Taki wynik bralibyśmy w ciemno, ponieważ ten rajd ani trochę nam nie leżał. Drugi oes był zdecydowanie zbyt szybki. W końcówce rywalom udało się przewidzieć pogodę i założyli deszczówki, podczas gdy my zostaliśmy na oponach przejściowych. Niestety na mokrej nawierzchni bardzo szybko okazało się, że to był kiepski wybór. Ostatecznie jednak jesteśmy na mecie i nawet jedną pozycję wyżej po problemach Maćka Watrasa.

Wojciech Chuchała (Ford Fiesta Proto, 1. miejsce w klasyfikacji Gość 4WD):
– Gdybym miał takiego pilota jak Michał Wiśniewski od początku kariery to zupełnie inaczej bym ułożył sobie rajdowe życie (śmiech). Piękne przeżycie i piękne emocje, a przede wszystkim kupa śmiechu w samochodzie. Michał się spisał wyśmienicie, auto również, a ja w tej całej operacji starałem się nie przeszkadzać i nie zrobić nic głupiego (uśmiech). Zespół „Ich Dwoje” czyli ja i Michał dał radę, kibice mieli na co popatrzeć, bo trochę się poślizgaliśmy, a to też przyniosło niezły efekt. Cieszy tempo oraz wiedza zdobyta na temat tego samochodu. To były dobry rajd.

Wyniki 50. Rajdu Festiwalowego – 2. rundy RSMŚl 2019:

1. Michał Rokita/Wojciech Habuda (Renault Clio) 21:17,3 s
2. Łukasz Godula/Daniel Nowak (Honda Civic) +11,5 s
3. Maciej Matysiak/Adam Filipek (Renault Clio) +22,6 s
4. Maciej Sordyl/Krystian Korzeniowski (Honda Civic) +38,5 s
5. Adam Wrocławski/Kamil Heller (Renault Clio) +47,3 s
6. Maciej Hawro/Patryk Kielar (Peugeot 106) +51,2 s
7. Karol Zardzewiały/Adrian Mroszczyk (Renault Clio) +57,1 s
8. Adrian Jurasz/Tomasz Tkacz (Renault Clio) +1:12,9 s
9. Paweł Szot/Mateusz Martynek (Honda Civic) +1:20,3 s
10. Piotr Kamiński/Arkadiusz Skorupa (Citroen Saxo) +1:40,9 s

Punktacja RSMŚl po 50. Rajdzie Festiwalowym – 2. Rundzie RSMŚl 2019

1. Rokita/Habuda 43 pkt.
2. Godula/Nowak 39 pkt.
3. Sordyl/Korzeniowski 33 pkt.
4. Sroka/Woźniak 30 pkt.
5. Maciej Matysiak 28 pkt.
6. Wrocławski/Heller 20 pkt.
7. Hawro/Kielar 9 pkt.
8. Zardzewiały/Mroszczyk 6 pkt.
9. Osiak/Pochroń 4 pkt.
10. Jurasz/Tkacz 4 pkt.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:

RSMŚl to cykl rajdów okręgowych, organizowanych przez automobilkluby zrzeszone w Polskim Związku Motorowym (ZO Katowice). Rundy zaliczane do RSMŚl to jednodniowe rajdy, o łącznej długości odcinków specjalnych od 25 do 50 km. Mogą brać w nich udział kierowcy posiadający licencję RN (licencja rajdowa I stopnia), oraz piloci posiadający licencję R, RN, lub R-codriver. Kierowcy z licencją R (licencja rajdowa II stopnia) mogą startować tylko w klasie Gość. Do zawodów dopuszczone są samochody posiadające aktualną lub wygasłą licencję FIA/PZM oraz samochody klasy Open. Wszystkie pojazdy i zawodnicy muszą posiadać wyposażenie bezpieczeństwa zgodne z regulaminem mistrzostw.

Kalendarz mistrzostw tworzy sześć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

  • 17-18 maja: 1. Rajd Ziemi Głubczyckiej (Głubczyce)
  • 15-16 czerwca: 50. Rajd Festiwalowy (Opole)
  • 6-7 września: Rajd Mikołowsko-Żorski 2019 (Chorzów)
  • 27-28 września: 65. Rajd Wisły (Wisła)
  • 12-13 października: 5. Rajd Grodzki (Gorlice)
  • 15-16 listopada: 45. Rajd Cieszyńska Barbórka (Cieszyn)

inf.pras.

 

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Polak zaproszony do Richard Mille Young Talent Academy

Jeden z polskich kartingowców został zaproszony do udziału w czwartej edycji Richard Mille Young Talent Academy. Z...

Rekordziści północnej pętli Nürburgring. Oto najszybsze auta w 2021 roku

Nowym rekordzistą "Green Hell" jest Porsche 911 GT2 na podzespołach Manthey-Racing, które wykręciło kosmiczne 6:38.84! Ale czy...

AUTO MOTO SHOW TORUŃ 2021 AFTERMOVIE

AUTO MOTO SHOW Toruń 2021 to event, gdzie prezentowały się różne oblicza motoryzacji, ale było na nim...

IX SuperOES Kielce – mapa próby

IX Superoes Kielce
IX SuperOES na Torze Kielce już pojutrze! W sobotę 24 września. Pojawiła się mapa próby. Znów będzie...

Toyota Gazoo Racing z nową bronią na Dakar 2022

TOYOTA GAZOO Racing wystawi cztery załogi w nadchodzącym Rajdzie Dakar, który wystartuje 2 stycznia 2022 roku w...

NAJPOCZYTNIEJSZE