niedziela, 29 stycznia, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościDeTomaso P900 z technologią z F1. Ma 900 KM, kosztuje 3 mln...

DeTomaso P900 z technologią z F1. Ma 900 KM, kosztuje 3 mln dolarów

DeTomaso to niszowy włoski producent, który wraca do życia. Firma zaprezentowała projekt nowego hipersamochodu o nazwie P900.

DeTomaso wypuściło ostatni model z fabryki prawie 20 lat temu. Przedsiębiorstwo motoryzacyjne założone w 1957 roku przez wiele lat uchodziło za symbol luksusu i maksymalnych osiągów.

Włoska marka była rozpoznawalna w Polsce w głównej mierze dzięki gumie do żucia Turbo, do której były dokładane obrazki modeli takich jak Pantera czy Mangusta. Supersamochody włoskiej marki to prawdziwe białe kruki, które do dziś są cenione za niebanalną stylistykę.

Zobacz: Mercedes-AMG ONE – technologia z F1 prosto na drogi publiczne

Marka DeTomaso ma dość skomplikowaną historię. Włoski producent ogłosił w 2004 roku bankructwo, ale w 2015 roku pojawiła się nadzieja w postaci chińskiego konsorcjum Ideal Team Venture, które podjęło się próby przywrócenia DeTomaso do życia. Pierwsze efekty można było zobaczyć już po kilku latach. Firma zaprezentowała wtedy koncept o nazwie. P72.

DeTomaso P900
DeTomaso P900

Samochód łączył w sobie stylistykę retro z nowoczesnymi osiągnięciami techniki. Do jego budowy użyto materiałów najwyższej jakości. Sercem pojazdu był silnik V12 o pojemności 6,3 litra z hipersamochodu Apollo Intensa Emozione. Pojazd wyceniono w tamtych czasach na 750 tys. euro.

Przeczytaj koniecznie: Nowy GR010 HYBRID ze stajni Toyoty

Niestety, produkcja samochodu nie ruszyła, a firma DeTomaso znów przepada na kilka lat. Tymczasem Włosi znów dali o sobie znać za sprawą najnowszego projektu P900, który tak naprawdę jest radykalną wariacją modelu P72.

Model P900 wyróżnia się agresywną stylistyką nadwozia. Większość elementów karoserii jest wykonana z włókna węglowego, a poszerzone progi, przedni splitter i aktywny spojler dbają o odpowiedni docisk aerodynamiczny. Ciekawie rozwiązano kwestię końcówek układu wydechowego. Zostały idealnie dopasowane do kształtu tylnych lamp.

DeTomaso P900
DeTomaso P900

Warto mieć na uwadze, że samochód prezentowany na zdjęciach to studium koncepcyjne. Wersja produkcyjna pojawi się na żywo dopiero w przyszłym roku.

DeTomaso P900 z silnikiem V12

DeTomaso P900 to studium koncepcyjne hipersamochodu. Auto nadaje się głównie do jazdy po torze. Jego konstrukcję oparto na platformie modelu P72. Pod lekkim nadwoziem pracuje serce w postaci silnika V12 o pojemności 6,3-litra. Wolnossąca jednostka rozwija 900 KM, a masa własna samochodu to zaledwie 900 kg. W ten sposób udało się osiągnąć stosunek mocy do masy na poziomie 1:1.

Jednostka napędowa obsługuje paliwo syntetyczne. Dzięki temu samochód zachowa neutralność pod kątem emisji.

Oficjalną premierę modelu zaplanowano na 2024 rok, czyli rok po premierze modelu P72. DeTomaso P900 będzie kosztować 3 mln dolarów. Producent zamierza wyprodukować zaledwie 18 egzemplarzy.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

WOŚP Moto Orkiestra Walim 2023 [wideo]

Moto Orkiestra Walim 2023
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała dziś motoryzacyjnie w wielu regionach Polski. Pokazywaliśmy Wam zdjęcia ze Zgierza, teraz...

WOŚP MotoOrkiestra Zgierz 2023 – foto

Motoorkiestra WOŚP Zgierz 2023 drift
MotoOrkiestra Zgierz wróciła na pętlę autobusową Staffa/Parzęczewska! W dniu 29 stycznia 2023 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra...

Marko wyczuwa niepokój w Mercedesie

Doradca Red Bulla Helmut Marko twierdzi, że odejście Jamesa Vowlesa z Mercedesa i objęcie przez niego stanowiska...

Kamery w kaskach u wszystkich kierowców w sezonie 2023 Formuły 1

Formuła 1 podpisała umowę na dostarczanie technologii kamer w kaskach kierowców z Racing Force Group. Przez cały...

Wielkie powroty do F1! Jak wygląda ranking TOP 10 i czy znalazło się miejsce dla Kubicy?

Robert Kubica
Na kanale F1 pojawił się film o kierowcach, którzy wracali do tego sportu z przysłowiowej „emerytury”. W...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here