wtorek, 28 listopada, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaAktualnościDramatyczna aura pogodowa nadmorskiej rundy

Dramatyczna aura pogodowa nadmorskiej rundy

Tym razem rywalizacja o najwyższe miejsca na podium odbywała się w dramatycznych warunkach – poranna ulewa zalała odcinek specjalny, powodując przerażenie zawodników. Dodatkowe uczucie zmęczenia poczuli w kolejnych godzinach, gdy zamiast deszczu, lał się żar z nieba. To była wyjątkowo trudna runda, ale jednocześnie dająca ogromną satysfakcję i dawkę adrenaliny. Ostatecznie została określona najlepszą w tym sezonie, a najlepiej z obecnymi tam warunkami poradził sobie Paweł Pisz w Subaru Imprezie!

Na V rundę ogólnopolskiego rallysprintu AB CUP i Racing Tires BMW-Challenge, organizowanego przez Automobilklub Bydgoski, przyjechało ponad 50 kierowców. Miejscem ich rywalizacji było lotnisko w Zegrzu Pomorskim. To właśnie tam w sobotę 25 lipca zgromadziły się burzowe chmury, które przyniosły ze sobą ogromną ulewę, trwającą parę godzin. Mimo bardzo ciężkich warunków – zawody się odbyły. Dla wielu kierowców było to ogromne wyzwanie, nastawieni byli na walkę, ale też i na zabawę. Przejazdy przez kałuże sprawiały im sporo frajdy! Po treningu, odprawie i zapoznaniu z trasą, rozpoczęła się zacięta rywalizacja. Już podczas OS1 Paweł Pisz pokazał, że trudne warunki nie są mu obce i świetnie sobie radzi, wygrywając odcinek z przewagą ponad 7s nad Łukaszem Sosnowskim. Kolejne dwa OS’y to również wygrana Pawła. Opady poprzestały, a zza chmur wyszło słońce, powodując wysychanie nawierzchni trasy i coraz to gorętszą atmosferę zawodów.
Wielokrotny zwycięzca poprzednich rund cyklu dopiero podczas OS4 uzyskał najlepszy czas z przewagą niecałych 3s. nad swoim rywalem i na tej pozycji widniał już do końca zawodów. Mimo to nie udało mu się wygrać nadmorskiej rundy AB CUP, mistrzem został wcześniej wspomniany Paweł Pisz.

tn__MG_0768

Po mocno rozczarowującej dla naszego teamu IV rundzie, gdzie awaria na starcie do ostatniego odcinka odebrała nam szanse na dobry wynik, na rundę w Zegrzu przyjechaliśmy z bojowym nastawieniem. Od samego początku wszystko układało się po naszej myśli, począwszy od warunków pogodowych, poprzez wybór opon, a kończąc na pracy samochodu. Moim zadaniem jako kierowcy było jedynie niczego nie zepsuć swoją jazdą. Na szczęście wszystko szło perfekcyjnie i po trzech pierwszych przejazdach mieliśmy już wypracowaną dosyć bezpieczną przewagę. Mimo poprawiających się warunków, które nie sprzyjały naszym deszczowym oponom, udało się obronić 1 miejsce w generalce, pomimo zaciekłych ataków ze strony konkurentów dysponujących oponami i sprzętem lepiej dopasowanym do warunków na trasie. Chciałbym podziękować moim konkurentom za zaciętą rywalizację, a organizatorom za przygotowanie trasy, wymagającej i dającej wiele frajdy. Dziękuję mojemu pilotowi Radkowi za dyktowanie w tempo. Specjalne podziękowania dla mojego „trenera” Jakuba Colina Brzezińskiego, za cenne uwagi i pomoc w opanowaniu tajników szybkiej, efektywnej i bezpiecznej jazdy rajdowej. Największe jednak podziękowania należą się przedstawicielowi głównego sponsora „PENSJONAT PISZ” – Ewelinie Pisz – mojej żonie, która mimo trwającego nad morzem sezonu daje mi wolne na zawody, a sama dzielnie zarządza ośrodkiem wypoczynkowym (uśmiech).” – opowiada zwycięzca V rundy AB CUP.

W zawodach wzięło udział też kilku debiutantów. Startując w tej rundzie nie mieli łatwego zadania, jednak poradzili sobie doskonale. Jednym z nich był Dawid Smółka, 19-letni kierowca, który ostatecznie zajął trzecie miejsce w klasie HOBBY, rywalizując z 11 kolegami dużo bardziej doświadczonymi. Po rundzie powiedział: Było rewelacyjnie – trasa szybka, techniczna i straszna (uśmiecha się). Organizacyjnie to chyba bez żadnych komplikacji, choć nie mam dużego porównania, bo to była moja pierwsza runda, ale na pewno nie ostatnia (uśmiech).”

Kolejnym debiutantem był Patryk Poręba, startujący w klasie HOBBY START & FINISH:
Generalnie rundą w Zegrzu Pomorskim zacząłem swoją przygodę z motorsportem i przede wszystkim z BMW-Challenge. Zabawę zaczęliśmy od piątkowego treningu, gdzie próbowałem poznać opony i samochód, który kupiłem 3 tygodnie temu. Sobota, dzień zawodów, straszny deszcz przesunął rozpoczęcie zawodów, lecz nie przerwał nam zabawy. Wszystko odbyło sie zgodnie z planem. Dla mnie była to kolejna szansa aby poznać jak opony i samochód zachowują się na bardzo mokrej nawierzchni. Nieuniknione było wypadnięcie z trasy, ale na szczęście okazało się niegroźne. Nauczyłem się, że do opony, na której jeździmy w klasie HOBBY trzeba mieć ogromny dystans i cierpliwość, mi niestety jeszcze nie udało się poznać jej granicy przyczepności. Odcinek sobotni – jestem bardzo zaskoczony jego urozmaiceniem i długością. Przez deszcz i „syf” na trasie, odcinek zrobił sie trochę rajdowy. Było ślisko, więc trzeba było zachować ogromną ostrożność szczególnie w moim przypadku, gdzie głównie walczyłem z samochodem i brakiem doświadczenia, by w całości dojechać do mety. Podsumowując, runda w Zegrzu Pomorskim bardzo mi się podobała. Wszystko było zorganizowane bardzo profesjonalnie i na wysokim poziomie. Mam nadzieję, że znajdę w ciągu całego cyklu oesy, które będą podobne do tych z tej rundy, bo te bardzo przypadły mi do gustu.” – opowiedział Patryk.

W nadmorskiej rywalizacji wzięły udział też dwie przedstawicielki płci pięknej – Agnieszka Bobak i Jagna Stankiewicz. W tej walce szyba była Jagna, zdobywając puchar za najlepszy czas:
„Świetne zawody, jak dotąd najlepsze. Rano totalny armagedon deszczowy, później upał. Fantastyczny odcinek leśny. Wynikowo nie mogę zaliczyć tych zawodów do najbardziej udanych, trochę nie miałam pomysłu na jazdę po suchym. Jednak jeśli chodzi o radość z jazdy to było absolutnie bezcenne doświadczenie. W tym miejscu składam gratulację konkurentom z klasy Hobby – rywalizacja z Wami to niezłe wyzwanie, ale też i sama przyjemność.” – dodaje Jagna.

tn__MG_1197

Klasyfikacja generalna AB CUP:
I miejsce – Paweł Pisz,
II miejsce – Dawid Struensee,
III miejsce – Mariusz Górecki.

Klasyfikacja generalna Racing Tires BMW-Challenge:
I miejsce – Dawid Struensee,
II miejsce – Mariusz Górecki,
III miejsce – Michał Złomańczuk.

W poszczególnych klasach kolejno zwyciężyli:
Klasa S1400 – Tomasz Domagalski, Kazimierz Kamiński, Mateusz Laskowski,
Klasa S1600 – Sebastian Dziadosz, Przemysław Dziedzicki, Alister McRae,
Klasa S2500 – Karol Błaszkowski, Adam Jakubiec, Dariusz Milwicz,
Klasa WRC – Paweł Pisz, Rafał Gałka, Tomasz Szupryczyński,
Klasa SPORT – Andrzej Foremny, Michał Słupski, Wojtek Puchalski,
Klasa HOBBY – Marcin Kwiatkowski, Mariusz Preś, Dawid Smółka,
Klasa START & FINISH – Mariusz Preś, Łukasz Przeszłowski, Marcin Herudziński,
Klasa SPRINT – Mariusz Górecki, Szymon Grodzki, Przemek Marciniak,
Klasa OPEN – Dawid Struensee, Michał Złomańczuk.

Automobilklub Bydgoski serdecznie dziękuje sponsorom zawodów – firmie Racing Tires oraz rallyshop.pl, a także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację imprezy. Dziękujemy też Automobilklubowi Koszalińskiemu, a w szczególności Maciejowi Raczewskiemu za pomoc przy ułożeniu trasy i sprawne przeprowadzenie zawodów oraz wszystkim zawodnikom za stworzenie niesamowitej atmosfery sportowej rywalizacji.

Tekst: Agnieszka Kujawa

inf.pras.

NOWOŚCI

Peugeot 208 Rallye do kupienia tylko w jednym salonie na świecie

Peugeot 205 Rallye był ogromnym sukcesem sprzedażowym, który zaskoczył samego producenta. Zaprezentowany w 1988 roku samochód miał...

Yaris Cup – całkowicie nowa klasa w polskim Rallycrossie

W sezonie 2024 zadebiutuje zupełnie nowa klasa w Mistrzostwach Polski Rallycross. Będzie to Yaris Cup. Pucharowa klasa...

Barbórka Bis z nowymi lokalizacjami

Tydzień po 61 Rajdzie Barbórka odbędzie się Rally Barbórka Bis dla kierowców amatorów. Wydarzenie będzie organizował Witold...

Rajdy kontra wyścigi – akcja roku FIA

W RALLY and RACE kochamy jednakowo rajdy i wyścigi. Zdarza się jednak, że trzeba wybrać jedno z...

61 Rajd Barbórka na żywo w TVN Turbo – harmonogram relacji

Tegoroczna edycja 61. Rajdu Barbórka ponownie będzie transmitowana na żywo. Jednak nie wszystkie odcinki. Będą trzy wejścia...

NAJPOCZYTNIEJSZE