Dublet Porsche w wyścigu długodystansowym

Fot. Tomasz Kubiak/ŚwiatWyścigów.pl

Czerwcowy weekend wyścigowy na Torze Poznań został zakończony dwugodzinnym wyścigiem Mistrzostw Polski Endurance. Dwa pierwsze miejsca zajęli kierowcy zespołu Forch Racing by Atlas Ward.

Dwa pucharowe Porsche 911 wystartowały z pierwszego rzędu. Janusz Szymański utrzymał prowadzenie przed Jakubem Dwernickim, a Maciej Marcinkiewicz w Radicalu SR3-XX miał nie być dla nich zagrożeniem. Filip Zagórski w kolejnym Porsche pozostał na czwartej pozycji, a z alei serwisowej wystartował Mariusz Nierychlewski.

Szymański utrzymywał prowadzenie przez pierwsze cztery okrążenia, lecz potem wyprzedził go Dwernicki, chwilę przed wyjazdem samochodu bezpieczeństwa z powodu awarii BMW Przemysława Silskiego i Piotra Imbierowicza, którzy później wrócili do rywalizacji.

Po wznowieniu wyścigu Dwernicki zdołał odjechać na sześć sekund zanim Szymański po 45 minutach zjechał do boksów, aby oddać samochód w ręce Daana Arrowa. Lider pozostawał na torze trzy okrążenia dłużej, zanim też zjechał do boksów.

Dwie załogi Forch Racing by Atlas Ward przyjęły odmiennie strategie. O ile Arrow przystąpił do wyścigu na oponach użytych przez swojego zmiennika, Magdziarz wybrał nowe opony, przez co spędził około 30 sekund dłużej w alei serwisowej.

Po pit-stopach liderów jeszcze w trakcie pierwszej godziny, na prowadzenie wyszli chwilowo Marcinkiewicz, a następnie Zagórski. Na 40 minut do mety oba biało-granatowe Porsche były już z powrotem na dwóch pierwszych pozycjach.

Wyścig miał zakończyć się bez kolejnej neutralizacji, więc Magdziarz musiał odrobić całą wynoszącą wtedy 28 sekund stratę na torze. Były piłkarz był szybszy niemal na każdym okrążeniu od swojego zespołowego kolegi, lecz to nie wystarczyło i Arrow dojechał do mety jako pierwszy, prawie 17 sekund przed Magdziarzem.

Jacek Zielonka, który przejął Radicala z rąk Marcinkiewicza, dojechał do mety na trzeciej pozycji w łącznej klasyfikacji, z przewagą kilku okrążeń nad kolejnymi Porsche Nierychlewskiego i Tomasza Myszkiera oraz Filipa i Tomasza Zagórskich.

Artur Paziewski i Amuno Pelette jako jedyni dojechali do mety w klasie do 3,5 litrów i finiszowali przed zwycięzcami w klasie E1GOKART Super S Cup – Konradem Milerem i Tomaszem Pawlaczykiem. W klasie do 2 litrów zwyciężyli Mariusz i Maciej Szkudlarek, a wśród aut do 1,6 litra najszybsi byli Radosław Kierznowski i Marcin Fedder.

Kolejna runda Mistrzostw Polski Endurance odbędzie się w weekend 19-21 lipca na Torze Poznań. Nie przegap żadnej informacji, obserwując serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.