piątek, 1 lipca, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościDużo zgłoszeń na Magura Małastowska - 5 i 6 runda GSMP

Dużo zgłoszeń na Magura Małastowska – 5 i 6 runda GSMP

Organizatorzy rozpoczynającego się w najbliższy piątek (17.06) 9. Wyścigu Górskiego Magura Małastowska zanotowali rekordową w tym sezonie liczbę zgłoszeń. Udział w zawodach zadeklarowało 58 kierowców, którzy walczyć będą o punkty podczas sobotniej (18.06) 5 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski i niedzielnej (19.06) 6 Rundy GSMP. Już przed zawodami działacze z Automobilklubu Bieckiego nie kryją zadowolenia z tego faktu.

Na trasie spodziewać się można także licznego udziału tzw. VIP – carów, prowadzonych przez dawne gwiazdy motorsportu, m.in. Jana Kościuszkę, wicemistrza Europy, ponad dwudziestokrotnego Mistrza Polski w wyścigach górskich.

Na liście zgłoszeń nie mogło zabraknąć aktualnych  liderów klasyfikacji generalnej GSMP: Karola Krupy (Skoda Fabia CT, Automobilklub Małopolski Krosno), Jędrzeja Szcześniaka (Lamborghini Huracan Super Trofeo, Automobilklub Królewski) czy zajmującego na razie czwartą lokatę Szymona Piękosia (Mitsubishi Lancer, Automobilklub Małopolski Krosno).

W wyścigach górskich samochody podzielone są na skupiające auta o podobnych parametrach grupy i klasy. O przyporządkowaniu auta do danej grupy decyduje współczynnik Performance Factor, wprowadzony przez FIA – Światową Federację Samochodową. Oprócz pięciu podstawowych grup. Prowadzone są także klasyfikacje w Grupie Narodowej, aut z napędem na przednią bądź tylną  oś czy klasyfikacja kierowców młodych, bądź powracających do wyścigów górskich zawodników. Taka różnorodność klasyfikacji powoduje, że w tych zawodach kibice mogą oglądać zarówno zmagania kierowców dysponujących kilkuset-konnymi pojazdami jak i np. coraz popularniejszymi Polskimi Fiatami 126 (na starcie w Małastowie będzie można obejrzeć cztery „Maluchy”).

Najwięcej kierowców, bo aż 16 rywalizować będzie w Gr. 5, na Liście Zgłoszeń znaleźli się m.in. lider Herbi (Mitsubishi Lancer, Automobilklub Leszczyński), wicelider Marcin Wilusz (Honda Civic, Automobilklub Małopolski Krosno) i jadący na swoim terenie Maciej Serafin (Renault Clio, Automobilklub Biecki), który w całym cyklu GSMP nie startuje, walcząc w tym sezonie w FIA EHC (Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich).

Kibiców na pewno ucieszy spora ilość aut klasyfikowanych w najmocniejszej Grupie 1. Wprawdzie w tym roku nie oglądamy startów „bergmonsterów”, jak europejskie media nazwały przygotowywane w Polsce potężne Mitsubishi Lancery z silnikami o mocy sięgającej 1000 KM, ale widok Lamborghini Szcześniaka, BMW E 30 S54 Mariusza Białego (Automobilklub Kielecki), Hondy Integry KMT Grzegorza Musza (Automobilklub małopolski Krosno) , Porsche 944 CUP Pawła Wójtowicza (Automobilklub Wschodni) , Ferrari F 355 Sergio Azziniego (Automobilklub Biecki) , Forda Fiesty Sebastiana Steca (Automobilklub Polski) , BMW 335i Ryszarda Żyszczyńskiego (Automobilklub Kielecki)  czy Lotusa Exige KMS Gabriela Kubita (Automobilklub Biecki)  – jednego z najszybszych kierowców „ośki” w ostatnich latach na pewno rozpali wyścigowe emocje.

W Gr. 2, wspomniani Karol Krupa  Szymon Piękoś nie będą mieć łatwego zadania; po raz kolejny rywalizować z klubowym kolegą Kubą Ulanowskim (Mitsubishi Lancer)   i dysponującym mocnym Porsche 991 GT3 Cup Bartkiem Madziarą (Automobilklub Wielkopolski).

Gr. 3 to kolejny pojedynek weterana wyścigów górskich Romana Barana (Mitsubishi Lancer, Automobilklub Rzeszowski) z Robertem Sługockim (Mitsubishi Lancer, Automobilklub Krakowski).

W Gr.4  Przyzwyczailiśmy się już do starcia kierowców Lancerów – Krzysztofów Chorążego ( Automobilklub Wielkopolski) i Derenia (Automobiulklub Biecki).

W podzielonej na dwie grupy Kategorii Narodowej  na liście znalazło się aż 16 zawodników, dysponujących autami z utraconą już  homologacją międzynarodową. Pojawią  się lider kategorii – Janusz Jania (Honda Integra, Automobilklub Rzeszowski i młody Leon Zardzewiały (Honda Civic Automobilklub Rzeszowski), którym z rywalizacji odpadł, rozbijając auto na poprzednim wyścigu, Tomasz Lewczuk. W stawce  liczyć się będzie aspirujący do miejsca na podium Arkadiusz Borczyk (Honda Civic, Automobilklub Małopolski Krosno). W tej kategorii klasyfikowane będą również wspomniane Fiaty 126, dla których stworzono odrębną grupę.

Przed kierowcami 8 podjazdów treningowych i wyścigowych, będą mieli do przejechania łącznie prawie 29 kilometrów jazdy sportowej. Kibice po raz pierwszy będą mogli obejrzeć samochody w piątek podczas technicznego Badania Kontrolnego na Rynku w Gorlicach. Autom współczesnym towarzyszyć będą także pojazdy klasyfikowane w kategorii historycznej GSMP.

Wyścig Górski Magura Małastowska został objęty Honorowym Patronatem przez Marszałka Województwa Małopolskiego.

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Polski zespół Subaru Historic Rally Team na trasach WRC

Już po raz siódmy zespół Subaru Historic Rally Team stanie na starcie Rajdu Mittelrhein (w randze WRC...

Szutrowych zmagań ciąg dalszy – trzecia runda Motul Gravel Cup 2022

W nadchodzący weekend (01-02.07) na terenie obiektu Atlas Ward Speed Academy w Kamieniu Śląskim odbędzie się trzecia...

Zobacz i usłysz P25 + wnętrze [wideo]

Najnowsze dziecko ze stajni prodrive czyli Subaru Impreza P25. W materiale nagranie z przejazdów oraz szczegółowa prezentacja...

Kaprzyk powalczy o podium w świątyni prędkości

Mateusz Kaprzyk gotowy na kolejny wyścig European Le Mans Series w sezonie 2022. Zawodnik ORLEN Team zapowiada...

Przełożona pierwsza runda World RX1e

W nadchodzący weekend miało odbyć się wielkie otwarcie nowego sezonu FIA World Rallycross Championship 2022 na powracającym...

NAJPOCZYTNIEJSZE