sobota, 28 stycznia, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościEksperyment Dunlopa: mózg ekstremalnych sportowców reaguje o 82% szybciej

Eksperyment Dunlopa: mózg ekstremalnych sportowców reaguje o 82% szybciej

 

Niezwykłe badanie wykonane na zlecenie Dunlopa odkrywa tajniki ludzkich decyzji

Seria wyczerpujących testów fizycznych i umysłowych – wykonanych na zlecenie marki Dunlop – pokazała, że ekstremalni sportowcy osiągają lepsze wyniki niż przeciętni ludzie w sytuacjach wymagających pracy kory ciemieniowej, jednego z najważniejszych obszarów mózgu odpowiedzialnych za szybkość naszych reakcji. Okazało się, że silny stres fizyczny może przyspieszyć pracę części mózgu odpowiedzialnej za instynktowne reakcje aż o 82%.

Lukasz Kurowski_1

Dunlop zaprojektował to badanie i przeprowadził we współpracy z profesorem Vincentem Walshem, z University College of London. Jego głównym celem było określenie, jak ważna jest sprawność umysłowa podczas radzenia sobie z sytuacjami silnego stresu, podczas których wydzielana jest adrenalina.

Aby to sprawdzić, wybrano grupę pięciu zawodowych sportowców ekstremalnych i pięciu przeciętnych ludzi, którą następnie poddano serii wyczerpujących testów, wykonywanych pod wpływem zróżnicowanych czynników stresu umysłowego i fizycznego. W skład grupy profesjonalistów weszli: wielokrotny zwycięzca wyścigów motocyklowych Isle of Man TT John McGuinness, światowej sławy mistrz wspinaczki swobodnej Leo Holding, kierowca wyścigowy Sam Bird, Alexander Polli wykonujący skoki w kombinezonie do szybowania (wingsuit) oraz złota medalistka skeletonu i bobsleju Amy Williams.

Eksperyment wykazał niezwykłą przewagę ekstremalnych sportowców. W badaniu wizualnym na czas, które wymagało od uczestników szybkiego reagowania i identyfikowania serii kształtów i wzorów po poddaniu się stresowi fizycznemu, sportowcy reagowali o 82% szybciej niż przeciętni ludzie. W warunkach wysokiego ryzyka może to oznaczać różnicę między sukcesem a porażką.

Jestem przekonany, że sport, który uprawiam, przekłada się na szybkość reakcji w trudnym sytuacjach w codziennym życiu – powiedział Łukasz Kurowski, wielokrotny Mistrz Polski w motocrossie. „Zawody nauczyły mnie analizowania, podejmowania decyzji oraz ryzyka. Motocykle, prędkość oraz jazda w terenie powodują, że mózg dostaje bardzo dużo informacji, dzięki którym zawodnik, kiedy już oswoi się z prędkością i opanuje technikę, może łatwiej przewidywać niespodzianki i nic nie jest w stanie go zaskoczyć. Cieszę się, że takie badanie zostało przeprowadzone, może zachęci ono osoby mało aktywne fizycznie do uprawiania sportu” – dodał Ł. Kurowski.

Warto zwrócić uwagę, że podczas badania w jednym przypadku motocyklista John McGuinness reagował szybciej w warunkach stresu fizycznego niż bez czynnika stresowego
i – co ważne – nie popełnił przy tym żadnych błędów w teście. Stres nie miał na niego negatywnego wpływu – wręcz przeciwnie, oddziaływał korzystnie.

Profesor Vincent Walsh

Tym, co często odróżnia niektórych ludzi od pozostałych nie jest poziom umiejętności w danej dziedzinie, lecz sprawność w warunkach stresu. Chcieliśmy sprawdzić tych sportowców i odpowiedzieć na pytanie, co ich wyróżnia. W niektórych dziedzinach sportu decyzje podejmowane w ułamkach sekund mogą mieć ogromne znaczenie” – skomentował wyniki badań profesor Vincent Walsh z University College of London. „Umiejętności te można zdecydowanie poprawiać. Aby wyniki były lepsze, należy regularnie wystawiać się na trudne warunki i wyzwania. Być może nie osiągniemy takich rezultatów, jak John czy Leo,
ale wytworzone w ten sposób nowe połączenia między zaangażowanymi obszarami mózgu mogą przydać się w późniejszym życiu” – dodał prof. V. Walsh.

Na ostateczną ocenę badań złożyły się rezultaty czterech testów. W dwóch pierwszych badano sprawność w warunkach stresu fizycznego. Test ten wykazał niezwykłą przewagę sportowców podejmujących wysokie ryzyko – ich indywidualna sprawność w warunkach zmęczenia rosła o 10%. W analogicznej sytuacji znacznie słabiej radzili sobie przeciętni ludzie. Ich sprawność gwałtownie spadała, a wyniki były o 60% gorsze niż w punkcie wyjścia.

Sportowcy w projekcie

W dwóch kolejnych badaniach sprawdzono jak uczestnicy oceniają ryzyko, będąc pod wpływem presji umysłowej oraz czynników rozpraszających. Testy te wymagały współpracy różnych obszarów kory mózgowej, aby zapobiec spadkowi sprawności. Badania pokazały, że sprawność ekstremalnych sportowców jest trzykrotnie wyższa niż przeciętnych ludzi.
Tym razem najlepsze wyniki osiągnął Leo Holding, który często musi oceniać ryzyko
w warunkach zagrożenia podczas wspinaczki.

Zastanawiasz się, czy posiadasz właściwości umysłu pozwalające na zachowanie sprawności w warunkach stresu? Wejdź na stronę Facebook Dunlop i przejdź internetowy test: https://www.facebook.com/dunlop.uk.

Lukasz Kurowski_2

Film z akcji: https://www.youtube.com/watch?v=l0E5mSB9mJY&feature=youtu.be

Dunlop, marka należąca do The Goodyear Tire & Rubber Company, jest jednym z wiodących światowych producentów opon klasy high i ultra high performance, z imponującą historią sukcesów i rekordów w sportach motorowych. Bogate doświadczenie firmy w dziedzinie wyścigów opiera się na ciągłym rozwoju innowacyjnych technologii projektowania i produkcji opon
do codziennej jazdy.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie. Wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w 50 zakładach w 22 krajach. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A., która jest największym tego typu zakładem w Europie, zatrudniającym prawie 3000 osób.

 inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Znamy składy Race of Champions 2023

Race of Champions 2023
Mattias Ekstrom uzupełnił skład kierowców Race of Champions 2023, dołączając do zespołu Szwecji. Impreza odbędzie się na...

Fiat Punto w wersji amfibia. Czego to ludzie nie wymyślą

Fiat Punto w wersji amfibia
Fiat Punto to samochód, który ma swoją historię w motorsporcie. Tymczasem powstała wersja, która potrafi pływać. Fiat Punto...

BMW M3 CS oficjalnie zaprezentowane. Jeszcze więcej mocy i karbonu

BMW M3 CS
BMW M3 CS w końcu zadebiutowało. Bawarska marka pochwaliła się najmocniejszym wariantem M3 w historii. BMW M3 CS...

Oficjalnie: Orlen zostaje w F1, ale zmienia „barwy klubowe”

Orlen
Koniec plotek. Orlen pozostanie w Formule 1 na sezon 2023, ale zmieni swoje "barwy klubowe''. Koncern rozstał...

Hubert Laskowski opowiada nam o roli kierowcy rozwojowego Fiesty Rally4

Bez cienia wątpliwości, Hubert Laskowski jest jednym z największych, rajdowych talentów ostatnich lat. Umiejętności i szybki rozwój...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here