sobota, 3 czerwca, 2023
Strona głównaRajdyWRC | ERCEkstremalne warunki na Rajdzie Safari

Ekstremalne warunki na Rajdzie Safari

Rajd Safari nie bez powodu uważany jest za najtrudniejszy punkt w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata. To kenijskie zawody słyną z najtrudniejszych i najbardziej wyczerpujących warunków na trasie. Nie inaczej jest w tym roku: załogi walczą z kurzem, piachem, głębokimi koleinami i głazami, które nie dają chwili na odpoczynek.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak w świetnym stylu dotarli do końca dzisiejszego etapu, wygrywając cztery odcinki w WRC 2, pozostałe kończąc na drugiej pozycji. Polacy są liderami swojej kategorii i mają ponad minutę przewagi nad kolejną z załóg!

Kajetanowicz i Szczepaniak w dobrym stylu pokonali pierwszą pętlę, wyrabiając sobie blisko minutę przewagi. Zgodie z przewidywaniami ponowny przejazd rozkopanych odcinków specjalnych był bardzo emocjonujący i przypominał raczej walkę o przetrwanie niż bezpośrednią rywalizację. Problemy przytrafiły się m.in. zawodnikom w samochodach najwyższej klasy Rally1: ośmiokrotny mistrz świata Sébastien Ogier zmieniał koło, po awarii samochodu wycofał się dziewięciokrotny zdobywca korony Sébastien Loeb. Do mety dzisiejszego etapu nie dojechał także konkurent Kajetanowicza z WRC 2, Martin Prokop. Duet LOTOS Rally Team poradził sobie natomiast bardzo dobrze i unikając większych problemów, wygrał kolejne dwa odcinki specjalne, ostatni kończąc na drugiej pozycji. Polacy mają już ponad minutę i 13 sekund przewagi nad duetem Johnston/Kihurani.

– Piątek może i był krótkim dniem, ale na pewno nie mniej wymagającym. Jesteśmy liderami, co nas bardzo cieszy, ale szczególnie ostatni odcinek specjalny pokazał nam, jak wiele możemy stracić. W zasadzie wszystkie załogi miały tutaj problemy, które nie ominęły i nas. Zgasł nam przegrzewający się silnik, zatrzymaliśmy się na chwilę na trasie, ale udało się wrócić do rywalizacji i ukończyć oes z drugim czasem. To naprawdę trudny rajd, nawet na prostych czekają koleiny i głazy, które trzeba omijać. Nigdy nie jechałem tak ciężkim i wysoko ustawionym samochodem. Jestem zadowolony, ale w mojej opinii piątek to dopiero rozgrzewka przed sobotą, która będzie jeszcze większym wyzwaniem. Na pewno postaram się być skoncentrowany i utrzymać nasze równe tempo. Tego skupienia nie może nam zabraknąć i dlatego regeneracja będzie dzisiaj bardzo ważna – komentował Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

Sobota to najdłuższy, bo liczący 134,90 km etap. Zmagania rozpocznie OS Soysambu (29,32 km). Po nim zawodnicy będą rywalizować na próbach Elmenteita (15,08 km) oraz Sleeping Warrior (23,05 km). Podczas drugiej pętli zawodnicy powtórzą przejazdy tych odcinków specjalnych.

Starty Kajetana Kajetanowicza wspierają strategiczny partner LOTOS Rally Team – Grupa LOTOS, a także partner techniczny Delphi Technologies, Pirelli, SJS Driving Experience oraz Grupa Sikora.

 

Rajd Safari 2022, nieoficjalna klasyfikacja WRC 2 po OS 7:

 1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) 1:30:49,2 s
  2. Johnston/Kihurani (Stany Zjednoczone, Citroën C3 Rally2) +1:13,5 s
  3. Prokop/Jůrka (Czechy, Ford Fiesta Rally2) +11:19,6 s
  4. Gomes/Gomes (Zambia, Ford Fiesta Rally2) +13:21,0 s
  5. Virani/Bhatti (Kenia, Škoda Fabia Rally2 evo) +13:39,4 s
  6. Rai/Panesar (Kenia/Wielka Brytania, Škoda Fabia Rally2 evo) +14:36,7 s
  7. Patel/Khan (Kenia, Ford Fiesta Rally2) +16:42,7 s
  8. Gill/Morales (Indie/Brazylia, Škoda Fabia Rally2 evo) +40:06,9 s
redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Skradzione Mitsubishi Evo! Liczymy na #wykopefekt [Warszawa]

Skradzione Evo IX Warszawa
Kradzieże nikogo w Polsce nie dziwią, jednak kradzież Mitsubishi Evo, to nie jest już coś tak oczywistego....

Deklasacja Verstappena w kwalifikacjach do GP Hiszpanii. Dramat Leclerca i Pereza

GP Hiszpanii_kwalifikacje
Max Verstappen nie pozostawił złudzeń, który kierowca jest najszybszy podczas weekendu o Grand Prix Hiszpanii. Holender zdobył...

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda wygrywają 42. Rajd Podlaski – RSMP 2023

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda wygrywają 42. Rajd Podlaski! Załoga Skody Fabia Rally2 Evo spokojnie dowiozła do...

WRC2 Day 2 Highlights I Rally Italia Sardegna 2023

Rajd Sardynii 2023
WRC2 Day 2 Highlights I Rally Italia Sardegna 2023 to najlepsze ujęcia z piątkowych odcinków Rajdu Sardynii...

Sebastien Ogier dostał karę 1000 euro. Zadecydowała sekunda

Sebastien Ogier dostał karę 1000 euro podczas Rajdu Sardynii
Sebastien Ogier złamał regulamin Rajdu Sardynii w punkcie dotyczącym tankownia. Kierowca został ukarany reprymendą i zawieszoną grzywną...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here