środa, 17 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyWRC | ERCEkstremalne warunki na Rajdzie Safari

Ekstremalne warunki na Rajdzie Safari

Rajd Safari nie bez powodu uważany jest za najtrudniejszy punkt w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata. To kenijskie zawody słyną z najtrudniejszych i najbardziej wyczerpujących warunków na trasie. Nie inaczej jest w tym roku: załogi walczą z kurzem, piachem, głębokimi koleinami i głazami, które nie dają chwili na odpoczynek.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak w świetnym stylu dotarli do końca dzisiejszego etapu, wygrywając cztery odcinki w WRC 2, pozostałe kończąc na drugiej pozycji. Polacy są liderami swojej kategorii i mają ponad minutę przewagi nad kolejną z załóg!

Kajetanowicz i Szczepaniak w dobrym stylu pokonali pierwszą pętlę, wyrabiając sobie blisko minutę przewagi. Zgodie z przewidywaniami ponowny przejazd rozkopanych odcinków specjalnych był bardzo emocjonujący i przypominał raczej walkę o przetrwanie niż bezpośrednią rywalizację. Problemy przytrafiły się m.in. zawodnikom w samochodach najwyższej klasy Rally1: ośmiokrotny mistrz świata Sébastien Ogier zmieniał koło, po awarii samochodu wycofał się dziewięciokrotny zdobywca korony Sébastien Loeb. Do mety dzisiejszego etapu nie dojechał także konkurent Kajetanowicza z WRC 2, Martin Prokop. Duet LOTOS Rally Team poradził sobie natomiast bardzo dobrze i unikając większych problemów, wygrał kolejne dwa odcinki specjalne, ostatni kończąc na drugiej pozycji. Polacy mają już ponad minutę i 13 sekund przewagi nad duetem Johnston/Kihurani.

– Piątek może i był krótkim dniem, ale na pewno nie mniej wymagającym. Jesteśmy liderami, co nas bardzo cieszy, ale szczególnie ostatni odcinek specjalny pokazał nam, jak wiele możemy stracić. W zasadzie wszystkie załogi miały tutaj problemy, które nie ominęły i nas. Zgasł nam przegrzewający się silnik, zatrzymaliśmy się na chwilę na trasie, ale udało się wrócić do rywalizacji i ukończyć oes z drugim czasem. To naprawdę trudny rajd, nawet na prostych czekają koleiny i głazy, które trzeba omijać. Nigdy nie jechałem tak ciężkim i wysoko ustawionym samochodem. Jestem zadowolony, ale w mojej opinii piątek to dopiero rozgrzewka przed sobotą, która będzie jeszcze większym wyzwaniem. Na pewno postaram się być skoncentrowany i utrzymać nasze równe tempo. Tego skupienia nie może nam zabraknąć i dlatego regeneracja będzie dzisiaj bardzo ważna – komentował Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

Sobota to najdłuższy, bo liczący 134,90 km etap. Zmagania rozpocznie OS Soysambu (29,32 km). Po nim zawodnicy będą rywalizować na próbach Elmenteita (15,08 km) oraz Sleeping Warrior (23,05 km). Podczas drugiej pętli zawodnicy powtórzą przejazdy tych odcinków specjalnych.

Starty Kajetana Kajetanowicza wspierają strategiczny partner LOTOS Rally Team – Grupa LOTOS, a także partner techniczny Delphi Technologies, Pirelli, SJS Driving Experience oraz Grupa Sikora.

 

Rajd Safari 2022, nieoficjalna klasyfikacja WRC 2 po OS 7:

 1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) 1:30:49,2 s
  2. Johnston/Kihurani (Stany Zjednoczone, Citroën C3 Rally2) +1:13,5 s
  3. Prokop/Jůrka (Czechy, Ford Fiesta Rally2) +11:19,6 s
  4. Gomes/Gomes (Zambia, Ford Fiesta Rally2) +13:21,0 s
  5. Virani/Bhatti (Kenia, Škoda Fabia Rally2 evo) +13:39,4 s
  6. Rai/Panesar (Kenia/Wielka Brytania, Škoda Fabia Rally2 evo) +14:36,7 s
  7. Patel/Khan (Kenia, Ford Fiesta Rally2) +16:42,7 s
  8. Gill/Morales (Indie/Brazylia, Škoda Fabia Rally2 evo) +40:06,9 s
redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Kartingowy evergreen. Czyli „ile trzeba mieć, żeby ryzykować w razie się straci”?

Łowca Patentów
Gadanie Kontrolne - Kartingowy Wtorek Formuła 1. Wielkie marzenie każdego młodego kartingowca. To „królowa motosportu” jest od wielu...

Udany weekend na podium dla Karola Kręta w Oschersleben

Kolejny udany weekend Karola Kręta w serii Porsche Sports Cup Deutschland. Młody zawodnik Akademii ORLEN Team stanął...

51 Rajd Barum z polakami

Rajdowe Mistrzostwa Europy w ostatni weekend sierpnia wkroczą na Czeskie odcinki specjalne za sprawą Rajdu Barum. Przed...

Rajdowe Kryterium Ustronia filmowe podsumowanie

Zapraszamy na filmowe podsumowanie rajdowego wydarzenia na domowych ulicach Kajto czyli 6 Rajdowy Ustroń - Kryterium Ustronia...

CBet Rally Rokiškis 2022 – nagranie z feralnego wypadku

CBet Rally Rokiškis 2022 BMW dzwon
CBet Rally Rokiškis 2022 to nie jest impreza którą śledzi każdy fan rajdów w Polsce, ale zdjęcia...

NAJPOCZYTNIEJSZE