ERC: Oponiarska dominacja Michelin

Michelin
fot. Michelin

Jak na razie dominującą oponą na oesach FIA ERC jest Michelin. Załogi korzystające z ogumienia francuskiego producenta zajęły najwyższe pozycje na Węgrzech oraz na Wyspach Kanaryjskich.

Obok klasyfikacji kierowców, pilotów oraz zespołów, wśród oficjalnych wyników cyklu FIA ERC znajdziemy też klasyfikację dostawców opon. Przynajmniej na razie, ta zdominowana jest przez Francuzów. Zawodnicy korzystający z ogumienia Michelin zajęli pierwsze i drugie miejsce zarówno na węgierskich szutrach (Tempestini i Franceschi), jak i na przyczepnych, kanaryjskich asfaltach (Bonato oraz Franceschi). Włodarze Michelin mają zatem powody do zadowolenia – w obu premierowych rundach sezonu 2024 firma zgarnęła komplet punktów.

Niewiele brakowało, aby święto Michelin popsuło Pirelli. Jednym z faworytów do triumfu na „Kanarach” był Alejandro Cachon. Niestety, Hiszpan stracił szanse na triumf po problemach na OS5 – na jednym z cięć drużyna GR Yarisa Rally2 złapała bardzo kosztownego „kapcia”.

Zobacz też: Igor Widłak powraca do rywalizacji w Mistrzostwach Europy

Największym przegranym na Gran Canarii był MRF. Efren Llarena był dopiero jedenasty, a Andrea Mabellini zakończył rywalizację na… siedemnastej pozycji. Cieniem samego siebie był też Martins Sesks. Łotysz nie mógł znaleźć odpowiedniego tempa na krętych asfaltach.

Po dwóch rundach Mistrzostw Starego Kontynentu francuski koncern przewodzi osobnej klasyfikacji producentów opon. Michelin zgromadził 108 „oczek”. Drugie miejsce piastuje Pirelli (80 punktów), a wirtualne podium zamyka indyjski MRF (58 punktów). Czwartą siłą ERC jest Hankook – marka zyskująca popularność dzięki przyszłorocznej umowie z WRC.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 43. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.