Extreme E: Rosberg X Racing po raz drugi

Po zaciętej i pełnej emocji walce, Molly Taylor and Johan Kristoffersson z drużyny Rosberg X Racing wygrali Ocean X Prix, drugą rundę zawodów Extreme E, notując swoje drugie zwycięstwo w tym cyklu.

W niedzielne popołudnie rozegrane zostały półfinały oraz finał zawodów Ocean X Prix w Dakarze w Senegalu, które stanowiły drugą rundę cyklu Extreme E. Poprzedził je Shootout, który zadecydował o układzie miejsc 7-9. Tutaj na początku prowadził Carlos Sainz, ale po zmianie kierowców Kyle LeDuc nie dał szans swoim koleżankom – Lai Sanz i Catie Munnings, w związku z czym zapewnił punkty za 7 miejsce dla Chip Ganassi Racing. Zespół Acciona / Sainz XETeam ukończył rozgrywki na 8 miejscu, a ostatnie miejsce zajęła drużyna Andretti United.

W pierwszym półfinale zmierzyły się najszybsze trzy duety z kwalifikacji – Sebastien Loeb i Cristina Gutierrez z Team X44, Johan Kristoffersson i Molly Taylor z Rosberg X Racing oraz Mattias Ekstrom i Jutta Kleinschmidt z CUPRA ABT Motorsport. Do zmiany kierowców na prowadzeniu był Ekstrom, ale gdy stery przejęła Kleinschmidt, auto nie odpaliło, przez co drużyna straciła cenne sekundy, których Niemce już nie udało się odrobić. Do finału weszli zatem Loeb z Gutierrez i Kristoffersson z Taylor.

Półfinał 2 to potyczka kolejnych 3 drużyn: JBXE Racing z Kevinem Hansenem i Mikaelą Ahlin-Kottulinsky, Veloce Racing ze Stephanem Sarazzinem i Jamie Chadwick oraz Xite Energy Racing z Oliverem Bennettem i Cristine Giampaoli Zonca. Tutaj najlepiej spisał się duet Hansen / Ahlin-Kottulinsky, zaś zaciętą walkę o ostatnie miejsce w finale stoczyli Sarazzin i Giampaoli Zonca – zwycięsko z niej wyszedł kierowca Veloce Racing.

Finał był najbardziej emocjonującą rozgrywką Ocean X Prix i to nie tylko dlatego, że rozstrzygał o zwycięstwie. Jak na finał przystało, bój między zawodnikami był bardzo zacięty i pełen niespodzianek. Na starcie najszybsza była Molly Taylor z Rosberg X Racing, ale tuż za plecami miała Cristinę Gutierrez z Team X44. Już na pierwszym zakręcie doszło do stłuczki między paniami, w wyniku której uszkodzone zostało koło w aucie Gutierrez, a chwilę później auto Taylor zatrzymało się z podejrzeniem awarii układu kierowniczego, ale Australijka pojechała dalej. Z kolei Odyssey 21 prowadzony przez Mikaelę Ahlin-Kottulinsky z drużyny JBXE, należącej do Jensona Buttona, kilka metrów dalej utknęło na trasie z powodu urwanego koła, do czego doszło w wyniku uderzenia w piaskową bandę. Z gry odpadły więc dwa auta, a prowadzenie wyszła Taylor, przed goniącym ją Stephanem Sarrazinem z Veloce Racing. W momencie zmiany kierowców kierowcom została pokazana czerwona flaga, bo trasę blokowały zepsute auta. Po zmianie kierowców na trasę wyruszyły już tylko dwa auta – Jamie Chadwick z Veloce Racing i Johan Kristoffersson z Rosberg X Racing. Kristoffersson dość szybko uzyskał prowadzenie i dowiózł zwycięstwo do mety.

https://www.facebook.com/ExtremeELive/videos/803509906966910

Po wygranych dwóch rundach na czele stawki plasują się zwycięzcy obu z nich – Molly Taylor i Johan Kristoffersson z Rosberg X Racing. Punktacja prezentuje się następująco:

Kolejna runda Extreme E, Arctic X Prix, rozegrana będzie dopiero pod koniec wakacji – w dniach 28-29 sierpnia.

 

AM

Fot. Rosberg X Racing, Extreme E