F1: Aż dwunastu punktujących od sezonu 2025? Trwają rozmowy

Alpine
fot. Alpine F1 Team

Włodarze królowej motorsportu zastanawiają się nad zmianami w systemie punktacji. Według proponowanych regulacji, od sezonu 2025 punkty zdobywałoby nie dziesięciu, a dwunastu kierowców.

O potencjalnych zmianach w systemie punktacji Formuły 1 poinformował serwis Autosport. Według informatorów brytyjskiej redakcji, za pomysłem stoją włodarze słabszych zespołów, którzy w zmianach upatrują szanse na poprawę marketingowego odbioru ich stajni. Zmiana mogłaby też zwiększyć zainteresowanie potencjalnych sponsorów, którzy nie chcą dziś być kojarzeni z „ogonem stawki”. Modyfikacja systemu miałaby też tchnąć nieco więcej życia w poszczególne wyścigi, gwarantując znacznie więcej rywalizacji „na dole” tabeli. FIA, Liberty Media i część ekip wyraziła zgodę, temat ma zostać omówiony na najbliższym posiedzeniu.

Zobacz też: 52. Rajd Świdnicki 2024 – harmonogram, lista zgłoszeń mapy odcinków

Jak wyglądać mają zmiany? Punkty za siedem pierwszych pozycji nie ulegną zmianie (25, 18, 15, 12, 10, 8, 6). Po zmianach punktowałoby nie dziesięciu, a… dwunastu kierowców (5, 4, 3, 2, 1). Obecnie za ósme miejsce przyznawane są 4, za dziewiąte 2, a za dziesiąte miejsce 1 punkt. Na nowych przepisach skorzystaliby Sauber, Williams, Alpine oraz Haas.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 43. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.