czwartek, 30 czerwca, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiKoniec problemów z podskakiwaniem bolidów w F1? FIA zareagowała na skargę

Koniec problemów z podskakiwaniem bolidów w F1? FIA zareagowała na skargę

FIA postanowiło zareagować na skargi Mercedesa i podjąć działania w sprawie podskakiwania bolidów jeszcze przed Grand Prix Kanady.  Wszystko w trosce o zdrowie zawodników.

Podskakujące bolidy to jeden z najważniejszych problemów w tegorocznym sezonie F1. Aktualne konstrukcje wykorzystują tzw. efekt przyziemny, który polega na obniżeniu prześwitu jak najbliżej ziemi. To powoduje, że wiele zespołów ma problemy z ciągłym podskakiwaniem samochodu na szybkich prostych, gdy maszyna traci i odzyskuje docisk aerodynamiczny.

Zobacz: Mercedes chce zmian regulaminu F1. George Russell wysłał pismo do FIA

Najwięcej problemów z podskakiwaniem bolidów ma Mercedes. W ostatnich wyścigach George Russell i Lewis Hamilton najczęściej zgłaszali skargi związane z tym zjawiskiem. Doszło nawet do tego, że występ Lewisa Hamiltona w GP Kanady był zagrożony z powodu kontuzji pleców. W międzyczasie George Russell wysłał w imieniu zawodników pismo do FIA z ostrzeżeniem o konsekwencjach niebezpiecznego zjawiska.

Wszystkie działania dały efekt. Tuż przed GP Kanady FIA podjęła kroki w sprawie ograniczenia podskakiwania bolidów. Federacja wydała dyrektywę techniczną, do której będą musiały się dostosować wszystkie zespoły F1. W oficjalnym komunikacie zaznaczono, że jest to kwestia bezpieczeństwa.

Federacja przyjrzy się podłogom w bolidach i elementom aerodynamicznym oraz ich zużyciu. Jeśli okaże się, że w podwoziu dochodzi do zniszczeń, delegaci techniczni FIA będą nakazywać poszczególnym zespołom podnoszenie prześwitu zawieszenia. To powinno zniwelować zjawisko podskakiwania, ale wpłynie negatywnie na docisk i osiągi pojazdu.

Niewykluczone, że FIA zadecyduje o dalszych zmianach w przepisach. W najbliższym czasie zostanie zwołane spotkanie techniczne z zespołami w celu określenia rozwiązań, które ograniczą skłonność bolidów do występowania zjawiska podskakiwania.

Federacja postanowiła interweniować po konsultacjach z lekarzami w interesie bezpieczeństwa kierowców. W sporcie, w którym zawodnicy regularnie jeżdżą z prędkością przekraczającą 300 km/h, koncentracja kierowcy musi być całkowicie skupiona na jeździe. Nadmierne zmęczenie albo też odczuwanie bólu przez zawodnika może mieć poważne konsekwencje, m.in. może doprowadzić do utraty koncentracji.

– poinformowano w komunikacie wydanym przez FIA.

Jeszcze nie wiadomo, jak zareagują na nową dyrektywę szefowie pozostałych zespołów. W szczególności takich jak Ferrari, które nie miało jak dotąd problemów z podskakiwaniem maszyn. Więcej szczegółów poznamy w najbliższej przyszłości.

Wiadomo natomiast, co myśli na ten temat aktualny mistrz świata – Max Verstappen. Postanowił skomentował działania konkurencyjnej stajni z padoku.

Myślę, że to trochę rozczarowujące, iż w połowie sezonu znowu następuje zmiana zasad. Nie chodzi o to, że wpływa to na nas w większym lub mniejszym stopniu niż na inne zespoły, ale nie powinno być tak, że jeden zespół dużo narzeka i nagle zmienia się dla niego reguły.

W rozmowie z dziennikarzami dodał również, że Mercedes powinien poradzić sobie z problemami bez konieczności interwencji przez FIA.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Polski zespół Subaru Historic Rally Team na trasach WRC

Już po raz siódmy zespół Subaru Historic Rally Team stanie na starcie Rajdu Mittelrhein (w randze WRC...

Szutrowych zmagań ciąg dalszy – trzecia runda Motul Gravel Cup 2022

W nadchodzący weekend (01-02.07) na terenie obiektu Atlas Ward Speed Academy w Kamieniu Śląskim odbędzie się trzecia...

Zobacz i usłysz P25 + wnętrze [wideo]

Najnowsze dziecko ze stajni prodrive czyli Subaru Impreza P25. W materiale nagranie z przejazdów oraz szczegółowa prezentacja...

Kaprzyk powalczy o podium w świątyni prędkości

Mateusz Kaprzyk gotowy na kolejny wyścig European Le Mans Series w sezonie 2022. Zawodnik ORLEN Team zapowiada...

Przełożona pierwsza runda World RX1e

W nadchodzący weekend miało odbyć się wielkie otwarcie nowego sezonu FIA World Rallycross Championship 2022 na powracającym...

NAJPOCZYTNIEJSZE