niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaAktualnościFIA wydaje ostateczną decyzję w sprawie kary Sainza z Grand Prix Australii

FIA wydaje ostateczną decyzję w sprawie kary Sainza z Grand Prix Australii

Międzynarodowa Federacja Samochodowa postanowiła nie wszczynać ponownego dochodzenia w sprawie kary nałożonej na Carlosa Sainza podczas Grand Prix Australii. FIA orzekła, iż nowe dowody przedstawione przez Ferrari nie są nowymi i istotnymi w tej materii.

Sainz został ukarany podczas drugiego restartu do wyścigu, kiedy do w pierwszym zakręcie doszło do kolizji między nim, a Fernando Alonso. Sędziowie orzekli wtedy, że winę w tej sytuacji ponosi kierowca Ferrari, co poskutkowało nałożeniem na niego kary w postaci pięciu dodatkowych sekund, doliczonych do czasu wyścigu.

Po Grand Prix Australii Ferrari wystosowało wniosek, który miał skłonić FIA do ponownego przyjrzenia się karze, co w efekcie miało doprowadzić do cofnięcia decyzji o nałożeniu pięciu dodatkowych sekund. Hiszpan przekraczając metę na czwartej pozycji ostatecznie został sklasyfikowany na dwunastym miejscu.

Aby wniosek zespołu z Maranello był zasadny, Ferrari musiało przedstawić nowe i istotne dowody, które nie były brane pod uwagę w momencie, kiedy sędziowie podjęli decyzję. Ostatecznie FIA stwierdziła po przesłuchaniu Sainza, danych z telemetrii i wysłuchaniu innych kierowców, iż nie są to nowe i istotne dowody w sprawie, czym decyzja o karze pozostaje zasadna.

 „Wzięliśmy pod uwagę fakt, że ta kolizja miała miejsce w pierwszym zakręcie pierwszego okrążenia po restarcie, kiedy zgodnie z konwencją stewardzi zazwyczaj łagodniej patrzyli na wypadki” – brzmi oświadczenie FIA. Jednak zdecydowaliśmy, że pomimo tego, że był to odpowiednik incydentu na pierwszym okrążeniu, uznaliśmy, że istnieje wystarczająca przerwa, aby Sainz podjął kroki w celu uniknięcia kolizji i nie zrobił tego. Dlatego nałożyliśmy 5-sekundową karę czasową”.

Dariusz Szymczak
Sensei na macie i senpai w środowisku Formuły 1. Nikt mnie nie przekona, że czerwony nie jest najszybszym kolorem na świecie.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Marcinkiewicz i Zentner wygrywają wyścig długodystansowy

Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner przebili się z końca stawki, aby zwyciężyć w pierwszej rundzie sezonu 2023...

Ostałowski i Korpuliński prowadzą po kwalifikacjach w Słomczynie

Dzisiejsze kwalifikacje wyłoniły pierwszych liderów Driftingowych Mistrzostw Polski. Na lekko zmodyfikowanej trasie panowały idealne warunki do jazdy....

Verstappen rzutem na taśmę wygrywa genialne kwalifikacje do Grand Prix Monako

Max Verstappen
Max Verstappen zdobył swoje pierwsze pole position do niedzielnego Grand Prix Monako. Holender w trzymających w napięciu...

Miękoś wygrywa pierwszą rundę WSMP

Mariusz Miękoś odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski na Torze Poznań. Kierowca GT3...

Były mistrz wygrywa na inaugurację 318is Cup PL

Mistrz pucharu 318is Cup PL z 2020 roku Marcin Lempert odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here