piątek, 27 maja, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyFIA zatwierdza elektroniczny roadbook!

FIA zatwierdza elektroniczny roadbook!

Z okazji tegorocznej konferencji FIA, zebrana w Monako Światowa Rada Sportów Motorowych podjęła kilka istotnych dla motorsportowego świata decyzji. Jedną z nich było dopuszczenie elektronicznych roadbooków do rajdów rangi regionalnej.

Spotkanie oparte o wideokonferencje dla przedstawicieli z całego świata poprowadził prezydent FIA, Jean Todt. Oficjalne rozmowy poprzedziła minuta ciszy poświęcona pamięci zmarłego ostatnio Maxa Mosleya, prezydenta organizacji w latach 1993-2009.

Tematem dyskusji były nie tylko nowelizacje aktów prawnych i budowa kalendarza na najbliższe kwartały. Rada debatowała również nad problemami ekologii w sportach motorowych, równości, cyfrowej rywalizacji i e-sporcie, strategiach młodzieżowych i poszukiwaniu młodych talentów, rentowności organizowanych imprez czy kierunkach ożywienia rywalizacji po zakończeniu obecnej pandemii.

FIA – jakie decyzje podjęto?

Jedną z najciekawszych zmian jest zezwolenie na użytkowanie elektronicznego roadbooka w imprezach rangi regionalnej. Podobne rozwiązania stosuje się już w rajdach cross-country i przede wszystkim, w Rajdzie Dakar. Powodem wprowadzenia tej decyzji jest chęć zwiększenia działalności ekologicznej, głównie zmniejszenia zużycia papieru i obcięcie niepotrzebnych kosztów. Zasady wykorzystywania tego urządzenia mają zostać dodane do regulaminów uzupełniających, gotową wersję urządzenia należy udostępnić najpóźniej w dniu ogłoszenia listy startowej na daną imprezę.

Oprócz tego Rada zaktualizowała strategię FIA Sport, zatwierdziła nową formę kwalifikacji w Formule 1 (wyścig typu sprint) i nową konstrukcję tylnych opon na obecny sezon. Potwierdzono dwa pierwsze rajdy przyszłorocznego cyklu WRC (Monte Carlo – 23.01.2022, Szwecja – 27.02.2022). Utrzymano, że w następnym sezonie WRC nie odbędzie się więcej niż trzynaście rund, pewna jest organizacja imprezy w Portugalii, Włoszech, Kenii, Japonii, Hiszpanii, Grecji i dwóch wcześniej wspomnianych lokalizacji. Zatwierdzono również kalendarze dla cyklów Formuły E czy kartingu. Pełną listę zmian i propozycji można sprawdzić w oficjalnym komunikacie, który FIA opublikowała na swojej stronie internetowej.

Elektroniczny roadbook rozdzielił przyjaciół?

O tym jak mniej więcej wyglądać może taka elektroniczna „książka” dowiecie się z dołączonego poniżej materiału. Jak każda technologia, również to rozwiązanie cierpi na choroby wieku dziecięcego i wymaga przyzwyczajenia. Dobitnie o tym fakcie przekonał się m.in. Daniel Elena, wieloletni pilot i przyjaciel Sebastiena Loeba. Elena zrzucił winę za niepowodzenia tego duetu na Rajdzie Dakar właśnie na błędnie przygotowany, wirtualny roadbook. Niezależnie od przyczyny, kiepski wynik kosztował go zakończenie współpracy z wielokrotnym, rajdowym mistrzem świata. Czy elektryfikacja tego narzędzia jest dobrym pomysłem? Na pewno tak. Czy od razu będzie działać idealnie? Przekonamy się niebawem.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Grand Prix Monako – harmonogram, transmisja

Grand Prix Monako 2022 zbliża się wielkimi krokami! Prezentujemy harmonogram weekendu, który tak jak przed rokiem może...

Nowy sezon, nowe zasady

Wystartowały Mistrzostwa Europy Rallycross. ERX ruszył samodzielnie na niezwykle widowiskowym obiekcie Nyirad. W tym roku debiutuje nowy...

Dobry dzień Martyny, Grabowski coraz bliżej tytułu

Tylko 81 tysięcznych sekundy sprawiło, że Przemysław Martyna nie wygrał obu wyścigów piątej rundy Unitel Mazda MX-5...

Pomysł na Dzień Matki w moto-wydaniu? Pytamy o to samych zawodników!

Bez cienia wątpliwości, Dzień Matki to wyjątkowe święto w naszych kalendarzach. Jak mógłby wyglądać ten dzień w...

VTEC Cup Poland 2022 – Tor Modlin [wideo]

VTEC Cup Poland Tor Modlin Civic
VTEC Cup Poland 2022 zawitał na Tor Modlin 30 kwietnia. Kolejna runda to Tor Łódź, 25 czerwca....

NAJPOCZYTNIEJSZE