Fiat 126p jak nowy. Ma tylko 400 km przebiegu i kosztował majątek

Fiat 126p z 1990 roku
Fiat 126p z 1990 roku

Fiat 126p w ceglastym kolorze ma już 33 lata, a od momentu opuszczenia Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej przejechał tylko 400 km. W okrągłą rocznicę rozpoczęcia produkcji tego modelu powrócił do rodzinnego miasta.

Fiat 126p nazywany „maluchem” lub „kaszlakiem” na stałe zapisał się w historii polskiej motoryzacji. Samochód, który zmotoryzował Polskę powstawał w Bielsku-Białej od 1973 do 2000 roku na podstawie umowy licencyjnej. Przez 27 lat produkcji fabryka FSM wydała na świat ponad 3,3 mln egzemplarzy.

Zobacz: Fiat 126p z silnikiem Subaru – zobaczcie, jak powstawał [wideo]

Jeden z takich samochodów trafił niedawno do holu Bielskiego Centrum Kultury. Samochód zachował się w niemal fabrycznym stanie. Ten konkretny egzemplarz po kilkumiesięcznych poszukiwaniach trafił w ręce włodarzy miasta, z którego pochodzi.

Fiat 126p
Ceglasty „maluch” trafił do Bielska-Białej

„Maluch” wyprodukowany w 1990 roku ma na liczniku zaledwie 400 km przebiegu, ale nigdy nie został zarejestrowany. Na tylnych siedzeniach znajdują się nadal fabryczne folie. Auto opuściło fabrykę w kolorze czerwonym o odcieniu ceglastym – nr 75 Polifarbu. Stan samochodu i jego oryginalność potwierdziła opinia rzeczoznawcy. Na nadwoziu zachowało się wiele fabrycznych niedoróbek.

Fiat 126p
Fiat 126p

Więcej informacji ze świata motorsportu znajdziesz na stronie głównej rallyandrace.pl

Ten nietypowy zakup to dzieło Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Bielsko-Biała. Urzędnicy chcieli podkreślić dziedzictwo, jakie przyniosła ze sobą produkcja tego modelu.

Zobacz także: Fiat 126P z silnikiem Subaru 2.2 Turbo – start spod świateł! [wideo]

Miasto wydało na ten cel prawie 70 tys. złotych. Egzemplarz można zobaczyć w holu Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Auto będzie pełnić funkcję promocyjną.

Fiat 126p
„Kaszlak” nigdy nie został zarejestrowany, a na liczniku ma ponad 400 km przebiegu