Fiesta R5 najszybsza w rundzie Rallycross w Poznaniu

fot. Dave Photography

Zbigniew Staniszewski w Fordzie Fiesta R5 wygrał drugą eliminację rallycrossowych mistrzostw Polski w klasie supercars, która odbyła się na torze w Poznaniu. Kierowca z Olsztyna tym razem wystartował autem klasy R5.

Staniszewski nie miał sobie równych. Wygrał wszystkich cztery biegi eliminacyjne oraz finał. Po dwóch eliminacjach jest liderem mistrzostw Polski.

Zbigniew Staniszewski: „Na pięknym, szybkim torze w Poznaniu, a bardzo lubię ten tor, odbyła się historyczna chwila. Pierwszy raz w dziejach polskiego rallycrossu wystartowała rajdowa R5-tka. Profesjonalne auto rajdowe na torze w rallycrossie. To jest coś niebywałego. Rallycrossowe auta są zupełnie inne. Było to możliwe bo z powodu awarii i innych problemów udziału w zawodach nie potwierdzili kierowcy w supercarach. Postanowiłem zaoszczędzić naszego drogiego i szybkiego suparcara i przyjechaliśmy autem rajdowym. W R5-tce zmieniliśmy zwężkę bo można to zrobić i dzięki temu silnik czerpał więcej powietrza. Nasze auto miało 370 koni. To była wystarczająca moc aby przy pomocy naszego dużego doświadczenia w rallycrossie wygrać wszystkie eliminacje i finał. Wracamy do Olsztyna z kompletem punktów. Mocno odskoczyliśmy w punktacji. Na dodatek oszczędziliśmy supercara, którego czeka jeszcze wiele ważnych występów w tym sezonie. Cieszę się że rajdowa R5-tka wraca bez wypadku. Z dyscypliny, której kontakt i zderzenia są normalne wracamy bez szwanku. Po bardzo wyczerpującym kwietniu teraz kalendarz będzie już spokojniejszy. Najbliższe zawody to połowa maja i runda cyklu CEZ w austriackim Greinbach.”

Finał MPRX Poznań 29-30.04.2023

  1. Zbigniew Staniszewski         Ford Fiesta R5     5:19,363
  2. Łukasz Tyszkiewicz               Ford Fiesta           5:28,719
  3. Michał Peterlajtner              Skoda Fabia         5:31,914

Klasyfikacja Mistrzostw Polski

  1. Zbigniew Staniszewski    48 pkt.
  2. Łukasz Tyszkiewicz          39 pkt.
  3. Michał Peterlajtner        35 pkt.