Na rallycrossowym torze w Poznaniu w miniony weekend odbyła się ósma – finałowa runda Mistrzostw Polski Rallycross oraz szósta runda Pucharu Polski Autocross. Poznaliśmy Mistrzów Polski „prawie” we wszystkich klasach.

Na liście zgłoszeniowej finałowej rundy w Poznaniu widniało 82 kierowców. Poznaliśmy Mistrzów Polski we wszystkich klasach, poza klasą RWD Cup, gdzie cały czas czekamy rozwój wydarzeń odnośnie dyskwalifikacji Jarosława Frydrycha i jego odwołania od tej decyzji (wstrzymane wyniki z rundy w Słomczynie).

Walka o trzecie miejsce sezonu

W najliczniejszej klasie SC Cup tytuł Mistrza Polski na wcześniejszej rundzie zapewnił sobie Bartłomiej Mirecki, a wicemistrza Robert Kabat. Obaj panowie odpuścili start w finałowej rundzie. Walka o trzecie miejsce toczyła się między Julianem Śmiechowskim, a Alanem Czyżem. Zawody wygrał Alan Czyż, któremu ostatecznie zabrakło pięciu punktów do wywalczenia tytułu II-go Mistrza Polski. Drugie miejsce zajął Julian Śmiechowski i to on cieszył się ze zdobycia trzeciego miejsca podium i wywalczenia tytuły II-go Mistrza Polski. Trzecie miejsce w zawodach zajął Filip Dzitko.

Klasa chwilowo bez Mistrzów

RWD Cup to dominacja w kwalifikacjach Kamila Pietraszko, który wygrał wszystkie trzy sobotnie wyścigi, a w niedzielnej był drugi. Niestety w półfinale BMW Kamila odmówiło posłuszeństwa i nie awansował do finału. Ostatnie zawody sezonu 2022 wygrał Mariusz Szczepański. Drugi był Karol Wyka, a trzeci Oliwier Dobrowolski.

Niestety mimo zakończenia sezonu rallycrossowego, jeszcze nie wiemy kto został Mistrzem Polski w RWD Cup. Mistrz Polski z 2021 roku, Jarosław Frydrych, został zdyskwalifikowany w Słomczynie, ale odwołał się od decyzji sędziów. Tytuł Mistrza Polski zależy więc od tego czy dyskwalifikacja zostanie utrzymana czy nie. Jeżeli odwołanie Frydrycha zostanie uznane to tytuł zdobędzie właśnie on. Jeżeli odwołanie nie zostanie uznane to tytuł zdobywa Kamil Pietraszko, a Jarosław Frydrych spadnie na trzecie miejsce. Mariusz Szczepański zdobędzie drugie lub trzecie miejsce.

Kowalczyk powraca do Mistrzostw Polski

Finał Super National wygrał Jakub Kowalczyk po wywalczeniu drugiego miejsca na koniec sezonu w FIA CEZ. Drugi był Robert Dąbrowski, a trzeci Łukasz Zoll. Mistrzem Polski został Łuaksz Zoll, wicemistrzem Gigi a drugim wicemistrzem Robert Dąbrowski.

W Super National 1600 jechało dwóch zawodników. Zawody wygrał Łotysz Ugis Traubergs, a drugie miejsce zajął Łukasz Nagraba. Mistrzem Polski SN 1600 został Łukasz Nagraba, wicemistrzem Konrad Gryz. Podium uzupełnił czeski zawodnik Michal Sklenar.

W Super National -2000 wygrał Jakub Kowalczyk, drugi był Robert Dąbrowski, a trzeci Jarosław Frydrych. Mistrza Polski zdobył Jakub Kowlaczyk, wicemistrza Robert Dąbrowski a drugiego wicemistrza Jakub Iwanek.

Super National +2000 to wygrana Daniela Krzysiaka. Łukasz Zoll jako drugi minął linię mety a trzeci Piotr Budzyński. Mistrzostwo Polski SN +2000 wędruje do Łukasza Zolla. Tytuł wicemistrza zdobywa Piotr Budzyński, a drugiego wicemistrza GIGI.

Bez Staniszewskiego, ale za to z Edijsem Ossem

Finałową rundę Super Cars Light wygrywa Michał Peterlejtner. Drugie miejsce zdobywa Łukasz Złotnicki, a trzecie Michał Kos. Mistrzostwo Polski wygrywając wszystkie rundy w których startował zdobywa Łukasz Tyszkiewicz. Wicemistrza zgarnia Łukasz Złotnicki a drugiego wicemistrza Michał Peterlejtner.

Finał ósmej rundy Super Cars wygrywa gość z Łotwy Edijs Oss. Drugie miejsce dla Łukasza Tyszkiewicza, a trzecie Łukasza Złotnickiego. Mistrzostwo Polski wygrywa Zbigniew Staniszewski. Tytuł wicemistrza Polski Super Cars zdobywa Łukasz Tyszkiewicz, a drugiego wicemistrza Łukasz Złotnicki.

Sezon Laskowskiego

Finałową rundę Pucharu Polski Autocross wygrywa Maciej Laskowski. Drugie miejsce zdobył Adam Milan a trzecie Wojciech Milan. Puchar Polski wędruje w ręce Macieja Laskowskiego, który wygrał wszystkie sześć rund. Tytuł wicemistrza wywalczył Wojciech Milan a drugiego wicemistrza Mariusz Andrych.