FP1: Verstappen najszybszy na Suzuce, Sargeant w bandzie

Verstappen FP1 Suzuka circuit
Fot. Getty Images / Red Bull Content Pool

Bez niespodzianek rozpoczął się weekend o Grand Prix Japonii. Max Verstappen podczas FP1 uzyskał najlepszy czas okrążenia przed Sergio Pérezem i Carlosem Sainzem Jr. Kolejny pech dosięgnął za to Logana Sargeanta, który rozbił swój samochód Williamsa, czym wywołał czerwoną flagę.

Istotną zmianą w FP1 przed Grand Prix Japonii było powierzenie samochodu Daniela Ricciardo Ayumu Iwanasie. Japoński kierowca akademii Red Bulla obecnie jeżdżący w serii Super Formuła zadebiutował tym samym w oficjalnej sesji F1, co oznaczało również, że barwy zespołu Visa Cash App RB reprezentowało dwóch zawodników z kraju kwitnącej wiśni.

Od początku FP1 dobre tempo prezentował McLaren a w szczególności Lando Norris. Brytyjczyk przy użyciu opon pośrednich liderował po kwadransie jazd z wynikiem 1:31.781 przed Sergio Pérezem i Fernando Alonso. Hiszpan po podkręceniu tempa zanotował nawet taki sam czas, jak Brytyjczyk, jednak zrobił to jako drugi w kolejności i przesunął jedno oczko wyżej w tabeli wyników.

Identyczne równice w czasie do lidera dzieliły dwójkę kierowców Ferrari. Kierowcy włoskiego zespołu na najtwardszym zestawie opon tracili zaledwie 0,132 sekundy do Norrisa, a pierwszy próbę na poziomie 1:31.913 wykonał Charles Leclerc.

Po ponad 20. minutach przyspieszył Max Verstappen. Trzykrotny mistrz świata F1 wyraźnie poprawił czas lidera, uzyskując 1:31.463, czyniąc to na twardym zestawie opon Pirelli.

W połowie pierwszego treningu jako pierwszy do użytku opony miękkie wprowadził Mercedes za sprawą Lewisa Hamiltona. Siedmiokrotny mistrz świata F1 wykorzystał ten przywilej i z marszu poprawił rekordy we wszystkich sektorach, notując czas 1:30.543.

Chwilę później nad torem zawisła czerwona flaga, którą wywołał Logan Sargeant. Kierowca Williamsa popełnił błąd w pierwszym sektorze, najeżdżając prawym kołem na żwir, co spowodowało utratę kontroli nad Williamsem i w efekcie obrót z uderzeniem w bariery.

Sesja została wznowiona na 19. minut przed końcem, a kierowcy zgodnie postanowili sprawdzić w tym czasie wykorzystanie opon miękkich C3.

Na czerwonych oponach Pirelli najlepiej czuł się Verstappen, uzyskując 1:30.056. Niespełna 0,2 sekundy wolniej pojechał Pérez, przesuwając się na drugie miejsce, a tuż za nim uplasował się Carlos Sainz Jr.

Biało-czarną flagę sędziowie pokazali Nico Hulkenbergowi za niebezpiecznie zachowanie w alei serwisowej. Niemiec próbował wyprzedzić jednego z kierowców VCARB, przekraczając kołami białe linie wyznaczające wyjazd na tor.

W ostatnich minutach kierowcy nie poprawiali wyników, wykorzystując suche warunki na sprawdzenie tempa z większym obciążeniem paliwa.

Wyniki FP1 przed Grand Prix Japonii: