niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaAktualnościFranz Tost ustępuje ze stanowiska szefa AlphaTauri

Franz Tost ustępuje ze stanowiska szefa AlphaTauri

Włoski zespół Formuły 1 Scuderia AlphaTauri poinformował, iż pod koniec sezonu 2023 ze stanowiska szefa zespołu ustąpi Franz Tost. Włoch piastuje swoje stanowisko w ekipie z Faenzy od 2005 roku, kiedy zespół nosił jeszcze nazwę Scuderia Toro Rosso.

Scuderia AlphaTauri zmienia osoby na najwyższych szczeblach, aby zapewnić długoterminową stabilność i ciągłość. Do ekipy dołączy były dyrektor FIA, Peter Bayer na stanowisku dyrektora generalnego, natomiast przewodnictwo w ekipie obejmie aktualny dyrektor sportowy Ferrari Laurent Mekies. Data dołączenia Francuza do Faenzy nie została jeszcze jednak potwierdzona.

Zespół pod kierownictwem Tosta święcił dwa duże sukcesy, jak pierwsza wygrana ekipy podczas Grand Prix Włoch w sezonie 2008, gdzie na najwyższym stopniu podium pierwszy raz stanął Sebastian Vettel, a także podczas tego samego Grand Prix w 2020 roku. Pierwszą wygrana odniósł wtedy Pierre Gasly. Tost nie opuści jednak na dobre AlphaTauri. W 2024 roku będzie pełnił rolę konsultanta: „Przede wszystkim chciałbym podziękować Dietrichowi Mateschitzowi, który dał mi niesamowitą możliwość bycia szefem zespołu Scuderia Toro Rosso i Scuderia AlphaTauri przez ostatnie 18 lat” – powiedział Franz Tost. „To był prawdziwy przywilej przewodzić zespołowi przez tak długi okres i wielka przyjemność pracować z tak wieloma zmotywowanymi i utalentowanymi ludźmi, którzy podzielają moją pasję do Formuły 1”.

„W wieku 67 lat nadszedł czas, aby przekazać i razem stery Peterowi, jako nowemu dyrektorowi generalnemu i Laurentowi, jako szefowi zespołu. Znaleźliśmy dwie bardzo profesjonalne osoby, które wzniosą zespół na wyższy poziom. Chcę podziękować wszystkim za dobrą współpracę”.

Nowe osoby w zespole

Z kolei przyszły szef zespołu Laurent Mekies wraca do zespołu, gdzie jeszcze pod nazwą Minardi stawiał swoje pierwsze kroki w Formule 1: „Po pierwsze, chciałbym złożyć hołd Franzowi za wspaniałą pracę, którą wykonał przez prawie dwie dekady w Faenzie. Życzę mu powodzenia w przyszłości i wiem, że zarówno Peter, jak i ja będziemy polegać na jego wkładach i radach w nadchodzących czasach”.

Laurent Mekies obejmie stanowisko szefa AlphaTauri
Fot. Ferrari

„Patrząc w przyszłość, jestem zaszczycony, że mogę objąć rolę szefa zespołu i wrócić do zespołu, w którym spędziłem dużą część mojej wczesnej kariery. Scuderia AlphaTauri ma wszystkie składniki niezbędne do osiągnięcia większych sukcesów w przyszłości i wspólnie z Peterem nie mogę się doczekać, aby to się stało”.

Nowy dyrektor generalny AlphaTauri Peter Bayer szczególnie docenił profesjonalizm Włocha, z jakim rozwinął młode talenty w Formule 1. To pod jego skrzydłami swoją przygodę z F1 rozpoczęli Sebastian Vettel, Max Verstappen, Carlos Sainz Jr czy Pierre Gasly: „Chciałbym podziękować Franzowi za jego poświęcenie dla Scuderia AlphaTauri i poprzednika w postaci Scuderia Toro Rosso. Jego zaangażowanie w rozwój młodych talentów zaowocowało obecną stawką Formuły 1, która w 25% składa się z jego kierowców”.

„Również dla mnie to wielki przywilej, że mogę objąć stanowisko dyrektora generalnego zespołu i pracować u boku Laurenta. Scuderia AlphaTauri ma fantastyczny zespół ludzi i świetną infrastrukturę w Faenzie i w Wielkiej Brytanii. Z niecierpliwością czekam na budowanie na tych kluczowych elementach, aby zwiększyć wydajność, poza torem i zapewnić zespołowi jeszcze większy sukces w nadchodzących latach”.

Dariusz Szymczak
Sensei na macie i senpai w środowisku Formuły 1. Nikt mnie nie przekona, że czerwony nie jest najszybszym kolorem na świecie.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Marcinkiewicz i Zentner wygrywają wyścig długodystansowy

Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner przebili się z końca stawki, aby zwyciężyć w pierwszej rundzie sezonu 2023...

Ostałowski i Korpuliński prowadzą po kwalifikacjach w Słomczynie

Dzisiejsze kwalifikacje wyłoniły pierwszych liderów Driftingowych Mistrzostw Polski. Na lekko zmodyfikowanej trasie panowały idealne warunki do jazdy....

Verstappen rzutem na taśmę wygrywa genialne kwalifikacje do Grand Prix Monako

Max Verstappen
Max Verstappen zdobył swoje pierwsze pole position do niedzielnego Grand Prix Monako. Holender w trzymających w napięciu...

Miękoś wygrywa pierwszą rundę WSMP

Mariusz Miękoś odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski na Torze Poznań. Kierowca GT3...

Były mistrz wygrywa na inaugurację 318is Cup PL

Mistrz pucharu 318is Cup PL z 2020 roku Marcin Lempert odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here