wtorek, 28 września, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyGil Membrado - 13-letni rajdowy supertalent z rekordem

Gil Membrado – 13-letni rajdowy supertalent z rekordem

13-letni hiszpański kierowca Gil Membrado zadebiutował w ten weekend w Rajdowych Mistrzostwach Łotwy podczas rozgrywanego w tym kraju Rajdu Lipawy, która była także II rundą Rajdowych Mistrzostw Europy. Membrado tym samym jest najmłodszym Hiszpanem, jaki kiedykolwiek wystartował w rajdzie zaliczanym do rangi mistrzostw krajowych.

„Hiszpański Rovanpera” – tak mówi się o Gilu Membrado, 13-letnim Hiszpanie, który wystartował w ten weekend w Rajdzie Lipawy. Choć to porównanie może być krzywdzące, to trudno nie doszukać się pewnych podobieństw w karierze tych dwóch młodych kierowców, choćby z tego względu, że Fin również rozpoczynał swoją rajdową przygodę w tym wieku. Oprócz samego Kalle, który był prekursorem „kierowców bez licencji”, są jeszcze takie „cudowne dzieci”, jak Oliver Solberg, Marquito Bulacia, Armin Schwarz i właśnie Gil Membrado. I to by było na tyle, bowiem na świecie niewiele jest „dzieciaków”, które w tak mistrzowski sposób potrafią prowadzić rajdówkę. Warto jednak tu dodać, że do grona młodych talentów zaliczany jest także Polak – 15-letni Hubert Laskowski.

Gil Membrado – utalentowany 13-latek 

Membrado trenował na kartingowym kampusie Fernando Alonso, triumfował w Mistrzostwach Hiszpanii Juniorów w Autocrossie oraz w GSeries w Andorze. Pokazał swój talent za kierownicami różnych pojazdów, ale to rajdy są tą dyscypliną, z którą chce związać swoją karierę. Pierwszy krok w osiągnięciu tego celu postawił właśnie podczas Rajdu Lipawy, gdzie był najmłodszym w historii Hiszpanem, jaki wystartował w rajdzie poza granicami własnego kraju. 13-latek zdał egzaminy w szkole, ale swój najważniejszy egzamin – na kierowcę rajdowego – zdawał w minionym tygodniu. „Covid i mała ilość śniegu zmusiły nas do odwołania kilku testów, przez co Gil musiał czekać dłużej niż to było w planach na zgodę na udział w tutejszych rajdach” – mówi Dani Balasch, były pilot Carlos Sainz Junior Team, młodzieżowego zespołu założonego przez „El Matadora”, a jednocześnie mentor i „starszy brat” Gila, który posadził go do gokarta, gdy chłopak miał zaledwie.. 3 lata!

Według standardowych procedur, Gil powinien zaliczyć kilka mniejszych testów, pokazując swoje umiejętności, aby zdobyć licencję. Okoliczności jednak zmusiły do improwizacji podczas testów przed Rajdem Lipawy. „Prezes Federacji przyjechał tu i pojechał z Danim zobaczyć oes. Poprosił mnie, żebym pojechał na 20%, a przede wszystkim się nie rozbił. Najwyraźniej Rovanpera i Solberg się rozbili na kilku testach, zanim zaczęli startować na Łotwie, to mu się nie podobało” – mówi Membrado.

Gil Membrado, jadący Peugeotem 208 wraz z pilotującym go Rogelio Penate, zajął w Rajdzie Lipawy 11 miejsce w generalce Mistrzostw Łotwy oraz 3 w klasyfikacji Juniorów.

AM

Fot. Francesc Pino / Photo Esport

Anna Michalska
Twórca portalu crosscountrypolska.pl, fanatyczka rajdów cross-country, licencjonowany sędzia sportu samochodowego i motocyklowego, kocha góry i podróże.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Track Day Trophy 2021 – 2 runda, Toruń

Track Day Trophy
To było godne pożegnanie cyklu Track Day Trophy z rundami lotniskowymi. Podczas zawodów na obiekcie Aeroklubu Pomorskiego...

Samochodowe Mistrzostwa Tychów runda VII – ZAPISY

SMT
50 zgłoszeń w dwie godziny po uruchomieniu zapisów! To SMT, czyli Samochodowe Mistrzostwa Tychów runda VII. Zawody...

2 runda EXIDE Puchar Toru Słomczyn 2021 – ZAPISY

Puchar Toru Słomczyn
Ruszyły zapisy na 2 rundę EXIDE Puchar Toru Słomczyn 2021, która odbędzie się 09.10.2021. Wpisowe 200 zł...

Samochodowe Igrzyska – 1 runda Nitro Rallycross

W Ameryce wszystko musi być większe i lepsze. Tak samo rallycross. Nie wystarczy formuła rywalizacji bok w...

Simracingowe wyzwanie od Apex One!

W najbliższą środę we wrocławskiej galerii Sky Tower odbędzie się premierowe, simracingowe wyzwanie Apex One. W stolicy...

NAJPOCZYTNIEJSZE