czwartek, 2 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościGoodyear FIA European Truck Racing Championship w Polsce – rozmowa z Markiem...

Goodyear FIA European Truck Racing Championship w Polsce – rozmowa z Markiem Nawareckim

Runda serii Goodyear FIA European Truck Racing Championship po raz pierwszy w historii odbędzie się w Polsce. Najmocniejsze pojazdy ścigające się na europejskich torach wyścigowych pod patronatem FIA w czerwcu przyszłego roku zawitają na Tor Poznań.

Rozmowa z Markiem Nawareckim, Dyrektorem działu Sport & Touring Cars w FIA.

Jak ocenia Pan dodanie rundy w Poznaniu do kalendarza serii Goodyear FIA European Truck Racing Championship?

Runda Goodyear FIA ETRC przynosi dla Polski dyscyplinę sportów motorowych, która jest bardzo popularna w tej części Europy, a która w Polsce jak dotąd nie zagościła.

Polska ma tradycje i doświadczenie w organizowaniu imprez należących do mistrzostw FIA – początkowo były to Rajdowe Mistrzostwa Europy, następnie runda WRC oraz Baja Poland, która jest częścią Pucharu Świata FIA w Cross-Country – natomiast jak dotąd nie było w Polsce międzynarodowej serii FIA w wyścigach płaskich, dlatego będzie to coś nowego dla organizatorów i polskich kibiców. Mam nadzieje, że będzie to również okazja, żeby przybliżyć tę dość szczególną dyscyplinę wyścigową polskim aktorom sportu motorowego, a być może także otworzyć nasz kraj dla innych międzynarodowych serii wyścigowych.

Czym tak naprawdę są wyścigi ciężarówek i seria Goodyear FIA ETRC?

Wyścigi ciężarówek na poziomie europejskim mają dość długą już tradycję, bo wszystko zaczęło się w drugiej połowie lat 80.

Obecnie jest to seria, która jest bardzo ściśle powiązana z branżą transportową. Widać to bardzo wyraźnie podczas rund odbywających się w Le Mans czy też na Nürburgringu, które należą do tych cieszących się największym zainteresowaniem, i które to zawody potrafią gromadzić przeszło stutysięczną widownię. Przy okazji często odbywają się zloty ciężarówek, targi branżowe, a nawet koncerty. Widać, że grom ludzi to osoby związane z branżą i ludzie pasjonujący się ciężarówkami.

Pod tym względem Polska wpisuje się w te mistrzostwa idealnie, gdyż jeśli chodzi o branże transportu drogowego to – pomimo faktu, że ciężarówki w sektorze prywatnym mają u nas dość krótką historię – jesteśmy jednym z czołowych krajów w Europie, a nasi kierowcy pracują w całej Unii Europejskiej i nie tylko.

Jakie pojazdy ścigają się w mistrzostwach Goodyear FIA ETRC?

Są to ciągniki siodłowe o masie 5300 kg i mocach oscy­lujących w granicach 1200 KM, co czyni je najcięższymi i najmocniejszymi z samochodami rywalizującymi na torach wyścigowych Starego Kontynentu. Są to pojazdy prototypowe, jednak zbudowane przy użyciu wielu seryjnych podzespołów, co ma na celu ograniczenie kosztów uczestnictwa. Odwołując się do terminologii rajdowej, powiedziałbym, że ciężarówki są bliższe grupie A aniżeli N.

Co ciekawe, w mistrzostwach tych duży nacisk położony jest na nowe technologie oraz uczynienie rywalizacji przyjaznej środowisku naturalnemu. Przykładowo, w ubiegłym roku to właśnie wyścigi ciężarówek były pierwszą kategorią FIA, która przeszła na biopaliwo w 100% pozyskiwane z surowców odnawialnych.

Od przyszłego roku, regulamin techniczny dopuszczać będzie zaś ciężarówki o napędzie elektrycznym oraz hybrydowym obok tych napędzanych silnikami spalinowymi, co również będzie czymś nowym w świecie FIA.

Ponadto oficjalny dostawca ogumienia, Goodyear, poddaje zużyte opony wyścigowe recyklingowi. Opony przechodzą bieżnikowanie, a następnie trafiają do ciężarówek wykorzystywanych w branży transportowej.

Wszystko to czyni ten cykl wyjątkowym i odróżnia go od innych dyscyplin sportu samochodowego, podobnie zresztą jak sama walka na torze, która z perspektywy widza jest czymś spektakularnym i niepowtarzalnym.

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

FIA uruchamia proces aplikacyjny dla nowych zespołów Formuły 1

Międzynarodowa Federacja Samochodowa poinformowała o uruchomieniu procesu aplikacyjnego, który pozwoli dołączyć do stawki F1 nowym zespołom. Każdy...

Załoga Postawka/Postawka w czołówce Monte-Carlo Historique

Postawka
Jubileuszowy, 25. Rallye Monte-Carlo Historique już za nami. Tegoroczna edycja okazała się wielki sukcesem dla biało-czerwonych. Na...

Prema ogłasza skład LMP2. Rosjanin zamiast Kubicy

Prema ogłasza skład w LMP2
Prema startuje kolejny sezon w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA. W barwach włoskiego sezonu, w którym w ubiegłym...

McRae wystartuje w ERC. Trzecie pokolenie rajdowego klanu

McRae
McRae to nazwisko, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać w świecie rajdów. W tym sezonie w Rajdowych Mistrzostwach...

Kalendarz Tarmac Masters 2023

Tarmac
Przed nami ósmy sezon sportowej rywalizacji w ramach cyklu Tarmac Masters. Tegoroczna batalia zyska jednak nowy, istotny...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here