Gosia Rdest rozpoczyna sezon w Audi TT Sport Cup

W najbliższy weekend na niemieckim torze Hockenheim zadebiutuje Audi TT Sport Cup. W nowej serii wyścigowej wystąpi w tym roku dwoje Polaków, w tym Gosia Rdest – 22-letnia zawodniczka, która w sportowym portfolio ma starty w VW Golf Cup, VW Scirocco R-Cup, BRDC Formula 4, BMW Talent Cup oraz wyścigach długodystansowych.

 AUDITT-BarcelonaTest2015-0570_resized

Gosia Rdest do Hockenheim przyjechała prosto z pierwszej rundy Volkswagen Golf Cup, która została rozegrana w miniony weekend na torze Oschersleben. Zawodniczka rozpocznie sezon za kierownicą pucharowej TT-ki już dziś, podczas wolnego treningu zaplanowanego na 13:50. W piątek o 9:35 odbędą się kwalifikacje, które zadecydują o polach startowych do wyścigów. W sobotę o 9:40 zostanie rozegrany pierwszy wyścig, drugie zawody odbędą się w niedzielę o 10:10. Rywalizację będzie można śledzić online na stronie http://www.audi-motorsport.com W najbliższy weekend w Audi TT zobaczymy 18 zawodników z 13 krajów oraz 6 zaproszonych gości. Wśród tych ostatnich: Svena Hannavalda, Tannera Fousta, Toomasa Heikkinena oraz trzech dziennikarzy motoryzacyjnych.

Gosia Rdest: Najbliższy weekend będzie stał pod znakiem debiutu pod kilkoma względami. Nigdy nie jeździłam na torze Hockenheim, znam go jedynie z onboardów, więc pierwszą sesję treningową poświęcę na zapoznanie się z obiektem. Moi koledzy z pucharu Audii poznali tor w ostatni weekend podczas testów, na których nie mogłam być obecna ze względu na rywalizację w Pucharze VW Golfa. Kierowcy Audi TT Sport Cup są bardzo doświadczeni, część z nich znam z kartingu, pucharu Golfa czy Scirocco. To bardzo szybcy driverzy, już kwietniowe testy w Barcelonie pokazały, że poziom w pucharze jest wyrównany, a rywalizacja o poszczególne miejsca będzie zacięta. Pucharowe Audi TT jest znacznie mocniejsze od Golfa, inaczej się prowadzi, dużą rolę odgrywa tu aerodynamika. Nowością jest dla mnie również start przy dużej i prestiżowej serii jaką jest DTM – takie weekendy to prawdziwe święto dla wszystkich, którzy kochają motorsport, na tor ściągają tysiące osób, a trybuny wypełnione są po brzegi.

Audi Sport TT Cup 2015 to sześć rund, które odbędą się na niemieckich i austriackich torach wyścigowych i będą towarzyszyć wyścigom DTM. Za kierownicą pucharowych Audi TT każdorazowo rywalizuje 18 stałych zawodników oraz zaproszeni przez organizatora goście: dziennikarze, VIP-owie, zawodnicy innych dyscyplin motorsportowych. W gronie 18 stałych kierowców znaleźli się reprezentanci: Niemiec, Austrii, Danii, Belgii, Norwegii, Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Turcji, Szwajcarii, Chin i Stanów Zjednoczonych, w tym dwie zawodniczki. Z polską flagą w Audi TT Cup będą rywalizować Gosia Rdest i Janek Kisiel. Każdy weekend wyścigowy oznacza dla kierowców 140 minut jazdy po torze, na które składają się: wolne treningi, 30-minutowe kwalifikacje i dwa dwudziestominutowe wyścigi. Pucharowe Audi TT jest wyposażone w przedni napęd i 2-litrowy 4-cylindrowy silnik TFSI o mocy 310 KM przy przeszło 400 niutonometrach momentu obrotowego. Moc samochodu można zwiększyć o kolejne 30 KM poprzez użycie systemu „push-to-pass”. Samochód waży zaledwie 1125 kg.

Gosia Rdest to 22-letnia zawodniczka, która przygodę ze sportem motorowym rozpoczynała w kartingu. W sezonie 2011 wywalczyła tytuł Mistrza Polski w klasie KF2. Swoich sił próbowała też we włoskiej lidze kartingowej. W sezonie 2012 Gosia rywalizowała w BRDC Formula 4 – brytyjskich mistrzostwach Formuły 4, gdzie była jedyną kobietą w stawce, a sezon ukończyła z nagrodą Who Zooms Award za największą ilość wyprzedzeń w sezonie. Na swoim koncie odnotowała aż siedemdziesiąt dwa udane ataki na rywali. Jako jedna z 12 kobiet została zaproszona przez VW Motorsport i Komisję Kobiet w Motosporcie FIA na eliminacjację Pucharu Scirocco R-Cup. Jej autorytetami są: Aryton Senna i Jerzy Kukuczka. W sezonie 2014 Gosia przesiadła się z singleseaterów do samochodów turystycznych i rywalizowała w Volkswagen Castrol Cup. Wzięła też gościnny udział w rundach VW Scirocco R-Cup na Red Bull Ringu i VW Polo R Cup na Buddh International Circuit, gdzie wywalczyła kolejno 2, 4 i 6 miejsce. Sezon 2015 rozpoczęła od 24-godzinnego wyścigu w Dubaju. Jako jedna z czterech kierowców zasiadała za kierownicą VW Golfa TDI wystawionego przez brytyjski zespół KPM Racing.Mimo słabszej specyfikacji samochodu, udanie stawiała czoła mocniejszym rywalom zajmując 9 miejsce w klasie A2 i 51 w klasyfikacji generalnej. Nastepnie rywalizowała w długodystansowym 12h wyścigu na włoskim torze Mugello, ponownie w VW Golfie. W seonie 2015 Gosia Rdest bierze udział w pełnym cyklu Volkswagen Golf Cup oraz Audi TT Sport Cup.

Dodatkowe informacje na temat Gosi Rdest:

Oficjalna strona: www.gosiardest.pl

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Gosia-Rdest-Life-is-a-Race

Kanał YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCUSP5guEpLtT0E1SX_vzwzw/videos

Audi Sport TT CUP, Testfahrten Barcelona

Audi TT Cup 2015 – kalendarz

01-03 maj Hockenheim (D)

26-28 czerwiec Norisring (D)

31 lipiec -02 sierpień Red Bull Ring (A)

11-13 wrzesień Oschersleben (D)

25-27 wrzesień Nürburgring (D)

16-18 październik Hockenheim (D)

 inf.pras.