wtorek, 6 czerwca, 2023
Strona głównaAktualnościGrand Prix Azerbejdżanu pozostanie w kalendarzu F1 do sezonu 2026

Grand Prix Azerbejdżanu pozostanie w kalendarzu F1 do sezonu 2026

Formuła 1 potwierdziła przedłużenie kontraktu na organizację Grand Prix Azerbejdżanu o kolejne trzy lata. Uliczny obiekt w Baku debiutował w sezonie 2016, jako Grand Prix Europy.

Tor zaprojektowany przez Hermanna Tilke to jeden z najdłuższych w kalendarzu F1. Obwód całej nitki liczy ponad 6 kilometrów i jest miejscem, gdzie każdego roku dochodzi do ekscytującej rywalizacji podczas wyścigu oraz pozostałych sesji. Tegoroczna odsłona weekendu w Azerbejdżanie jest wyjątkowa ze względu na nowy format jego rozgrywania. Pierwszy raz na tym torze rozgrywany jest Sprint F1, a także zupełnie nowa sesja Shootout, która jest sesją kwalifikacyjną do stukilometrowej rywalizacji.

Szef Formuły 1 Stefano Domenicali uważa, że na mapie Formuły 1 Azerbejdżan jest miejscem, gdzie bardzo często dochodzi do widowiskowej rywalizacji i między innymi z tego powodu kibice będą mogli dalej śledzić wyścigi nad Morzem Kaspijskim: „Tor w Baku stał się niezwykle popularnym miejscem wyścigów Formuły 1” — powiedział Włoch.  „To niesamowity tor, który zawsze dostarcza ogromnego dramatyzmu i gościł jedne z najbardziej ekscytujących wyścigów w niedawnej pamięci. Cieszymy się, że możemy rozszerzyć nasze relacje z Azerbejdżanem i nie możemy się doczekać dalszego wspólnego rozwoju”.

Minister Sportu Azerbejdżanu Farid Gayibov, dodał, iż jest dumny, że jego kraj będzie kontynuował motorsportowe tradycje: „Grand Prix Azerbejdżanu jest powodem do wielkiej dumy dla całego naszego kraju. [Wyścig] będzie inspirować i ekscytować naszych fanów przez kolejne trzy lata” – powiedział Gayibov. „Sześć ostatnich wyścigów było jednymi z najlepszych i najbardziej dramatycznych w długiej historii tego sportu. Nie możemy się doczekać stworzenia kolejnych magicznych chwil dla fanów F1 w naszym kraju i za granicą w ciągu najbliższych trzech lat – zaczynając od tego weekendu”.

Dzisiejsza umowa została podpisana podczas weekendu, w którym gościmy rekordową liczbę fanów z ponad 100 krajów. To tylko czyni ten moment jeszcze bardziej wyjątkowym”.

Za wyjątkowością Grand Prix Azerbejdżanu przemawia fakt, iż żadnemu kierowcy do tej pory nie udało się jeszcze dwukrotnie stanąć na najwyższym stopniu podium.

Dariusz Szymczak
Sensei na macie i senpai w środowisku Formuły 1. Nikt mnie nie przekona, że czerwony nie jest najszybszym kolorem na świecie.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Zwycięski finał Damiana Litwinowicza – Portugalia ERX

Zapraszamy na pełną relację z finałowego wyścigu Mistrzostw Europy Rallycross na torze Montalegre w Portugalii. Damian Litwinowicz...

Cenne punkty za 4. miejsce Rajdzie Podlaskim

Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski zaprezentowali bardzo dobre tempo podczas 42. Rajdu Podlaskiego, zajmując 4. miejsce w...

Kajetanowicz i Szczepaniak stają na podium WRC2 w Rajdzie Sardynii

Świetny debiut w nowym samochodzie rajdowym zaliczyli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy rywalizowali w ostatnich dniach...

Damian Litwinowicz wygrywa 2 rundę ERX w Portugalii

Damian Litwinowicz zapisuje na swoje konto kolejną rundę Mistrzostw Europy Rallycross. Polak tryumfuje na Portugalskim torze Montalegre....

42 Rajd Podlaski 2023 | ACTION by MotoRecords.pl

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda wygrywają 42. Rajd Podlaski
42. Rajd Podlaski wygrała załoga Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Zobaczcie jak rywalizacja podczas 3 rundy RSMP...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here