niedziela, 29 stycznia, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiGrand Prix Chin wypada z kalendarza F1 2023. Jaki wyścig w zamian?

Grand Prix Chin wypada z kalendarza F1 2023. Jaki wyścig w zamian?

Grand Prix Chin w 2023 roku wypada z kalendarza F1. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że imprezę zastąpi GP Portugalii. Najnowsze wieści z padoku nie pozostawiają złudzeń w tej kwestii. Szanse na organizację wyścigu na torze Portimao są niewielkie.

Grand Prix Chin w przyszłym sezonie F1 zostało oficjalnie wykasowane w kalendarza. Decyzja nie była zaskoczeniem, ponieważ od wielu tygodniu pojawiały się plotki o obostrzeniach panujących w Państwie Środka. Władze w Pekinie wdrożyły politykę „zero COVID”, która obejmuje surowe restrykcje.

Między innymi personel F1 musiałby się poddawać kwarantannie przed i po wyścigu w Szanghaju, co absolutnie nie wchodziło w grę. W ubiegłym tygodniu pojawiło się światełko w tunelu za sprawą kandydatury Portugalii. Władze toru Portimao porozumiały się w z F1 w kwestii zastąpienia GP Chin.

Zobacz: Wstępny kalendarz Formuły 1 na 2023 rok

Niemiecki magazyn „Auto Motor und Sport” poinformował, że szanse na taki zwrot akcji sią niewielkie, a kolejne komunikaty płynące z zachodu nie są zbyt optymistyczne. Problemem jest termin, ponieważ GP Chin miało być pierwotnie zorganizowane 16 kwietnia. W tym samym dniu na torze Portimao odbywa się runda długodystansowych mistrzostw świata WEC.

Gdyby GP Portugalii F1 miałoby się odbyć, należałoby odsunąć je o tydzień lub porozumieć się w sprawie przełożenia rundy WEC. Obie opcje nie wchodzą w grę ze względu na zobowiązania sponsorskie i telewizyjne.

Przeczytaj koniecznie: Zarobki kierowców F1 w 2022: Max Verstappen wyprzedza Lewisa Hamiltona

Na drodze staje również logistyka, ponieważ dwa tygodnie wcześniej odbywa się GP Australii. Zatem dostarczenie sprzętu we wcześniejszym terminie raczej nie wchodzi w rachubę. Niewykluczone, że F1 zaproponuje przełożenie GP Azerbejdżanu z 30 kwietnia na 16 kwietnia. Wtedy pojawiłaby się możliwość dołożenia w kalendarzu GP Portugalii. Z logistycznego punktu widzenia takie rozwiązanie również byłoby optymalne.

W najgorszym wypadku przyszłoroczny kalendarz F1 będzie krótszy o jedną rundę. Rywalizacja o tytuł mistrza rozstrzygnie się podczas 23 wyścigów.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

WOŚP MotoOrkiestra Zgierz 2023 – foto

Motoorkiestra WOŚP Zgierz 2023 drift
MotoOrkiestra Zgierz wróciła na pętlę autobusową Staffa/Parzęczewska! W dniu 29 stycznia 2023 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra...

Marko wyczuwa niepokój w Mercedesie

Doradca Red Bulla Helmut Marko twierdzi, że odejście Jamesa Vowlesa z Mercedesa i objęcie przez niego stanowiska...

Kamery w kaskach u wszystkich kierowców w sezonie 2023 Formuły 1

Formuła 1 podpisała umowę na dostarczanie technologii kamer w kaskach kierowców z Racing Force Group. Przez cały...

Wielkie powroty do F1! Jak wygląda ranking TOP 10 i czy znalazło się miejsce dla Kubicy?

Robert Kubica
Na kanale F1 pojawił się film o kierowcach, którzy wracali do tego sportu z przysłowiowej „emerytury”. W...

Kalendarz 2023 – VTEC Cup Poland

VTEC Cup Poland
VTEC Cup Poland możecie zobaczyć u nas zarówno w papierowym wydaniu Rally and Race jak i regularnie...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here