Griazin stracił zwycięstwo na Węgrzech!

fot. Nikolay Gryazin - oficjalny profil Facebook

Sensacyjne wiadomości z Węgier! Zespół sędziowski nałożył na Nikolaia Griazina i Konstantina Aleksandrowa aż piętnastominutową karę za zignorowanie wypadku Norberta Hercziga. Rosjanie stracili więc wygraną w przedostatniej rundzie ERC!

Kto spodziewałby się takiego scenariusza? Gdy odwracaliśmy już wzrok od przepięknych fotografii z Rajdu Węgier i powoli szykowaliśmy się do jutrzejszych obowiązków, zespół sędziowski opublikował na wirtualnej tablicy ogłoszeń prawdziwą „łamiącą wiadomość”.

Dokładnie o godzinie 22:17 podjęto decyzję o nałożeniu aż piętnastominutowej kary dla duetu Griazin/Aleksandrow za zignorowanie porannego wypadku Norberta Hercziga. To oznacza, że Rosjanie spadają na odległą lokatę a załoga Marczyk/Gospodarczyk zajmie drugie miejsce w całej imprezie. Nowym, szczęśliwym zwycięzcą został Mads Ostberg!

fot. Nikolay Gryazin – oficjalny profil Facebook

Zapis 53.3.2

Fantastyczną dyspozycję rosyjskiego duetu przyćmił jedynie sukces Andreasa Mikkelsena, który pomimo wielkich problemów z samochodem wywalczył dziś mistrzowski tytuł w ERC. W ostatecznym rozrachunku Nikolai Griazin triumfował na śliskich, zwodniczych asfaltach Rajdu Węgier, pokonując o blisko minutę drugiego z Norwegów, Madsa Ostberga. Niestety, doliczając do wyniku na mecie aż piętnaście minut rosjanie spadli do… trzeciej dziesiątki.

Zespół sędziów zapoznał się z nagraniami z kamer umieszczonych wewnątrz Volkswagena Polo R5 rosyjskiej załogi. Dodatkowo sprawdzili też amatorskie nagranie jednego z fanów. W decyzji sędziów możemy przeczytać, że Nikolai Griazin złamał zapis 53.3.2 regulaminu sportowego rajdów regionalnych, który tłumaczy zasady postępowania podczas wypadku. Dokument N16 stwierdza, że Nikolai zignorował kraksę Hercziga i nie sprawdził jego stanu zdrowia. ZSS uważa, że Griazin nie reagował na sygnały stewarda ustawionego na około sto metrów przed wypadkiem. Dodatkowo Rosjanin nie zatrzymał się przy Skodzie Węgra. Według sędziów miał taki obowiązek, bo Norbert nie wystawił jeszcze tabliczki „OK/SOS”.

Oficjalny dokument zespołu sędziowskiego dostępny jest na wirtualnej tablicy ogłoszeń.

fot. ERC – oficjalny profil Facebook

Najlepszy wynik Orlen Teamu!

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk wywalczyli już pudło w ERC podczas Orlen 77. Rajdu Polski. Kara Griazina sprawia, że Polacy awansowali na drugą lokatę. Tym bardziej bolesne są teraz sobotnie problemy z napędem. Gdyby nie awaria rajdówki, duet miałby ogromne szanse na wygranie całej imprezy. Nie mniej jednak, zdobycz punktowa napawa radością!

Co ciekawe, awans o jedną pozycję pozwolił też na zwiększenie przewagi nad Llareną o… kolejne oczko. Przed karą Griazina Polacy zdobyli 21 punktów przy 17 punktach Hiszpana. Za drugą lokatę reprezentanci Orlen Teamu dopiszą już 24 oczka przy 19 Efrena Llareny. Zakończenie sezonu już w listopadzie. Po jesiennej aurze Węgier czas na przebłyski lata i kończący ten fantastyczny sezon ERC Rajd Wysp Kanaryjskich (18-20 listopada 2021).

Dokładne wyniki imprezy dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Rajdu Węgier 2021.